Współcześnie każdego roku na świecie pojawia się aż 80 miliardów nowych ubrań – ta ogromna produkcyjna machina nie pozostaje bez wpływu na środowisko. Np. do stworzenia jednego bawełnianego t-shirtu z sieciówki potrzeba aż 2700 (!) litrów wody.
ŁYKO, fot. Nadia Szymańska / materiały promocyjne
A gdyby tak kupować mniej, rzadziej i mądrzej? Przedstawiamy najciekawsze polskie marki, które postawiły na etyczną modę.
Choć cedowanie odpowiedzialności za zmianę klimatyczną na codzienne, indywidualne wybory każdego i każdej z nas trąci manipulacją (kluczowe są bowiem zmiany systemowe), nie oznacza to, że nie możemy przyczynić się choćby w niewielkim stopniu do poprawy kondycji naszej planety. Słowo-klucz to redukcja. Chodzi o to, by nie tyle kanalizować konsumpcję, ile znacznie ją ograniczać. Dlatego, jeśli mowa o ubraniach, najlepiej jest ich… nie kupować. Zatrważający rozmach produkcji (wspomniane 80 miliardów nowych sztuk rocznie) obrazowo dowodzi tego, że garderoby starczy dla wszystkich i nie trzeba przykładać ręki do nieustannego, niepotrzebnego jej wytwarzania. Nie zawsze jednak posiadamy przywilej masy wolnego czasu, by szperać w second-handach, radykalnie rezygnując z kupna nowych rzeczy. Czasami też po prostu szukamy wyjątkowej sukienki albo wartościowego prezentu. Na szczęście rynek etycznej mody poszerza się także w Polsce, dzięki czemu świadoma konsumpcja staje się możliwa i osiągalna. Co w zasadzie znaczy hasło "etyczna moda"? Wytłumaczmy je na przykładach.
NAGO
fot. Dominik Tarabański / materiały promocyjne
Elementy
fot. materiały promocyjne
PULPA
fot. materiały promocyjne
GAU
fot. materiały promocyjne
Maszynownia
fot. materiały promocyjne
ŁYKO
fot. Nadia Szymańska / materiały promocyjne
Seaside Tones
fot. materiały promocyjne
Alexandra K
fot. materiały promocyjne
bynamesakke
fot. materiały promocyjne
Roe&Joe
fot. materiały promocyjne
Osnowa
fot. materiały promocyjne
imprm
promo
Autorka: Marcelina Obarska
Absolwentka teatrologii UJ. W Culture.pl redaguje dział Teatr i Taniec. Uczestniczka projektów dramaturgicznych i performatywnych w Polsce i za granicą. Jest autorką kilku tekstów dla teatru.
Czytaj więcej, źródło: CULTURE.PL