W dniach od 15 do 17 września 2017 r. Brzeg żył wydarzeniami związanymi z jubileuszem 600 lecia konsekracji kościoła parafialnego pw. św. Mikołaja.
Parafia przygotowywała się do obchodów poprzez odnowienie ubiegłorocznych misji świętych. W piątek 15 września w Sali Stropowej brzeskiego ratusza rozpoczęła się dwudniowa konferencja naukowa zorganizowana wespół z Zakładem Sztuki Renesansu i Reformacji Uniwersytetu Wrocławskiego. Konferencję otworzył Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak oraz proboszcz parafii św. Mikołaja ksiądz Prałat Zdzisław Pyszka.
W związku z tym, że brzeska konferencja wpisywała się w obchody jubileuszu 500 lecia reformacji, gościem specjalnym wykładów był biskup Marian Niemiec - ordynariusz diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce. W ciągu dwóch konferencyjnych dni swoje prelekcje na temat dziejów i architektury kościoła św. Mikołaja, sytuacji religijnej Brzegu w wiekach średnich i w dobie reformacji oraz wyposażenia kościoła parafialnego przedstawili badacze z Polski i Czech. Burmistrz Jerzy Wrębiak w sposób szczególny podziękował profesorowi doktorowi habilitowanemu Janowi Harasimowiczowi za włączenie się Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego w jubileuszowe spotkanie naukowców. Konferencji towarzyszył wernisaż wystawy „600 lecie konsekracji kościoła św. Mikołaja w Brzegu”, przygotowanej przez brzeskie Muzeum Piastów Śląskich.
W sobotni wieczór, 16 września, kościół św. Mikołaja wypełniła muzyka Antonína Dvořáka oraz Gabriela Fauré w wykonaniu Brzeskiej Orkiestry Symfonicznej im. Księcia Jerzego II Piasta oraz połączonych chórów Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Wrocławskiego „Gaudium” oraz chóru „Oktoich” z Wrocławia. Orkiestrą i chórami dyrygował p. Marek Kudra. Koncert dedykowano także pamięci Kurta Masura, który miłość do muzyki "odnalazł" właśnie w murach kościoła św. Mikołaja. Na zakończenie orkiestra wykonała marsz, będący częścią symfonii, skomponowanej w 1839 r. przez nieznanego autora. Utwór został odnaleziony w 2016 r., podczas prac remontowych brzeskiego ratusza.
W jubileuszowym przemówieniu Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak dziękował duchownym, za to że brzeska fara jest miejscem stale otwartym dla mieszkańców Brzegu i gości naszego miasta. Na ręce księdza proboszcza złożył również podziękowania za opiekę duszpasterską, dzięki której mury brzeskiej fary tętnią życiem. Ksiądz Zdzisław Pyszka wyraził wdzięczność burmistrzowi za przygotowanie obchodów jubileuszowych, dziękując zarazem wszystkim, którzy przyczynili się i w sposób duchowy i organizacyjny do przeżywania jubileuszu kościoła. Jubileusz zwieńczyła uroczysta Eucharystia sprawowana w niedzielę 17 września w intencji parafian, gości i wszystkich mieszkańców Brzegu pod przewodnictwem księdza biskupa Andrzeja Siemieniewskiego.