czwartek, 24 kwietnia 2025

niemcy01Niemiecka Centrala Turystyki (DZT) w Warszawie zorganizowała w połowie marca śniadanie prasowe.

 

 

 

 

Wyspa Sylt, plaża z latarnią morską, © DZT, Francesco Carovillano

 

 

 

Uczestników powitał dyrektor DZT – Tomasz Pędzik i przedstawił krótką informację na temat wyników dotyczących turystyki przyjazdowej do tego regionu naszych sąsiadów z Polski.

 

Od kilku lat liczba noclegów systematycznie wzrasta i w ubiegłym roku odnotowano ich już około 690 tysięcy. Ten rezultat może być jeszcze lepszy dzięki działaniom promocyjnym na polskim rynku. Właśnie temu celowi służyła wizyta prezesa Eike-Christiana Focka z Visit Northern Germany (Odwiedź Niemcy Północne).

 

Jest to stowarzyszenie reprezentowane przez sześciu partnerów, są to landy: Hamburg, Brema, Meklemburgia-Pomorze Przednie (położony najbliżej Polski), a w kierunku zachodnim – Dolna Saksonia i Szlezwik-Holsztyn oraz miasto Lubeka.

 

 

niemcy02

Tomasz Pędzik i Eike-Christian Fock, © Katarzyna Rainka

 

Omówieniu walorów tego obszaru była poświęcona prezentacja Eike-Christiana Focka. Przeważa tu równinny krajobraz, rozciągający się od brzegów Morza Północnego i Morza Bałtyckiego. Te dwa akweny oddziela Półwysep Jutlandzki, gdzie przebiega granica z Danią.

 

Odmienny pejzaż dotyczy tylko gór Harz na południu Dolnej Saksonii, z najwyższym szczytem Brocken o wysokości 1142 m n.p.m. Wycieczkę do tego celu można odbyć pieszo, rowerem górskim lub stuletnią kolejką wąskotorową.

 

 

13 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO

 

Należą do nich: Starówka w Lubece, Dzielnica Spichlerzy w Hamburgu, Ratusz i Pomnik Rolanda w Bremie, Archeologiczny Zespół Graniczny Haithabu (wioska Wikingów) i Danewerk (ufortyfikowane półkoliste wały) w Szlezwiku-Holsztynie, Kopalnia Rammelsberg w Dolnej Saksonii, Zamek Schwerin oraz Centra Miast Wismar i Stralsund w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

 

 

niemcy03

Hamburg, Dzielnica Spichlerzy, © DZT, Francesco Carovillano

 

Szczególne miejsce na tej liście zajmuje Park Narodowy Morza Wattowego, to jest transgraniczny akwen położony w granicach Niemiec, Holandii i Danii. Jego powierzchnia (450 km długości i 10-30 km szerokości) czyni go największym ekosystemem na świecie o wyjątkowych walorach. Występuje tu niesamowita mieszanka krajobrazów, ale na szczególne zainteresowanie zasługują mokradła o powierzchni wodno-błotnej, rozciągające się aż po horyzont. Nazywane są wattami od niderlandzkiego wyrazu „wad”, oznaczającego właśnie błoto. Popularne jest brodzenie od wyspy do wyspy podczas odpływu, istnieje też możliwość przejażdżki wozem konnym.

 

 

niemcy04

Lubeka, panorama Starego Miasto w okresie Bożego Narodzenia, © Lübeck und Travemünde Marketing GmbH, Olaf Malzahn

 

95 wysp

 

Mają swój niepowtarzalny urok i charakter. Szczególnie atrakcyjne na Morzu Bałtyckim są: Rugia, Uznam i Fehmarn, a na Morzu Północnym: Sylt, Norderney, Borkum, Cuxhaven i Helgoland, gdzie można obserwować foki.

 

 

3 052 kilometrów plaż

 

Plaże rozciągają się wzdłuż Morza Północnego i Bałtyckiego. Malownicze krajobrazy wydm i orzeźwiające morskie powietrze świetnie uzupełniają zapasy energii podczas spacerów.

 

 

niemcy05

Ahlbeck na wyspie Uznam, plaża nad Bałtykiem, © DZT, Francesco Carovillano

 

W części zachodniej Niemiec godne polecenia są: Cuxhaven, Norddeich, Borkum, St. Peter-Ording, Norddeich, po stronie wschodniej: Travemünde (dzielnica Lubeki), a w landzie Meklemburgia-Pomorze Przednie: Warnemünde i Sellin na wyspie Rugia, słynącej z fascynujących kredowych klifów. W kurorcie Prerow w październiku 2024 r. oddano do użytku najdłuższe molo na całym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Liczy 720 m długości i 4,2 m szerokości.

 

niemcy06

Wyspa Rugia, las bukowy na klifie kredowym w Parku Narodowym Jasmund, © DZT, Francesco Carovillano

 

Hanzeatyckie miasta

 

Hamburg, Brema i Lubeka oferują atrakcje kulturalne i architektoniczne, które są głęboko zakorzenione w historii północnych Niemiec. Łączą je typowe dla tego terenu elementy architektury, takie jak: w Bremie – symboliczny Pomnik Muzykantów i dzielnica rzemieślników Schnoor, dzielnica magazynów Speicherstadt w Hamburgu, zaczarowane bramy i dziedzińce w Lubece lub w Hanowerze – Zamek Marienburg i Pałac Herrenhausen z Wielkim Ogrodem w stylu barokowym.

 

 

niemcy07

Brema, pomnik Muzykantów z Bremy na rynku, © WFB Bremen, Carina Tank

 

Wielowiekowe budynki stanowią fascynujące tło dla tętniących życiem uliczek starego miasta i są najlepszymi przykładami tego, jak obecna kultura zakupów może rozwijać się obok klasycznych promenad. W licznych sklepach turyści mogą wybierać wśród licznych „prawdziwie nordyckich” pamiątek. Tradycja łączy się tu doskonale z nowoczesnością, czego przykładem jest Filharmonia nad Łabą (Elbphilharmonie) w Hamburgu.

 

 

niemcy08

Hanower, Pałac Herrenhausen z Wielkim Ogrodem, © Landeshauptstadt Hannover, FB Herrenhäuser Gärten, Lars

 

niemcy09

GerhardtsBremerhaven, nowy port z Muzeum Klimatu i żaglówkami, © DZT, Florian Trykowski

 

Dla rodzin

 

Niemcy Północne mają dużo do zaoferowania dla dzieci. Moc emocji dostarczy najmłodszym wizyta w Miniaturowej Krainie Czarów w Hamburgu, samodzielna wycieczka łodzią wokół wyspy Starego Miasta w Lubece, odwiedzenie ogrodów zoologicznych w Hanowerze i Bremie, karmienie fok na wybrzeżu Morza Północnego, dzień w parku rozrywki Hansapark nad samym Bałtykiem czy pieczenie chleba na patyku w wiosce Wikingów Haithabu.

 

Rozrywkę edukacyjną proponują także: oceanarium w Stralsundzie, Muzeum Klimatu w Bremerhaven, gdzie można się udać w podróż dookoła świata doświadczając różnych warunków atmosferycznych.

 

 

niemcy10

Hansa Park, © Hansa Park

 

Imprezy

 

Listę atrakcji uzupełnia bogaty program wydarzeń. Odbywają się przez cały rok, a na najbliższy sezon szczególnie polecane są: 350 lat Wielkiego Ogrodu w Hanowerze (14.02.-22.06.), Urodziny Portu w Hamburgu (9-11.05), 25 lat Autostadt Wolfsburg (1.06.), Super Festiwal Sztuki w Lubece (13-15.06.), Żeglarski Tydzień Kiloński (21–29.06.), Żeglarski Tydzień Warnemünde (5–13.07.), Festiwal Muzyczny Schleswig-Holsztyn (5.07.-31.08.), Zawody Ocean Race w Kilonii (6-10.08.), Żeglarstwo Hanzy w Rostocku (7-10.08.), Żaglówki w Bremenhaven (13-17.08.), Festiwal Muzyczny w Bremie (16.08.-6.09.), Festiwal Sztuki Północnych Niemiec w Szlezwiku (28.08.-7.09.), Dni Rejsów w Hamburgu (12-14.09.).

 

W okresie zimowym we wszystkich miastach organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe.

 

 

Noclegi

 

Typowego północnoniemieckiego uroku można również doświadczyć podczas noclegu. Oprócz hoteli designerskich, butikowych i spa, istnieje wiele niezwykłych opcji zakwaterowania we wszystkich przedziałach cenowych i zgodnie z różnymi gustami.

 

Niezapomniane noce można przeżyć w leżaku na nadmorskiej plaży lub na łodzi mieszkalnej na jeziorze Müritz w Meklemburgii, także w romantycznym domku na drzewie w lesie i w małym domku na wrzosowisku Lüneburg.

 

niemcy11

Kilonia, Wybrzeża Szwedzkie i Morza Bałtyckiego, © DZT, Francesco Carovillano

 

Opcje podróży do północnych Niemiec z Polski

 

Loty: bezpośrednio tylko Warszawa – Hamburg, ale loty do Berlina sprawdzają się dobrze w przypadku wizyt w Meklemburgii-Pomorzu Przednim lub Dolnej Saksonii.

 

Propozycje tras na wycieczki samochodowe:

 

  • wzdłuż wybrzeża, kierunek: Szczecin, Rostock, Lubeka, Travemünde,
  • nad Morzem Bałtyckim do Morza Północnego w 3 dni: Warnemünde, Scharbeutz, Husum,
  • 5 miast w 5 dni: Hanower, Brema, Hamburg, Lubeka, Schwerin.

 

Wszystkie trasy rowerowe, biegnące przez Niemcy Północne, rozpoczynają się już w Polsce nad Bałtykiem.

 

Warto poznać tę część Niemiec, położoną blisko Polski i pełną atrakcyjnych propozycji.

www.visit-northerngermany.com

 

niemcy12

Rostock, Hotel Neptun z widokiem na Bałtyk w Warnemünde, © Hotel Neptun, Holger Martens

 

 

Tekst: Majka Fudała na podstawie materiałów prasowych z Visit Northern Germany

TTG

 

 

panorama album

 rapa nui Fotor

 

reportaze na pasku