Walia słynie z wielkich tego świata. Stamtąd pochodzi Król Artur - celtycki władca Brytów z przełomu V i VI wieku, który wpisał się w legendę o Rycerzach Okrągłego Stołu. To jeden z najpowszechniejszych mitów europejskiej kultury.
Artur był królem sprawiedliwym, przypisuje się mu wprowadzenie w Brytanii prawa. Z kolei najwyższy szczyt ziemski - Mount Everest wywodzi nazwę od Walijczyka Sir George'a Everesta, który latach 1830–1843 był głównym geodetą Indii. Współczesne walijskie sławy to m.in. Catherine Zeta-Jones, Charlotte Church, Shirley Bassey, Tom Jones, Richard Burton, Anthony Hopkins i Timothy Dalton.
- Jak takiej ziemi nie odwiedzić?
Walijczycy mają swój język, którym posługuje się zaledwie 17% społeczeństwa i - niestety - już mało kto potrafi po walijsku pisać i czytać. Ginący język składa się ze specyficznego alfabetu, nie występują w nim bowiem spółgłoski k i z. Owszem, walijskie napisy widuje się równolegle z angielskimi na większości tablic informacyjnych, ale to pewnie dowód poprawności kulturowej. O niezwykłości walijskiej mowy możemy przekonać się na przykładzie miasteczka leżącego nieopodal Conwy w Walii Północnej, które nosi wielce oryginalną nazwę. Proszę usiąść i czegoś się przytrzymać…
LLANFAIRPWLLGWYNGYLLGOGERYCHWYRNDROBWLLLLANTYSILIOGOGOGOCH
59 liter pisanych jednym ciągiem! Jest to pierwsza w Europie i druga najdłuższa nazwa miejscowości w świecie (więcej liter ma tylko Bangkok, pełna nazwa w języku tajskim: กรุงเทพมหานคร อมรรัตนโกสินทร์ มหินทรายุธยามหาดิลก ภพนพรัตน์ ราชธานีบุรีรมย์ อุดมราชนิเวศน์ มหาสถาน อมรพิมาน อวตารสถิต สักกะทัตติยะ วิษณุกรรมประสิทธิ์). W wolnym tłumaczeniu nazwa walijskiego miasteczka to:
Kościół Świętej Marii nad stawem wśród białych leszczyn niedaleko wodnego wiru pod Czerwoną pieczarą przy kościele św. Tysilia
Dla sennej i leżącej na uboczu miejscowości to znakomita promocja. Wydaje się, że turyści przybywają tam głównie po to, by sfotografować się na tle osobliwej nazwy, zapisanej po walijsku na długaśnej tablicy.
Park Narodowy Snowdonia, Betws Garmon, Walia, Wielka Brytania
Criccieth, Walia, Wielka Brytania
Anglesey, Llanfair Pwllgwyngyll, Walia, Wielka Brytania
Posłowie
Poznaliśmy miasta o najdłuższych nazwach i może wybierzmy się do Å - norweskiej wioski znajdującej się na Lofotach, w gminie Moskenes, która chlubi się najkrótszą nazwą na Ziemi. No cóż, to temat do odrębnych rozważań, ponieważ poza nią w Norwegii występuje jeszcze sześć miejscowości o tej samej nazwie: (Å – gmina Åfjord, Å – gmina Andøy, Å – gmina Ibestad, Å – gmina Lavangen, Å – gmina Meldal, Å – gmina Tranøy). W języku norweskim Å to „strumyk”.