sobota, 23 listopada 2024
plakacisko_2012Portal Miejski brzeg.com.pl poleca wystawę rysunków Andrzeja Czyczyły. Wystawa dostępna w okresie: 16 czerwca 2011 r. - 31 sierpnia 2011 r. w Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu Mały Rynek 7, wejście od ulicy Muzealnej.


plakacisko_2011

Szanowni Państwo!

Niewielu jest tak uważnych i trafnych obserwatorów naszej polskiej rzeczywistości, jak Andrzej Czyczyło. To rysownik wszechstronny tematycznie, a zarazem niezwykle sprawny graficznie. To prawdziwe „zwierzę polityczne" - znakomity w swojej karykaturze politycznej autor, z równym sukcesem uprawiający karykaturę obyczajową i tzw. czysty humor, posługujący się przy tym w pełni profesjonalnym warsztatem o różnorodnych napięciach walorowych. Świadomie stylizuje część rysunków na XIX-wieczną grafikę prasową. Sięga po akwarele, kredki, radzi sobie także z grafiką komputerową.

W swych rysunkach Andrzej Czyczyło często stosuje przeniesienie pewnej symboliki i gry słów na sytuacje dosłowne, czego będziecie Państwo świadkami, oglądając jego prace. Wystawa „Zwierzę polityczne", którą Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie objęło honorowym patronatem, jest znakomitą okazją do przypomnienia twórczości artysty szerszej publiczności.

Czyczyło jest postacią zauważalną na mapie polskiej karykatury. Gdyby pokusić się o jej stworzenie, to okazałoby się, że poza oczywistymi punktami ciężkości przypadającymi na stolicę z takimi tuzami, jak Julian Bohdanowicz, Andrzej Czeczot, Andrzej Dudziński i Edward Lutczyn, znaczące osobowości tego gatunku sztuki związane są z wieloma innymi miastami. I tak w Krakowie króluje Andrzej Mleczko, w Gdańsku Zbigniew Jujka, w Szczecinie Henryk Sawka, w Katowicach Tomasz Jura, we Wrocławiu Tomasz Broda, a w Opolu - Leszek Ołdak i Andrzej Czyczyło właśnie.

Cofnijmy się o 35 lat, czyli do czasów, gdy 24-letni student zadebiutował na łamach legendarnych „Szpilek", bywał również w latach 70. i 80. często zapraszany przez Eryka Lipińskiego, ówczesnego dyrektora Muzeum Karykatury, na zagraniczne wystawy karykatury polskiej, m.in. w Londynie, Paryżu, Sofii. Udział w licznych konkursach satyrycznych w kraju i za granicą zaowocował wieloma nagrodami, w tym niezwykle prestiżową drugą nagrodą na międzynarodowym konkursie w Montrealu w roku 1980. Uhonorowano go także, co warto podkreślić, jako jednego z zaledwie trzech artystów polskich, w prestiżowym amerykańskim wydawnictwie „The 1970's Best Political Cartoons of the Decade" z 1981 r.

Czyczyło od zawsze związany był z Opolszczyzną, czego dowodem są rysunki w lokalnej prasie, publikowane regularnie do dziś. W Opolu także zostały w inny sposób spożytkowane satyryczne „skłonności" Czyczyły, a to za sprawą Włodzimierza Fełenczaka, który w 1981 r. zaprosił go jako scenografa do realizacji swojego spektaklu w Opolskim Teatrze Lalki i Aktora. Od tego czasu Andrzej Czyczyło zaczął zdradzać rysunek satyryczny i karykaturę, romansując ze scenografią teatralną, telewizyjną i filmową. Współpraca z redakcją sportową CANAL+ przyniosła niespodziewane zamówienie: zaprojektował trofeum Mistrza Polski w Piłce Nożnej, najbardziej pożądaną nagrodę sportową w kraju!

Warto wspomnieć, że jest również twórcą opolskiej Alei Gwiazd; w Opolu zresztą zostanie zapamiętany na zawsze jako inicjator i projektant oryginalnego pomnika, upamiętniającego kampanię obrony województwa pod hasłem „Brońmy Swego Opolskiego". Pomnik zrealizowany w 2000 r. ma wyraźnie humorystyczno-satyryczny wydźwięk, inspirowany jest zresztą jednym z rysunków artysty.

Na wybór prac sumujących 35-lecie Czyczyłowych potyczek z satyrą i humorem serdecznie zapraszam i jestem przekonany, że rysunki te przypadną Państwu do gustu. Wywołują one zwykle szczery uśmiech, okraszony czasem pewnym zakłopotaniem. Nierzadko też wzbudzają niepohamowane salwy śmiechu - i o to właśnie chodzi!

Marek Wojciech Chmurzyński
Dyrektor Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego

Warszawa, czerwiec 2011

muzy na pasku male