czwartek, 24 kwietnia 2025

kownoJest drugim pod względem wielkości litewskim miastem oraz czwartym w krajach bałtyckich.

 

Z Polską łączy je Mickiewicz i wspólna historia, w tym całkiem niedawna. Kaunas chce przyciągnąć polskich turystów i ma dla nich ofertę.

 

Promuje się pod hasłem „Self Made City”. Z powodzeniem łączy historię hanzeatyckiego miasta z modernistycznym dziedzictwem UNESCO oraz bogatą ofertą kulturalną, która została szczególnie uwydatniona przez tytuł Europejskiej Stolicy Kultury, nadany Kownu w 2022 roku. W okresie międzywojennym było tymczasową stolicą kraju.

 

Oprócz tego, stanowi symbol nowoczesności Litwy, będąc centrum życia akademickiego, wysokiej jakości edukacji, profesjonalnej sztuki i sportu, a także miejscem organizacji prestiżowych wydarzeń kulturalnych i imprez sportowych. Poznajcie Kowno – miasto nowoczesne, a jednocześnie zanurzone w duchu historii.

 

 

Kaunastic, czyli kowieńskość

 

Tym mianem sami mieszkańcy Kowna określają tzw. genius loci, czyli ducha tego miasta. Jest to unikatowa mieszanka wymienionych aspektów przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Kowna. Jest to przestrzeń, gdzie ludzie i miejsca wchodzą w interakcje i kształtują siebie nawzajem. Ludzie kreują miasto, a miasto kształtuje przebywających tutaj ludzi. Dotyczy to także turystów, ponieważ wobec Kowna nie można pozostać obojętnym.

 

Kowieńskość wyraża się również w dynamicznym i „młodym” duchem charakterem tego miasta. Na 300 tysięcy mieszkańców przypada około 42 tysiące studentów. To dzięki nim Kowno oferuje liczne wydarzenia i atrakcje, z których mogą korzystać także turyści.

 

 

Wizytówka Kowna

 

Kowieński modernizm został uznany za Miejsce Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO stosunkowo niedawno. Wpis miał miejsce w 2023 roku i usankcjonował znaczenie tego kierunku w kształtowaniu się nowego państwa litewskiego.

 

Modernizm był wyrazem XX-wiecznej nowoczesności i miał podkreślić status nowej stolicy Litwy, którą miasto było w okresie międzywojennym. Wszystkie modernistyczne budowle znajdują się w pobliżu centrum, więc można spokojnie dojść do nich pieszo. Zabierają w podróż do nieodległej przeszłości.

 

Muzeum Art. Deco jest obiektem prywatnym. Ci sami właściciele prowadzą również Muzeum Szkoły Amsterdamskiej, które pozwala zanurzyć się głębiej w niezwykłą estetykę epoki.

 

Wizyta w muzeum, które znajduje się w autentycznym mieszkaniu z okresu modernizmu, to świetna okazja, by przenieść się w czasy międzywojnia. Można tu zobaczyć oryginalne meble, sprzęty i przedmioty, które kiedyś były na porządku dziennym. To miejsce naprawdę oddaje klimat tamtej epoki!

 

 

Sztuka ulicy

 

Miasto jest ważnym bałtyckim centrum street artu. W Kownie można zobaczyć dziesiątki przykładów sztuki ulicznej. Wyjątkowym miejscem jest Galeria Yard – żywy i trwający projekt tego rodzaju sztuki.

 

Kolejnym ciekawym miejscem jest Kiemo Galeria, czyli Galeria Podwórkowa. Nawiązuje ona do Żydów mieszkających w Kownie przed II Wojną Światową. Ściany kamienic pokrywają zdjęcia rodzin żydowskich, do których one należały.

 

 

Głębiej w historię

 

Odwiedzający Kowno zwracają uwagę na XIX-wieczną wieże zamkową -to jedyny ślad po ogromnym średniowiecznym zamku, który kiedyś stał u zbiegu rzek Niemen i Wilia. Równie popularny jest Ratusz, zwany Białym Łabędziem. Obecnie znajduje się tutaj Centrum Informacji Turystycznej.

 

Zabytkowa kolejka Aleksotas umożliwia podróż w czasie, a także podziwianie panoramy miasta. Na jej końcu znajduje się taras widokowy, pozwalający się cieszyć pięknem krajobrazu. Widać stąd miasto, które leży przy zbiegu dwóch rzek, z wszystkimi najważniejszymi zabytkami, dużą ilością zielonych przestrzeni – a warto dodać, że w Kownie naprawdę jest ich sporo. Do tego mamy Zbiornik Kowieński, czyli zbiornik retencyjny na Niemnie, a także nowoczesne budynki, które patrzą w przyszłość.

 

 

Wolność i gwiazdki Michelin

 

Aleja Wolności (Laisvės Alėja) jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Kownie. Jej nazwa nawiązuje jeszcze do czasów carskich i walk o niepodległość. Obecnie wolność ma smak i zapach kawy, ponieważ wzdłuż tej alei znajdują się doskonałe kawiarnie, jedne z najlepszych w krajach bałtyckich. Do takich lokali należą Green Cafe, NYC Coffee, czy Vero Cafe.

 

W Kownie znajdziesz nie tylko najlepsze teatry i restauracje z gwiazdkami Michelin (takie jak Uoksas, Dia czy Nüman), ale też fajne sklepy i najbardziej stylowych ludzi w mieście.

 

Tuż nieopodal ulokowały się najlepsze hotele, jak Radisson Hotel, Best Baltic Hotel, czy HOF Hotel. Baza noclegowa Kowna to nie tylko czterogwiazdkowe hotele. Można tutaj znaleźć zróżnicowane obiekty noclegowe na każdą kieszeń, także na atrakcyjnych zielonych terenach poza centrum.

 

 

Polski akcent

 

Z Kownem związane są losy Adama Mickiewicza, naszego wieszcza narodowego. Mieszkał tutaj i pracował, a ślady związane z tym poetą stały się pretekstem do utworzenia miejskiej trasy, będącej celem wycieczek grup młodzieży z Polski.

 

To właśnie w Kownie powstało kilka istotnych dzieł Mickiewicza, w tym „Ballady i romanse”, „Grażyna” i „Dziady”. Przy dawnej Kowieńskiej Szkole Powiatowej znajduje się tablica poświęcona naszemu wieszczowi.

 

 

Polscy turyści ważni i wyczekiwani

 

Według danych Miasta Kowno, to właśnie turyści z Polski są trzecią najważniejszą pod względem udziału nacją w ruchu turystycznym (po Niemcach i Holendrach). Polacy spędzają tutaj blisko 2 doby. Z uwagi na związki historyczne i kulturowe Kowno jest jednym z istotnych celów turystycznych turystów z naszego kraju.

 

Turysta polski jest mile widziany, dlatego powstają również publikacje promocyjne i turystyczne w języku polskim, m.in. o tzw. szlaku Adama Mickiewicza. Tym bardziej, że Kowno jest dobrze skomunikowane z Polską drogą lądową i powietrzną.

 

Z Warszawy do Kowna można się dostać liniami Ryanair. Kraków jest połączony z tym miastem liniami Balticair. Można się tutaj dostać autobusem (Flixbus, Ecolines, Eurolines, Luxexpress). Kowno leży w odległości jedynie ok. 100 kilometrów od przejścia granicznego w Budzisku, więc łatwo można się tutaj także dostać samochodem osobowym. Ponadto miasto jest w programie wycieczek po krajach bałtyckich, które oferują polskie biura podróży.

 

Miasto prezentowało się na ITB Berlin 2025 z myślą nie tylko o Niemcach, ale także o polskich turystach. Prezentacja w ramach stoiska narodowego Litwy miała na celu zainteresowanie ofertą turystyczną przedstawicieli polskie branży turystycznej i mediów. Może warto zaplanować na jeden z długich weekendów odwiedzenie Kowna? Więcej informacji o atrakcjach turystycznych znajduje się na stronie internetowej www.visit.kaunas.lt.

 

 

Autor: Agnieszka Nowak i Leszek Nowak, www.travel2.pl

TTG

 

panorama album

 rapa nui Fotor

 

reportaze na pasku