Materiały rozwijające niezbędne dziś kompetencje cyfrowe i wspierające edukację dostępne online, wirtualne spotkania z twórcami kina i ekspertami, dołączenie do społeczności młodzieży i edukatorów z całej Polski, a do tego udział w wyjątkowym, interdyscyplinarnym festiwalu wypełnionym pokazami i warsztatami – to wszystko czeka na tych, którzy we wrześniu dołączą do programu Filmoteka Szkolna!
Fot. Bartek Syta, materiały promocyjne FINA
Już od dziś, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, mogą dołączyć do wielowymiarowego, intuicyjnego i bezpłatnego programu edukacji filmowej online! Filmoteka Szkolna umożliwia rozwijanie kluczowych kompetencji cyfrowych np. umiejętności krytycznego korzystania z informacji i danych, bezpiecznego komunikowania się za pośrednictwem mediów społecznościowych i tworzenia treści audiowizualnych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Filmoteka Szkolna to także wirtualne spotkania z twórcami kina, interdyscyplinarny festiwal oraz warsztaty.
Nauczyciele i uczniowie ze szkół, które dołączą do programu zyskają szansę korzystania z internetowych kursów i eksperckich webinariów oraz wymieniania najlepszych praktyk i pomysłów z innymi placówkami. Ponadto, będą mogli wziąć udział w cieszącym się wielką popularnością wśród młodzieży Festiwalu Filmoteki Szkolnej, który w tym roku, dzięki formule online, ugości jeszcze większe grono odbiorców! Festiwal to niepowtarzalna okazja do spotkania z ludźmi kina, w poprzednich edycjach byli to m.in. Joanna Kulig, Bartłomiej Topa, Magdalena Boczarska czy Dawid Ogrodnik, i zajrzenia za kulisy branży filmowej podczas wizyt w studiach filmowych i postprodukcyjnych, m.in.: WFDiF, Platige Image, DI Factory. To również szansa na rozwinięcie praktycznych umiejętności podczas różnorodnych warsztatów i masterclassów poświęconych m.in. pracy filmowca, krytyka czy producenta.
fot. Marcin Kułakowski, materiały promocyjne FINA
Filmoteka Szkolna to jedyny w Polsce program edukacji filmowej umożliwiający dzieciom i młodzieży z każdej szkoły w kraju rozwój kluczowych kompetencji cyfrowych i społecznych – mówi Agata Sotomska, kierowniczka zespołu edukacji filmowej w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym. Uczestnicząc w serii zajęć i warsztatów realizowanych w całej Polsce, które tym razem, w odpowiedzi na sytuację epidemiczną, przyjmą nową formę wirtualnych spotkań, można zyskać wiedzę i umiejętności przydatne zarówno w szkole jak i przyszłym życiu zawodowym – dodaje.
Filmoteka Szkolna promując edukację opartą na praktyce i doświadczeniu w atrakcyjny i angażujący sposób uczy korzystania z mediów, rozumienia i tworzenia informacji, jak również wyposaża w umiejętności sprawnego zarządzania czasem oraz konstruktywnej pracy z innymi osobami przy okazji tworzenia własnych projektów kulturalnych. Przybliża także kulisy świata filmu, bowiem w swoich materiałach i kursach porusza również zagadnienia praktycznej pracy na planie, m.in. ćwiczeń operatorskich i aktorskich, i poza nim: dziennikarstwa, montażu materiałów, scenariusza.
Filmoteka Szkolna to także niezmiennie, kompleksowo opracowany i dostępny online pakiet 65 lekcji tematycznych, odpowiednich dla wszystkich etapów edukacji szkolnej. Program oferuje dostęp do ponad 140 polskich filmów m.in. „Wesela” Andrzeja Wajdy i „Wesela” Wojciecha Smarzowskiego, „Lawy” Tadeusza Konwickiego, „Mojego Nikifora” Krzysztofa Krauze, „Męskiej sprawy” Sławomira Fabickiego, „Pora umierać” Doroty Kędzierzawskiej, „Katedry” Tomasza Bagińskiego, „Ballady o kozie” Bartka Konopki, a dla najmłodszych „Misia Uszatka” Lucjana Dembińskiego, animacji opartych na wierszach Brzechwy, a także gotowych materiałów dydaktycznych – scenariuszy lekcji, opracowań filmoznawczych i zagadnień do dyskusji, jak również artykułów kontekstowych – recenzji i wywiadów z twórcami. Filmoteka Szkolna przygotowuje do świadomego odbioru dzieł filmowych i samodzielnej realizacji własnych produkcji. Z programu mogą korzystać nauczyciele wielu przedmiotów – języka polskiego, plastyki, historii czy wiedzy o społeczeństwie. Projekt realizowany jest przez Filmotekę Narodową – Instytut Audiowizualny.
Co można zyskać dołączając do programu Filmoteka Szkolna?
Więcej informacji tu: http://www.filmotekaszkolna.pl/akcja
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny od kilku już lat jest organizatorem Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej, która uczniom szkół ponadpodstawowych umożliwia rozwój wiedzy i umiejętności z zakresu filmu oraz mediów, a także zdobycie wyjątkowych nagród! Właśnie ruszyła rejestracja!
Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej
Po raz kolejny z początkiem roku szkolnego rusza rejestracja do udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej! Do tej pory w czterech edycjach wzięło udział blisko 3000 uczniów szkół ponadpodstawowych. Na laureatów czeka szereg nagród: m.in. indeksy na uczelnie wyższe w całej Polsce, na różne kierunki od filmoznawstwa, przez dziennikarstwo po organizację produkcji filmowej w Szkole Filmowej im. K. Kieślowskiego w Katowicach i roczne stypendium na studia filmowe w Warszawskiej Szkole Filmowej, a do tego akredytacje na prestiżowe festiwale m.in. wrocławskie Nowe Horyzonty czy Warszawski Festiwal Filmowy!
Olimpiada Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej to jedyna tego rodzaju interdyscyplinarna inicjatywa edukacyjna o ogólnopolskim zasięgu, która popularyzuje wiedzę o kulturze filmowej oraz naukę o komunikacji społecznej. Udział w Olimpiadzie to także szansa na znaczące pogłębienie wiadomości dotyczących polskiej i zagranicznej kinematografii, a przygotowania do udziału w niej należą do wyjątkowo przyjemnych! Uczestnicy muszą zapoznać się z wybranymi filmami, takimi jak: „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Hasa, „Zaklęte rewiry” Janusza Majewskiego, „Dług” Krzysztofa Krauze, „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy czy „Wesele” Wojciecha Smarzowskiego, oraz książkami. Filmy dostępne są legalnie i za darmo na stronie Filmoteki Szkolnej (www.filmotekaszkolna.pl/)
Młodzież może sprawdzić swoją wiedzę z zakresu filmu i mediów, ale także, w kolejnych etapach, zmierzyć się z pobudzającym kreatywność zadaniem projektowym, na które składa się m.in. wymyślenie filmu biograficznego o postaci związanej z polskim kinem oraz stworzenie prezentacji dla potencjalnego sponsora. Jednym z zadań finałowych jest przeprowadzanie wywiadu z gościem specjalnym! W poprzednich edycjach byli to m.in.: Agnieszka Grochowska, Łukasz Simlat, Gabriela Muskała, Kinga Dębska, Michał Oleszczyk, Łukasz Maciejewski.
Hasłem przewodnim najbliższej, V edycji Olimpiady jest: „Kino i twórcy patrzą w lustro: autotematyzm i autobiografizm”, a wykład wprowadzający do tematu można obejrzeć tutaj: https://youtu.be/1xROOCURbEk
Rejestracja trwa do 9 listopada, jednak Ci, którzy zarejestrują się do 15 października będą mogli wziąć udział w specjalnym webinarze przygotowującym do I etapu Olimpiady! Spośród zapisanych w tym terminie uczestników organizatorzy rozlosują zestawy gadżetów Filmoteki Szkolnej.
Jak się zarejestrować?
Więcej informacji tu:
Więcej o Programie Filmoteka Szkolna:
http://www.filmotekaszkolna.pl/
https://www.facebook.com/FilmotekaSzkolna/
Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny
ul. Wałbrzyska 3/5 02-739 Warszawa