czwartek, 21 listopada 2024

Operacja LawinaMaciej T. Nowak opisał szczegółowo jak wyglądała jedna z najokrutniejszych operacji przeprowadzonych przez Urząd Bezpieczeństwa w powojennej Polsce. Zamiast – ewentualnie – postawić przed sądem, 100 partyzantów NSZ wysadzono w powietrze. Najbliżsi przez 70 lat nie wiedzieli co stało się z ich synami, braćmi, chłopakami.

 

 

 

W książce „Operacja Lawina. Do ostatniego guzika” autor przybliżył w jaki sposób udało się natrafić na ślad masowych mogił.

 

We wrześniu 1946 r., ok. 100 żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych walczących na Śląsku Cieszyńskim, pod dowództwem Henryka Flamego ps. „Bartek”, wsiadło na ciężarówki. Mieli dotrzeć do Europy Zachodniej. Pierwszy nocleg – na Opolszczyźnie – okazał się jednak ostatnim w ich życiu. Zostali wysadzeni w powietrze lub zamordowani strzałem w tył głowy. Wszystko dlatego, że za akcją wywózki stał katowicki Urząd Bezpieczeństwa, który współpracował w ramach tej akcji z NKWD. Prowokacja nosiła kryptonim „Lawina” i była jedną z największych powojennych operacji wymierzonych w podziemie niepodległościowe.

 

„Operacja Lawina. Do ostatniego guzika” – jest kontynuacją książki wydanej prawie 10 lat temu pt. „Operacja Lawina. Dzieje przemilczanej zbrodni UB”. W pierwszej publikacji ujawniono kulisy prowokacji zorganizowanej przez Urząd Bezpieczeństwa. Mimo upływu ponad 70 lat od tamtej zbrodni nie było wiadomo gdzie spoczywają ofiary.

 

Książka stała się inspiracją dla poszukiwaczy śladów historii. Przez ostatnie lata wiele się zmieniło. To m.in. dzięki prof. Krzysztofowi Szwagrzykowi, który kieruje pracami poszukiwawczymi i zaangażowany eksploratorom ze Stowarzyszenia Kryptonim T-IV. Udało się odnaleźć dwie z trzech masowych mogił, w których pogrzebano partyzantów. Pierwsza w poniemieckim majątku Scharfenberg, a druga na poniemieckim lotnisku w Starym Grodkowie.

 

„Operacja Lawina. Do ostatniego guzika” jest uzupełnieniem faktów, które nastąpiły po 2012 r. Autor opisuje nie tylko w jaki sposób udało się natrafić na ślad masowych mogił, które nigdy miały już nie ujrzeć światła dziennego, ale także przemyślny sposób w jaki „fachowcy od uśmiercania i maskowania śladów” starali się zatrzeć na zawsze tropy po swoich zbrodniach.

 

Autor – Maciej T. Nowak – przez 15 lat pracował jako dziennikarz, w kilku redakcjach. Publikował m.in. w „Nowej Trybunie Opolskiej” i prowadził audycje w Radiu Opole i 24opole.pl. Zajmował się tematyką prawną i kryminalną. Pasjonuje go najnowsza historia, w różnych ujęciach. Autor kilku książek i filmu dokumentalnego „Ziemia przemówiła”, który miał swoją premierę w grudniu 2016 r. i był kilkakrotnie nominowany do nagród na festiwalach filmów dokumentalnych.

 

Książka, wydana przez Wydawnictwo Igi Media, która ukazała się także jako e-book, do nabycia na stronie www.wydawnictwo.igimedia.pl.

 

 

Logo warszawska izba gosp

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

promocja side