Początek roku rozpoczął się propozycją ze strony rządu nowej ustawy przeciwko przemocy w rodzinie. Ustawa ta umniejszała problem przemocy domowej, pozwalając na ignorowanie jednorazowej przemocy. Jednocześnie w dalszym ciągu nie chroniła kobiet przed przemocą seksualną czy ekonomiczną. Mimo, że rządzący deklarują, iż przeciwdziałanie przemocy w rodzinie jest ich priorytetem, podejmują sprzeczne z tą deklaracją działania. W dalszym ciągu nie wdrożono w Polsce Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet na którą czeka ponad 3 i pół miliona kobiet w Polsce, które przynajmniej raz w życiu, padło ofiarą przemocy fizycznej i/lub seksualnej.
W dzisiejszych czasach przemoc wobec kobiet coraz częściej pojawia się także w Internecie. Z naszych badań wynika, że jedna na cztery młode kobiety, doświadczyła cyberprzemocy m.in. w postaci gróźb o charakterze seksualnym czy seksistowskich komentarzy. 78% procent polskich użytkowniczek Internetu czuła bezradność i osamotnienie w wyniku ataku. Każdy rodzaj cyberprzemocy wymaga zdecydowanej odpowiedzi ze strony rządów oraz firm, a właśnie tu dochodzi do poważnych zaniedbań. Amnesty International nawołuje rządy do zagwarantowania, że będą zwalczały cyberprzemoc poprzez prawo i swoje działania.
Zachęcamy do pomocy przy powstrzymaniu przemocy wobec kobiet. Dlatego prosimy o przekazanie 1% podatku na Amnesty International. Wystarczy wpisać w deklarację podatkową nasz KRS 0000 11 06 95 lub skorzystać z naszego programu https://bit.ly/2H2Da8N. Dzięki temu będziemy dalej mogli badać i nagłaśniać problem przemocy wobec kobiet oraz apelować do rządów o wdrożenie zapisów chroniących osoby doświadczające przemocy.
Mikołaj Czerwiński
Koordynator kampanii
Stowarzyszenie Amnesty International