sobota, 04 maja 2024
ms_kadetek_w_guamNa Wyspie Guam, leżącej w dystrykcie Amerykańskim na Pacyfiku - od 27 października do 4 listopada br. rozegrano nieoficjalne Mistrzostwa Świata Kadetów - pod nazwą World Cadet Challenge. W zawodach wystartowali przedstawiciele wszystkich sześciu kontynentów oraz reprezentacja świata - tzw. World Hopes oraz gospodarze Guam. W MŚ w reprezentacji Europy wystąpiła brzeżanka 15-letnia Natalia Bajor.


Brzeżanka, trzykrotna złota medalistka MP i dwukrotna brązowa medalistka ME drużynową wicemistrzynią świata! Razem z Marią Malaniną (Rosja), Andeą Clapą (Rumunia) i Hon Tin - Tin (Anglia) uległy dopiero w finale bitym faworytkom, reprezentantkom Azji 1-3, a jedyny punkt dla reprezentantek Starego Kontynentu zdobyła Natalia, pokonując 3-2 SOO Wai Yam Minnie z Hongkongu (10. rakietę świata). Europa pokonała kolejno: reprezentację świata  4-1 (Bajor 1), Amerykę Północną 4-1 (Bajor 1), Wyspę Guam 5-0 (Bajor 2), Amerykę Północną 3-0 (Bajor 1) i uległa w finale Azji 1-3 (Bajor 1). Natalia była najlepszą pingpongistką ekipy Europy, wygrywając we wszystkich pojedynkach.

W grze pojedynczej brzeżanka wywalczyła brązowy medal, po trzech zwycięstwach w grupie po 3-0. W turnieju głównym najpierw wygrała 4-2 z reprezentantką Kanady Christiną Pui. W ćwierćfinale Natalia pokonała ponownie SOO  z Hongkongu, tym razem 4-1 i awansowała do półfinału. W gronie ośmiu kadetek i kadetów brzeżanka była jedyną przedstawicielką Europy (pozostali to Azjaci). Niestety, na drodze do finału naszej zawodniczce stanęła Chinka He Zhuojia - liderka rankingu światowego, która pewnie wygrała ten pojedynek 4-0. Jeszcze został rozegrany symboliczny mecz o trzecie miejsce pomiędzy: T. Khetkuen z Tajlandii, a N. Bajor, ale nie miał on już żadnego znaczenia (3-0 dla rywalki, gdyż obie pingpongistki stanęły na najniższym stopniu podium i wywalczyły brązowy medal.

Mistrzynią świata została Chinka He, która w finale pokonała 4-2 Japonkę Mima Ito. Natalia jeszcze wystąpiła w grze podwójnej, gdzie wspólnie z Rosjanką M. Malaniną uplasowały się na miejscach w przedziale 5-8, ulegając w drodze do półfinału 1-3 parze T. Leung - Hongkong/A. Diaconu - Rumunia (World Hopes). Tytuł drużynowej wicemistrzyni świata  i brąz w grze singlowej - to największy sukces w karierze tej młodej pingpongistki. Już od 8-11 listopada br. Natalia weźmie udział w ProTour juniorek w Tata (Węgry).

Tytus Strzelbicki

sport na pasku