Cenimy piękne budynki, lubimy je podziwiać. Co jednak, gdy te wzbudzające zachwyty bryły mają wady? Cieknący dach, pękające ściany, odpadające fragmenty elewacji mogą dotyczyć także ikonicznych budowli.
Vessel, Nowy Jork, proj. Thomas Heatherwick, fot. dzięki uprzejmości Tim Schenck
Tak samo jak nieprzewidziane kłopoty z użytkowaniem. Czy dzięki temu stają się one gorsze, a może jednak bardziej prawdziwe?
12 stycznia 2021 roku została zamknięta jedna z najnowszych atrakcji Nowego Jorku, rzeźbiarska budowla o nazwie Vessel. Oddana do użytku zaledwie rok wcześniej efektowna struktura to 154 przeplatające się ze sobą biegi schodów, poprzetykane 80 tarasami. Wysoka na ponad 45 metrów budowla projektu Thomasa Heatherwicka powstała jako atrakcja turystyczna, ale i reklama realizowanej w tej części miasta potężnej inwestycji deweloperskiej Hudson Yards. Warta 25 miliardów dolarów jest największym tego typu przedsięwzięciem w dziejach USA. Spektakularny budynek-rzeźba, który miał rozsławić Hudson Yards, właśnie stał się niedostępny dla zwiedzających. Skąd decyzja o zamknięciu popularnego obiektu? W ciągu niecałego roku aż trzy osoby odebrały sobie życie, skacząc z tarasów widokowych Vessel. Obawiając się kolejnych tragedii, właściciel zdecydował się wyłączyć budowlę z użytkowania.
Estetyka czy bezpieczeństwo
Vessel, Nowy Jork, proj. Thomas Heatherwick, fot. dzięki uprzejmości VisualHouse
Bryła jak z obrazka
Budynek "Metropolitan", Warszawa, fot. Waldemar Gorlewski/AG
Guangzhou Opera Center, Chiny, projekt: Zaha Hadid, fot. Iwan Baan/Zaha Hadid Architects
Wielkie nadzieje, duże rozczarowanie
Budynek osiedla komunalnego na Kłobuckiej w Warszawie, proj. CITY Architekci oraz Portal Pracownia Projektowa, fot. Marek Kudelski/East News
Wnętrza, w których trudno się odnaleźć
Filharmonia Łódzka, proj. Romuald Loegler, fot. Wojciech Kryński/Forum
Centrum Spotkania Kultur, Lublin, proj. Stelamch i Partnerzy, fot. Wojciech Pacewicz/PAP
Ciepło, gorąco, pali!
Warsaw Spire, daszek nad wejściem głównym, fot. Sławomir Kamiński/AG
Zawsze, gdy w nowo powstałym budynku wyjdą na jaw usterki, szuka się winnych. Chętnie (i czasem słusznie) oskarża się o nie architektów; wiele z felerów wynika nie tyle z kiepskiego projektu, ile fatalnej jakości jego wykonania. Lubimy pastwić się nad znanymi artystami i projektantami, którzy w swojej działalności popełnili marnej jakości dzieło, wpadki i potknięcia są wytykane i opisywane. Czasem jednak dają także w ten sposób dziełu status "kultowego". Może to dotyczyć również architektury, jednak warto zachować ostrożność, bo w jej w przypadku porażka może mieć tragiczne konsekwencje.
Czytaj więcej: CULTURE.PL
Autorka: Anna Cymer
Historyczka architektury, absolwentka historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, niedoszła absolwentka Studium Fotografii ZPAF. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka Nagrody Dziennikarskiej Izby Architektów RP. Autorka książki "Architektura w Polsce 1945 - 1989". Warszawianka, która uwielbia Górny Śląsk, w Culture.pl pisze o architekturze starej i nowej oraz o designie, który zmienia ludzkie życie.