Z kart się nie wróży, karty się czyta. Z tych zapisanych przez młode pokolenie literatów można dowiedzieć się wiele o bolączkach dzisiejszego świata, mechanizmach pamięci i współczesnym języku. Przedstawiamy kilkoro pisarzy, którzy mają chęć i umiejętności, by niebawem wstrząsnąć polską sceną literacką.
Wojciech Chamier-Gliszczyński, fot. © Anna Chamier-Gliszczyńska. Okładka książki Wojciecha Chamier-Gliszczyńskiego "Portrecista psów", fot. wydawnictwo Czarne
Z zawodu jest radcą prawnym i nie wiadomo, kto go nakłonił do równoległego żywotu pisarza, ale była to właściwa decyzja. Do swojego powieściowego debiutu Chamier-Gliszczyński solidnie się przygotował. Zaczął od "Spokojnie" oraz "Bohema Club" – wierszy opublikowanych w 2004 roku w szczecińskim piśmie "Artefakt".
Igor Jarek
Igor Jarek, fot ⓒ Polityka/Leszek Zych. Okładka książki Igora Jarka "Halny", fot. Wydawnictwo Nisza
To raczej typ niepokorny i taka też jest jego twórczość. Można w niej znaleźć i poezję ("Różyczka", "Białaczka"), i dramat ("Glück Auf!", monodram "Królowa"), i scenariusze komiksów, które rysuje jego żona Judyta Sosna ("Słowacki", "Spodouści", "Czarna studnia").
Marta Knopik
Marta Knopik i okładka książki "Czarne Miasto", fot. Lira Publishing
W przeciwieństwie do obu panów u Knopik jest miejsce na swobodny oddech. W jej "Czarnym Mieście" czas płynie swoim rytmem, zapętla się, rzeczywistość miesza się ze snem, prawdę historyczną uzupełniają legendy. Knopik musi mieć starą duszę.
Mira Marcinów
Mira Marcinów, fot ⓒ Polityka/Leszek Zych. Okładka książki Miry Marcinów "Bezmatek", fot. wydawnictwo Czarne
Jeśli ktoś lubi wynotowywać z książek zdania i fragmenty, które łączą w sobie świeże spojrzenie, szczyptę humoru i nutkę pikanterii, musiałby przepisać całą Marcinów. Jej "Bezmatek" to powieść złożona z ułamków wspomnień, okruchów codzienności, luźnych refleksji.
Zbigniew Rokita
Zbigniew Rokita, fot. Jakub Porzycki/AG. Okładka książki Zbigniewa Rokity "Kajś", fot. wydawnictwo Czarne
Mocny pierwszy reporterski strzał ("Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium"), drugie zagranie jeszcze lepsze ("Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku"). Rokita ze sportowo-politycznej Europy Wschodniej przenosi się do swojej małej ojczyzny, a wychodząc z roli bacznego obserwatora, staje się upartym detektywem.
Patrycja Sikora
Patrycja Sikora, fot ⓒ Polityka/Leszek Zych. Okładka książki Patrycji Sikory "Instrukcja dla ludzi nie stąd", fot. Wydawnictwo WBPiCAK
Pisze i walczy wierszem. Od kilku lat obecna na scenie slamowej i performatywnej Sikora w 2020 roku wydała pierwszy tomik "Instrukcję dla ludzi nie stąd". To twórczość zaangażowana, a nie tylko biernie spoglądająca na rzeczywistość.
Anna Sudoł
Okładka książki Anny Sudoł "Projekt", fot. wydawnictwo Ha!art
Rocznik 90. Maluje, śpiewa, w dodatku pisze. W 2015 roku magazyn "Szum" publikował jej kryminał artystyczny "Jak sztuka krytyczna zniszczyła mi życie" w odcinkach. W 2020 roku ukazała się książka "Projekt". To powieść środowiskowa, która jednocześnie nią nie jest.
Czytaj więcej: CULTURE.PL
Autorka: Agnieszka Warnke
Absolwentka filologii polskiej, dziennikarstwa i Podyplomowych Studiów Menedżerów Kultury. Miłośniczka reportażu. Niepraktykująca wyznawczyni fotografii.