piątek, 22 listopada 2024

Lekki Tornister wazenie 2Ruszyły zapisy do IV edycji projektu „Lekki Tornister”. Jak bardzo przeciążone są kręgosłupy najmłodszych uczniów? Co zrobić, by chodzili do szkoły lekkim krokiem?

Celem projektu „Lekki Tornister” jest profilaktyka wad postawy u dzieci z klas 0-III. Dolnośląskie i Opolskie szkoły mogą się już zgłaszać. Najbardziej aktywne otrzymają specjalne szafki dla uczniów. 

 

Na czym polega projekt „Lekki Tornister”? Fundacja Rosa organizuje w szkołach podstawowych wydarzenia, których celem jest edukacja w zakresie profilaktyki wad postawy. Dzieci, ich opiekunowie oraz rodzice poznają m.in. zasady wyboru odpowiedniego plecaka i sposoby jego pakowania – tak by kręgosłup ucznia nie był przeciążony. Istotną częścią wydarzenia w szkole jest także ważenie dzieci i ich tornistrów, z zawartością i pustych, jak również z rzeczami potrzebnymi i zbędnymi w danym dniu. – Każdy uczeń otrzyma indywidualną kartę pomiaru. Od razu będzie widać, kto i dlaczego ma za ciężko. Dopuszczalna waga tornistra nie powinna przekraczać 10% wagi ciała dziecka – mówi Katarzyna Galewska, rzecznik Fundacji Rosa.

Szkołom z największą inicjatywą i skutecznością w zapobieganiu wadom postawy Fundacja Rosa sfinansuje specjalne szafki dla uczniów. Dzieci będą mogły w nich umieścić wszystkie przybory szkolne i podręczniki, których nie muszą nosić. 

Projekt „Lekki Tornister” jest skierowany do szkół podstawowych w małych miejscowościach (do 40 tys. mieszkańców) i na wsiach. Dlaczego? – Dzieci z takich obszarów pokonują największe odległości, a na dodatek noszą zbyt duże ciężary częściej niż ich rówieśnicy w miastach. Tu praktyczna wiedza o profilaktyce wad postawy, jak również szafki dla uczniów są najbardziej potrzebne – wyjaśnia Katarzyna Galewska. 

Jak wielu najmłodszych uczniów jest przeciążonych? Z badań Fundacji Rosa przeprowadzonych w czasie poprzednich edycji projektu „Lekki Tornister” wynika, że ponad połowa, a w przypadku uczniów klas I nawet 64%. Nawet jeśli w plecaku pozostaną tylko rzeczy niezbędne do nauki, co trzecie dziecko nadal będzie nosić zbyt duży ciężar. Jakie ma to skutki? 

– Przeciążone plecaki zwiększają ryzyko powstawania wad postawy. Wychodzimy z założenia, że lepiej zapobiegać na jak najwcześniejszym etapie niż później leczyć – dodaje Katarzyna Galewska. 

Nabór do IV edycji projektu „Lekki Tornister” trwa do 28 lutego. Wybór i kwalifikacja szkół nastąpi do 15 marca 2015 r.

Wnioski należy składać w formie wiadomości e-mail na adres koordynatora projektu: wioleta@fundacjarosa.pl oraz w wersji papierowej na adres Fundacji Rosa:

Ul. Ruska 11/12

50-079 Wrocław.

Więcej o projekcie „Lekki Tornister”, w tym regulamin IV edycji: 

http://fundacjarosa.pl/programy/lekki-tornister/

 

Lekki Tornister wazenie

 

Lekki Tornister III edycja

 

promocja side