piątek, 22 listopada 2024

fundacja batorego logoSamorządy mają prawo wypłacać wynagrodzenie strajkującym nauczycielom.

Istnieje prawna ścieżka umożliwiająca samorządom wypłatę wynagrodzeń za czas strajku. Postanowienie o wypłacie tych środków należy zawrzeć w porozumieniu postrajkowym między dyrektorami szkół i przedszkoli a związkami zawodowymi. Ekspertyzę na ten temat przygotował dla Fundacji im. Stefana Batorego dr hab. Dawid Sześciło.

Rząd twierdzi, że wypłata wynagrodzenia strajkującym nauczycielom przez władze samorządowe jest niedopuszczalna. Powołuje się przy tym na art. 23 ust. 2 ustawy o rozwiązywaniu sporów zbiorowych: „W okresie strajku zorganizowanego zgodnie z przepisami ustawy pracownik zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego oraz uprawnień ze stosunku pracy, z wyjątkiem prawa do wynagrodzenia.”

Zdaniem Dawida Sześciły, eksperta Fundacji im. Stefana Batorego: „Z tej ustawy nie wynika zakaz wypłaty wynagrodzenia za okres strajku. Przepis jedynie uniemożliwia pracownikom żądania wypłaty za ten okres i domagania się jej na drodze sądowej. Praktyka orzecznicza Sądu Najwyższego wskazuje jasną ścieżkę, z której skorzystać mogą samorządy, które chcą wypłacić nauczycielom wynagrodzenie za czas strajku. To tzw. porozumienia postrajkowe zawierane pomiędzy pracodawcą, w tym przypadku dyrektorami szkół a organizacjami związkowymi. Takie rozwiązanie jest zgodne z art. 9§1 Kodeksu pracy.”

Samorządy samodzielnie decydują o sposobie realizacji zadań publicznych, w tym z zakresu edukacji. Organy administracji rządowej nie mają prawa narzucać treści lub zakresu zobowiązań władz samorządowych wobec strajkujących nauczycieli zawieranych w porozumieniach postrajkowych. Nie istnieje też podstawa prawna do „karania” jednostek samorządu zmniejszeniem subwencji oświatowej z powodu strajku.

„Ostrzeżenia, naciski czy narzucanie określonej interpretacji przepisów prawa przez administrację rządową są bezzasadne oraz co najmniej niestosowne. Władza centralna nie wywiązuje się z konstytucyjnego obowiązku zapewnienia samorządom środków adekwatnych do skali zadań, a sytuacja z roku na rok pogarsza się. Subwencja oświatowa wystarcza dziś jedynie na pokrycie 85% wydatków na wynagrodzenia w oświacie, nie wspominając o innych wydatkach. W takiej sytuacji przyzwoitość nakazywałby powściągliwość w pouczaniu samorządów.”- dodaje Sześciło.

Ekspertyza „Czy samorządy mogą wypłacać nauczycielom wynagrodzenia za czas strajku?” http://bit.ly/SamorządyMogąWypłacaćWynagrodzeniaStrajkującym

dr hab. Dawid Sześciło jest Kierownikiem Zakładu Nauki Administracji na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Jako ekspert OECD do spraw reform administracji publicznej od 2014 r. pracuje m.in. w Armenii, Albanii, Czarnogórze, Kosowie, Macedonii, Serbii, Turcji, Bośni i Hercegowinie, a także na Ukrainie. Stypendysta Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w Instytucie Zarządzania Lokalnego na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu (2014-2015). Wykładał gościnnie na uczelniach w Austrii, Portugalii, Szwecji. Visiting professor w Centrum Badań Porównawczych nad Rozwojem Metropolitalnym na Georgia State University w Atlancie (2019).

Pierwsi podróżni do Bodrum nad Morzem Egejskim polecą już 25 kwietnia. Do Antalyi, która jest dostępna przez cały rok, zaczyna właśnie latać kolejny, już trzeci samolot w tygodniu. Turcja wyrasta na numer jeden tegorocznego sezonu letniego. – Tamtejsze kurort: Antalya, Bodrum, Izmir są świetnie znane, a w tym roku w ramach oferty all inclusive podróżni mogą tam liczyć na bardzo dobre ceny. Jest też dużo ofert dla rodzin z dziećmi – mówi Michał Kozak, manager ds. rozwoju ruchu czarterowego w Porcie Lotniczym Wrocław. Już tradycyjnie ogromną popularnością cieszy się również Grecja. W tym roku wycieczki z biurami podróży do tego kraju ruszają 25 kwietnia. Pierwsze będzie Zakynthos, a w kolejnych trzech dniach Rodos, Korfu i Kos, a także Kreta (Chania i Heraklion). W sumie, podróżni wrocławskiego lotniska mają do wyboru aż osiem greckich kierunków. Z kolei 28 kwietnia wystartuje pierwszy samolot na Majorkę.

Podróżnym wyjątkowo sprzyja w tym roku układ dni wolnych. Np. na majówkę, biorąc tylko kilka dni wolnego, można się wybrać na dłuższy wyjazd (aż 9-12 dni przy 3-6 dniach urlopu). Poza tym oferty tour operatorów są często bardzo elastyczne, powodzeniem cieszą się np. wycieczki 11-dniowe. – Z biurem podróży można wybrać się również na krótszy wypoczynek, np. 4-5 lub standardowy, 7-dniowy. To ciekawa opcja dla tych, którzy urlop planują w późniejszym terminie – dodaje Michał Kozak. Tegoroczną nowością w ofercie biur podróży jest Algarve. To najbardziej na południe położony region Portugalii. – Algarve jest znane ze słonecznej pogody i przyjaznego oceanicznego klimatu, pięknych plaż, bogatych możliwości uprawiania sportów wodnych oraz bardzo urozmaiconego wybrzeża. To bardzo ciekawa i dobra propozycja spędzenia udanego urlopu – podkreśla Michał Kozak.

Pierwsza wycieczka do Algarve ruszy w czerwcu. Ofertę wakacyjnych wyjazdów do Portugalii uzupełnia atlantycka wyspa „wiecznej wiosny” Madera. W sezonie letnim 2019 podróżni wrocławskiego lotniska mają do dyspozycji łącznie 24 kierunki czarterowe, oprócz wymienionych również do Bułgarii, Albanii, Egiptu (połączenia całoroczne do Marsa Alam i Hurghady), na Wyspy Kanaryjskie czy na Wyspę Djerbę. W pierwszym kwartale tego roku liczba pasażerów Portu Lotniczego Wrocław korzystających z oferty tour operatorów wzrosła o ponad 50%. To efekt rosnącej oferty w tym segmencie - biura podróży zaproponowały w sezonie zimowym egzotyczne nowości, m.in. Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman, a popularnością cieszył się też wprowadzony w tamtym roku Zanzibar. Dodajmy, że zorganizowane wczasy z wrocławskiego lotniska oferują największe biura podróży: Itaka, TUI, Coral Travel-Wezyr, Grecos, Rainbow, EXIMtours, Neckermann, Sun&Fun Holidays. 

 

Rejsowym samolotem na zorganizowane wakacje

Jest jeszcze jedna możliwość wyjazdu z biurem podróży – lecimy z Wrocławia samolotem rejsowym tanich linii, a wypoczynek mamy zorganizowany na miejscu, w tym oczywiście pobyt w wybranym hotelu, a wszystko - podróż i pobyt - organizuje tour operator. W ten sposób można wybrać się m.in. do Madrytu, Alicante, Lizbony, Porto, Aten, Rzymu, Bari, Mediolanu, Neapolu, jak również do Czarnogóry. To dodatkowa możliwość dla tych podróżnych, którzy chcieliby wybrać się w miejsce nie znajdujące się w regularnej ofercie wycieczkowej biur podróży, a jednocześnie preferują wypoczynek zorganizowany.

 

promocja side