Wśród polskich syren, rusałek, meluzyn, świtezianek i innych wodnych panien, autorstwa Bartłomieja Grzegorza Sali, prezentuje ponad 60 najsłynniejszych morskich boginek, syren i nimf, znanych z polskich ludowych podań i dzieł literackich.
Każdej wodnicy poświęcony jest jeden rozdział zawierający szczegółową charakterystykę postaci, analizę jej szlachetnego lub niecnego działania oraz wpływu, jaki wywarła na współczesną kulturę. Rozważania wzbogacone są o rys historyczny miejsc, w których żyły ondyny, fabularyzowane legendy napisane archaicznym językiem, cytaty z klasyki polskiej literatury oraz znakomite ilustracje oddające w pełni tajemniczość i zmysłowość opisywanych bohaterek.
Wodnice były młode, piękne i ponętne, niektóre odwieczne, inne miały boskich lub półboskich rodziców, kolejne zaś były zwykłymi kobietami przemienionymi w topielice wskutek klątwy. Chociaż zasłynęły jako bezwzględne uwodzicielki, zdarzały się też łagodne i wrażliwe ondyny, które niekierowane własnym kaprysem troszczyły się o śmiertelników, obdarzając ich miłością lub przynosząc im szczęście.
Które boginki szczególnie upodobali sobie Mickiewicz, Słowacki i Wyspiański? Ile syrenek można spotkać w Warszawie? Jakie zbiorniki wodne zamieszkiwały rusałki? Które wodnice miały błony między palcami? Kim były Usparime i Otomina? Czyją siostrą była Bryzga Rosowa? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedzi w niniejszej książce. Zanurzcie się zatem w lekturze i poznajcie sekrety Juraty, Goplany, Meluzyny czy najsłynniejszej w Polsce wodnej panny – syreny warszawskiej.
Wydawnictwo BOSZ
38-600 Lesko, Przemysłowa 14
tel. +48 13 469 90 00, e-mail: biuro@bosz.com.pl
www.bosz.com.pl