Pierwsze lata powojenne to dla Niemców „wilczy czas” – czas, w którym cały naród musiał dokonać przewartościowania swych postaw.
Harald Jähner ukazuje Niemców w całej ich różnorodności: pisarza Alfreda Döblina, który w swej twórczości próbował kreować nowych, nieobarczonych przeszłością obywateli, Beate Uhse – twórczynię pierwszego sex shopu na świecie, bezimiennych handlarzy z lucky strike’ami w kieszeniach i stylowe gospodynie domowe.
„Czas wilka” to również opowieść o krajobrazie wszechobecnych ruin, o masowych migracjach ludności, o silnych afektach i emocjach. O kształtowaniu nowej gospodarki rynkowej w cieniu grabieży i czarnego rynku, o generacji garbusa. Ale też o systematycznym wypieraniu prawdy o Zagładzie.
To barwna historia pierwszej powojennej dekady pokonanych Niemiec, która położyła podwaliny pod niemiecki rozwój gospodarczy, „cudu, że się udało”.
Harald Jähner wykonał potężną i imponującą pracę. Z wspomnień i dzienników, reportaży z gazet codziennych, badań socjologów i diagnozy filozofów, filmów fabularnych, a nawet popularnych wówczas szlagierów udało mu się skomponować niejednoznaczny obraz ukazujący pierwszą dekadę powojennego społeczeństwa. „Czas wilka” to nie tylko solidna robota dziennikarza i publicysty, ale to także przypomnienie o tym, że historia to coś więcej niż polityka.
Marcin Wilk
"Naród drobnych złodziejaszków" - to może szokujące, ale tym mianem określił swoich rodaków Harald Jähner. Po II wojnie światowej do normalności należało plądrowanie magazynów, sklepów a nawet urzędów. Nic więc dziwnego, że lata powojenne określano w Niemczech wilczym czasem, homo homini lupus. Bardzo dobrze się stało, że Wydawnictwo Poznańskie zdecydowało się na przybliżenie polskiemu czytelnikowi pracy berlińskiego dziennikarza. Jestem przekonany, że po wielu dziesięcioleciach, jakie dzielą nas od zakończenia wojny, książka ta winna być u nas czytana ze szczególną uwagą i zainteresowaniem.
Prof. Tomasz Budnikowski
Wnikliwy czytelnik znajdzie tu pytania i refleksje bliskie życiu: co człowiek chce wyprzeć z pamięci, co zachować, jak uporać się z problemem winy i odnaleźć miejsce w nowej starej ojczyźnie oraz co uruchamia w nim energię do życia. W centrum książki Jähnera znajduje się człowiek z potrzebą zostawienia za sobą tragicznych przeżyć, wolą odbudowy, poszukiwania bodźców dla stworzenia normalności.
Prof. Anna Wolff-Powęska
Harald Jähner
Urodzony 1 stycznia 1953 niemiecki dziennikarz i pisarz, studiował literaturę, historię i historię sztuki we Fryburgu, a doktorat ukończył w Berlinie. Przez wiele lat pracował jako niezależny dziennikarz i krytyk literacki dla Frankfurter Allgemeine Zeitung, następnie redaktor w Berliner Zeitung. Obecnie pełni funkcję honorowego profesora dziennikarstwa na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Berlinie. W 2019 roku zdobył nagrodę Targów Książki w Lipsku za „Czas wilka”.
Czas wilka. Powojenne losy Niemców
Autor: Harald Jähner
Przekład: Arkadiusz Żychliński
Dane podstawowe
Data premiery: 2021-09-01
ISBN: 9788366981287