Nie od dziś wiadomo, że algorytmy platform społecznościowych mają za zadanie przyciągnąć naszą uwagę na jak najdłuższy czas.
Z najnowszego badania Amnesty International wynika, że algorytmy dopasowujące zawartość do zainteresowań odbiorców mogą wciągać w toksyczną, szkodliwą dla zdrowia psychicznego spiralę wyświetlanych treści.
W ramach badania uruchomiono kilka automatycznych kont, które udawały nastolatków przeglądających TikToka. Oglądanie materiałów związanych ze zdrowiem psychicznym doprowadziło do tego, że po 5-6 godzinach nawet połowa wyświetlanych filmików dotyczyła tego tematu, a wiele z nich mogło wpływać negatywnie na samopoczucie odbiorców.Ogromna część materiałów rekomendowanych dla takich użytkowników normalizowała czy romantyzowała temat samobójstwa, a w wielu przypadkach nawet do niego zachęcała.
Algorytm TikToka może zatem wciągać odbiorców do toksycznej, bolesnej i depresyjnej „króliczej nory”. Efekt ten może być szczególnie groźny dla dzieci i nastolatków. Osoba, która mając gorsze samopoczucie, zacznie j oglądać materiały korespondujące z jej nastrojem, wkrótce na ekranie swojego telefonu będzie widzieć coraz więcej filmów mogących wpłynąć negatywnie na jej zdrowie psychiczne.
Wraz z publikacją raportu Amnesty International wzywa TikToka do przeprojektowania aplikacji w taki sposób, by była ona bezpieczna dla użytkowników, a zwłaszcza dla dzieci i młodzieży.
Pomóż nam uczynić internet bezpieczniejszym miejscem!
Internet powinien być bezpiecznym i przyjaznym miejscem dla wszystkich. Cyberprzemoc krzywdzi naprawdę, a osoby jej doświadczające często mierzą się z poważnymi skutkami dla zdrowia psychicznego czy relacji społecznych.
Jeśli tak jak my chcesz uczynić internet bezpieczniejszym, podpisz naszą petycję, w której domagamy się od polskich władz prawnego uznania cyberprzemocy oraz skutecznego ścigania jej sprawców.