wtorek, 18 lutego 2020

57738867 2166599010298231 591917450543497216 n24 kwietnia 2019 r. Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Brzegu zorganizował etap rejonowy XXVII Ogólnopolskich Mistrzostw Pierwszej Pomocy dla szkół ponadpodstawowych, które odbyły się w Parku nad Odrą w pięknej scenerii Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Zawody otworzył prezes Oddziału Rejonowego PCK w Brzegu Walerian Twardzik, który przywitał wszystkich uczniów, a także ich opiekunów i wyraził ogromną radość z tego, że takie zawody się odbywają i cieszą zainteresowaniem wśród młodych ludzi, ponieważ jest to bardzo ważne, aby umieć udzielać pierwszej pomocy.
Zawody miały charakter strefowy. Uczestniczyły w nich drużyny z Brzegu i Grodkowa.
Celem Mistrzostw było podniesienie poziomu wiedzy uczniów z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz przeciwdziałanie wypadkom poprzez upowszechnianie zasad bezpieczeństwa.
Pięcioosobowe zespoły pokonały trasę, na której były rozmieszczone 3 bardzo realistycznie upozorowane stacje związane z zagrożeniem zdrowia lub życia. Do symulowanych zadań należały: resuscytacja krążeniowo-oddechowa, utrata przytomności, krwotok z nosa, ucha oraz uraz kręgosłupa. Oceniana była też samoochrona ratownika, koordynacja pracy w zespole, umiejętność wezwania pogotowia. Na stacji ,,TEST” zawodnicy musieli wykazać się wiedzą teoretyczną z zakresu bezpieczeństwa i zasad udzielania pierwszej pomocy oraz wiadomościami z historii PCK.
Zwyciężyli:
I miejsce - zajęła drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu w składzie: Alicja Jabłońska, Sara Wasilewska, Daria Warchał, Szymon Wyrwas i Kacper Jaworski; opiekunka Aleksandra Sokołowska
ex aequo
I miejsce - zajęła drużyna z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie w składzie: Martyna Delipacy, Michał Czapkowski, Paweł Chmielowski, Damian Waliduda i Michał Jarosz; opiekun Jacek Mrożek
II miejsce - zajęła drużyna z Zespołu Szkół Budowlanych w Brzegu w składzie: Laura Wojciechowska, Natalia Pluta, Patryk Kukliński, Kacper Sarzyniak i Cyprian Stodoła; opiekun Dariusz Nowacki.
Sędzią głównym Mistrzostw był Roman Zięba - instruktor pierwszej pomocy PCK. Wśród składu sędziowskiego znaleźli się: pracownicy Starostwa Powiatowego w Brzegu - Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego: Monika Oleszczuk, Barbara Brezdeń; Janina Podobińska z Brzeskiego Stowarzyszenia Promocji Zdrowia, Katarzyna Gawlak z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Brzegu; Izabela Piwoda ratownik medyczny; Renata Myślińska, Anna Łuciuk, Patrycja Kliś oraz Krzysztof Jachniewicz z brzeskiego PCK.
W organizacji Mistrzostw pomagli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 8 w Brzegu którzy byli doskonałymi pozorantami.
Prezes Zarządu Oddziału Rejonowego PCK w Brzegu Walerian Twardzik i kierownik biura OR PCK w Brzegu Wioletta Wrębiak - Zięba wręczyli trzem najlepszym drużynom puchary i nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe - Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Brzegu i Polski Czerwony Krzyż Oddział Rejonowy w Brzegu. Wszystkie drużyny i instytucje zaangażowane w zorganizowanie Mistrzostw otrzymały pamiątkowe dyplomy i podziękowania, a sędziowie i pozoranci upominki związane ze 100-leciem PCK, które świętujemy w bieżącym roku.
Organizatorzy zapewnili również poczęstunek.
Zwycięzcy, a więc drużyna z II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu oraz drużyna Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Grodkowie będą reprezentowały powiat brzeski na zawodach okręgowych w Opolu które odbędą się 18.05.2019r.
Zawody bardzo podobały się startującym drużynom jak i organizatorom, którzy dziękują Starostwu Brzeskiemu, a szczególnie płk. Januszowi Koronkiewiczowi oraz panu dyrektorowi Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu Dariuszowi Byczkowskiemu za wsparcie Rejonowych Mistrzostw Pierwszej Pomocy Polskiego Czerwonego Krzyża. Mieszkańcy Brzegu i Grodkowa mogą czuć się bezpieczniej wiedząc że wśród nich żyje młodzież, która w wielu sytuacjach zagrożenia życia czy zdrowia potrafi udzielić pierwszej pomocy.

 

Nie masz uprawnień do komentowania