poniedziałek, 25 listopada 2024

Port Lotniczy Wroclaw przed podrozaPoznaj 5 zasad przyjemnego latania. Dowiedz się, jak najkorzystniej kupić bilet, na co zwrócić uwagę przy pakowaniu, a wakacje zacząć już na lotnisku.

 

1. Jak latać tanio?

Zasada: im wcześniej kupujemy bilet, tym mniej płacimy, jest dobrze znana. Warto jednak pamiętać także o tym, by używać kilku różnych wyszukiwarek cen biletów, a także porównać najlepsze z ofertami na stronach linii lotniczych. Zdarza się, że bezpośrednio u przewoźnika kupimy bilet taniej. – Warto też poszukać biletów w połączeniach z przesiadką, na przykład z Wrocławia przez Frankfurt, Düsseldorf, Kopenhagę czy Londyn. Nieraz można w ten sposób trafić na prawdziwe okazje – mówi Monika Półtorzycka-Jon, menadżer ds. marketingu i PR Portu Lotniczego Wrocław.  

 

2. Jak się spakować?

Każda linia lotnicza ma własny regulamin dotyczący wielkości bagażu rejestrowanego (tj. tego, który trafia do luku bagażowego). Zwykle nie może ważyć więcej niż 23 kg – za każdy dodatkowy kilogram będziemy musieli dopłacić. Dlatego zanim zaczniemy się pakować, warto sprawdzić zasady danej linii lotniczej, w tym dotyczące opłat za drugi bagaż, a także reguł dotyczących przewożenia składanego wózka dla dzieci, łóżeczek turystycznych czy fotelików samochodowych, które często można nadać bezpłatnie.

– Ta ostatnia opcja jest o tyle korzystna, że jeśli na wakacjach wypożyczamy auto, to nie musimy już dodatkowo płacić za fotelik dla naszej pociechy – mówi Monika Półtorzycka-Jon, menadżer ds. marketingu i PR Portu Lotniczego Wrocław.  

Kiedy już się spakujemy, zważmy jeszcze nasze bagaże dla pewności. Na lotniskach, np. we Wrocławiu bagaż możemy zważyć w specjalnej strefie zanim przejdziemy kontrolę bezpieczeństwa. Jeśli wybieramy się w dłuższą podróż, pamiętajmy, że w krajach Unii Europejskiej i USA najwyższa dopuszczalna waga w przypadku zwykłych bagaży to 32 kg. Tyle zabierzemy ze sobą lecąc z Wrocławia do Brazylii na przykład z przesiadką w Londynie na samolot British Airways. Jak duża może być torba lub plecak, który weźmiemy ze sobą na pokład? Suma jego długości, szerokości i wysokości nie może przekraczać 115 cm (reguła ustalona przez International Air Transport Association). Zwykle obowiązuje też limit wagowy. Na przykład w Ryanairze do 10 kg.  

 

3. Zrób to on-line 

Jeśli odprawisz się on-line i wydrukujesz sobie kartę pokładową, oszczędzisz czas. Lubisz siedzieć przy oknie? Wybierzesz sobie takie miejsce, jakie ci odpowiada. W Porcie Lotniczym Wrocław on-line można też zarezerwować sobie miejsca na parkingu, zarówno krótko, jak i długoterminowym. – To dobry sposób na to, by mieć gwarancję wolnego miejsca. Poza tym przy rezerwacji on-line zapłacimy mniej nawet do 40%. Istotne jest także to, że parking znajduje się tuż przy terminalu. Nie trzeba go szukać, ani dojeżdżać – mówi Monika Półtorzycka-Jon. 

 

4. Na lotnisku

Kiedy być na lotnisku? Trzeba wziąć pod uwagę czas potrzebny na nadanie bagaży, odprawę (jeśli nie zrobiliśmy tego on-line) i kontrolę bezpieczeństwa. Z reguły 90 minut przed odlotem wystarczy, chociaż regulują to przepisy przewoźników. 

– W czasie oczekiwania na wylot, gdy mamy za sobą odprawę, można już w pełni się zrelaksować. W Porcie Lotniczym Wrocław są bary i restauracje, gdzie usiądziemy, wypijemy coś lub przekąsimy. To jest ten moment, kiedy zaczynają się wakacje, więc warto sprawić sobie przyjemność i w dobrym humorze wejść na pokład samolotu – dodaje Monika Półtorzycka-Jon.  Jeśli zapomnieliśmy istotnych akcesoriów podróżnych, bez problemu kupimy je na wrocławskim lotnisku. Z kolei podróżujący z dziećmi mają do dyspozycji specjalnie wyposażone pokoje rodzinne, w których można spokojnie zająć się maluchem. 

 

5. W samolocie

Jak ubrać się na podróż? Przede wszystkim w wygodne, luźne, najlepiej bawełniane ubranie i wypróbowane buty. Na pokładzie jest zwykle powyżej 20 stopni, jednak jeśli lecimy nocą, temperatura może być o 2-3 stopnie niższa. Dlatego lepiej wziąć do bagażu podręcznego na przykład bluzę, rozpinany sweter lub paszminę, nawet jeśli lecimy do ciepłych krajów. W samolocie jest także suche powietrze – zamiast szkieł kontaktowych lepiej założyć okulary. Warto też pamiętać o tym, by przed odlotem  i w samolocie pić wodę lub soki owocowe – w nie zaopatrzymy się w strefie wolnocłowej już po odprawie. Jeśli przeszkadza nam ciśnienie w uszach przy starcie samolotu, to pomoże aspiryna wzięta krótko przed odlotem. Pomagają też zwykłe cukierki do ssania.

 

promocja side