środa, 13 listopada 2019

54258347 404417160292195 8895991075294937088 nW sierpniu 2010 roku ówczesna sekretarz stanu USA, a wcześniej pierwsza dama USA, Hillary Clinton tak scharakteryzowała „Solidarność”: Oddajemy cześć tym, którzy przeciwstawili się tyranii 30 lat temu i wszystkim, którzy poszli ich śladem. Bohaterowie „Solidarności” wiedzieli, że naród polski pragnie i zasługuje na więcej w swoim kraju, i położyli fundament pod budowę Polski, którą widzimy dzisiaj. Dzięki ich odwadze i oddaniu sprawie wolności, Polska jest (…) kwitnącą demokracją i promieniem nadziei dla wielu, którzy żyją jeszcze w ucisku. Czas walki o demokrację i wolność w okresie PRL – u jest szczególnie ważny w naszej historii, dlatego każda inicjatywa kultywująca pamięć o tamtych wydarzeniach zasługuje na uznanie. Jedną z nich z pewnością są zmagania historyczne przygotowane przez Fundację Centrum Solidarności.
I właśnie w ubiegłym tygodniu, 14 marca 2019 roku uczennica I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Brzegu Wiktoria Czupiał z kl. 2a wzięła udział w etapie wojewódzkim konkursu organizowanego przez wspomnianą wyżej Fundację – „Olimpiada Solidarności. Dwie dekady historii”. Jest to już szósta odsłona niełatwej polskiej historii lat 1970 – 1990. Zmagania, podobnie jak w ubiegłych latach, odbyły się w Urzędzie Marszałkowskim w Opolu i zgromadziły młodzież z całego województwa opolskiego, która wcześniej zakwalifikowała się po eliminacjach szkolnych.
Po zaciętych zmaganiach i sprawdzeniu prac przez komisję konkursową okazało się, iż Wiktoria Czupiał zajęła III miejsce i awansowała do Ogólnopolskiego Finału, który odbędzie się w czerwcu w Poznaniu, a poprzedzi go wizyta studyjna w Gdańsku. Będzie tam, wraz z dwójką innych uczniów, reprezentować województwo opolskie. Opiekunem uczennicy jest p. Wojciech Wolak. Gratulujemy i życzymy powodzenia w finale!

 

Wiktoria Rabanada

Nie masz uprawnień do komentowania