Zamek Książ to miejsce wyjątkowe. Jest niekwestionowaną atrakcją turystyczną Dolnego Śląska, perłą w koronie polskich zamków z burzliwą historią i mnóstwem często mrocznych tajemnic.
Sceneria Zamku Książ jest jak z bajki. To przepiękna i bardzo okazała budowla stojąca w granicach miasta Wałbrzycha. Piastowskie początki zamku Książ sięgają 1288 roku. W średniowieczu funkcjonował jako typowy zamek rycerski, pełniący ważną rolę w systemie zamków obronnych wzdłuż granicy księstw piastowskich. Pierwotna warownia obronna, wzniesiona przez księcia Bolka I stała się z czasem rezydencją książęcą. Najbardziej znaczącą rodziną na zamku była rodzina Hochbergów, która zarządzała majątkiem przez ponad 400 lat. Jednak najsłynniejszym małżeństwem mieszkającym w zamku Książ z tego rodu był Hans Heinrich XV ze swą piękną i sławną żoną Daisy.
Wspaniałą architekturą i malowniczym położeniem ksiąskiej rezydencji zachwycali się nie tylko goście von Hochbergów, ale i odwiedzający pobliskie uzdrowiska kuracjusze z całej Europy. Wśród podziwiających uroki zamkowego ogrodu był m.in. francuski dziennikarz Emile Charbois, który na łamach magazynu Figaro nazwał Książ dolnośląskim Wersalem. W podobnym tonie wypowiadała się odbywająca latem 1816 roku podróż po Śląsku księżna Izabela Czartoryska. Według Jej opinii: „Książ przedstawia jeden z najpiękniejszych widoków. Zamek, choć bardzo stary, jest zamieszkany przez właściciela; do zainteresowania więc, jakie wzbudza jego starożytność, dołącza się przyjemność oglądania wnętrza zajmowanego przez nadzwyczaj gościnną rodzinę”.
Dziś Książ nadal skrywa wspomnienia o ludziach, wydarzeniach i miejscach zapisanych w trwałych obiektach, w przekazach czy legendach. Jak dawniej, tak i dziś goście zamku ulegają magii, wielowiekowej historii wielkich czynów, dramatów i romantycznych zdarzeń oraz tajemnic tego miejsca.
Zamek Książ jest najpiękniej położonym zamkiem w Polsce, a corocznie odwiedza go tysiące turystów z kraju i zagranicy. Zarówno jego niezwykła historia, jak i zapierająca dech w piersiach lokalizacja sprawiają, że w kompleksie można spędzić wiele godzin słuchając o dawnych dziejach oraz podziwiając piękno okolicy.
Fot. Pixabay
Kompleks zamkowo-parkowy jest majestatyczną budowlą o zróżnicowanej architekturze i składa się z szeregu budynków. Na uwagę zasługuje trzynaście wielopoziomowych tarasów ogrodowych utrzymanych w różnorodnych stylach tematycznych, a na wschód i południe od zamku rozciąga się 125-hektarowy park z dawnym pawilonem ogrodowym wzniesionym w 1734 roku i przekształconym w XIX wieku w mauzoleum rodowe von Hochbergów.
W okolicy zamku na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego znajdują się romantyczne ruiny zamku Stary Książ z końca XVIII wieku. Dawna rezydencja rodu von Hochbergów jest miejscem licznych eventów i inicjatyw kulturalnych. Najbardziej sztandarową imprezą organizowaną w obiekcie pozostaje bez wątpienia „Festiwal Kwiatów i Sztuki”, który odbywa się w czasie corocznej Majówki. Przez kilka dni wydarzenia do zamku przybywa ponad 100 000 odwiedzających, którzy podziwiają niezwykłe aranżacja kwiatowe we wnętrzach zamkowych wykonanych przez uznanych w świecie florystów. W ten sposób Książ wita budzącą do życia wiosnę. Wydarzenie obfituje w liczne przedstawienia, występy muzyczne i taneczne oraz pokazy walk rycerskich.
Poza radosnym Festiwalem Kwiatów w zamku odbywa się również intrygujący „Dolnośląski Festiwal Tajemnic”. Wydarzenie to jest dedykowane miłośnikom kultury, historii i najciekawszych faktów dotyczących naszej cywilizacji. W trakcie imprezy uczestnicy mogą wziąć udział w kilkudziesięciu niezwykłych wykładach prowadzonych przez naukowców i poszukiwaczy przygód, wystawach stworzonych z eksponatów specjalnie wyselekcjonowanych na potrzeby festiwalu oraz niesamowitych rekonstrukcjach historycznych, w których bierze udział ponad 40 inscenizatorów.
Na jesieni w najbarwniejszej odsłonie ze względu na mieniące się od kolorów okolicznych lasów organizowane są „Jesienne Spotkania ze Sztuką”. To wydarzenie stanowi zderzenie różnych form sztuki połączone z wystawami malarskimi, koncertami muzyki klasycznej, projektami multimedialnymi oraz najpopularniejszymi współczesnymi wokalistami.
Fot. Pixabay
Od początku 2012 roku Zamek Książ udostępnił również turystom nocne zwiedzanie… z duszą na ramieniu. Nocne Zwiedzanie Zamku jest niezwykłą przygodą, gdzie grupa turystów uzbrojona jedynie w lampy wyrusza wraz z przewodnikiem w mroczną podróż po dawnej siedzibie Hochbergów. Poza zwiedzaniem najciekawszych miejsc w zamku zwiedzający mają okazję zobaczyć nieudostępniane V piętro oraz podziemia na poziomie -2. W tle natomiast odbywa się prawdziwy spektakl grozy z Białą Damą i innymi mieszkańcami, którzy błąkają się po zamczysku. To wydarzenie na pewno warto zobaczyć i przeżyć.
Na uwagę zasługują również Ogrody Świateł na tarasach Zamku Książ oraz w Palmiarni w Wałbrzychu. Jest to plenerowa trasa zwiedzania wśród świetlnych iluminacji stworzonych z tysięcy światełek. Trasa prowadzi o zmroku przez rozświetlone ogrody Książa, których historia sięga XVIII w. W Ogrodach Światła można zobaczyć dekoracje, które nawiązują do historii zamku i zamkowego życia. Wśród nich znajdują się postaci na książęcym balu, zamkowe koty, iluminacje na licznych fontannach oraz pojedynek rycerzy. Ogrody Świateł Zamku Książ to doskonała propozycja na zimowe wieczory, romantyczny spacer lub miejsce na rodzinną wycieczkę na świeżym powietrzu.
Zamek Książ to bez wątpienia atrakcja turystyczna, którą trzeba zobaczyć, a przy okazji organizowanych wydarzeń poczuć klimat tego wyjątkowego miejsca. Gorąco polecam.
Tekst: Anna Molęda – Kompolt
www.travels-with-ania.com