niedziela, 24 listopada 2024

nagrody kultW Brzeskim Centrum Kultury w gronie osób związanych z kształtowaniem i upowszechnianiem kultury, zgromadzonej publiczności i mieszkańców miasta, Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak wręczył nagrody twórcom i animatorom brzeskiej kultury.

– Dzisiejsze nagrody to wyraz podziękowania za trud, jaki często przez dziesięciolecia laureaci wkładali by kultura w naszym mieście stała na naprawdę wysokim poziomie. Cieszę się, że dzisiejszy wieczór zgromadził tak liczne audytorium. Państwa obecność jest również wyrazem podziękowania i uznania za pracę tych którzy dziś zostaną nagrodzeni. Jest także zachętą do dalszej pracy by Brzeg na kulturalnej mapie województwa i nie tylko wciąż cieszył się zasłużonym wysokim miejscem. Wręczając nagrody laureatom życzę powodzenia w życiu osobistym i zawodowym, wyrażam – nadzieję, że także przez kolejne lata będziecie ambasadorami kultury naszej małej Ojczyzny – powiedział Jerzy Wrębiak, Burmistrz Brzegu.

Oto tegoroczni laureaci, którzy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i ochrony kultury w poszczególnych kategoriach otrzymują nagrody:

– w kategorii twórca indywidualny nagrodę otrzymał Tomasz Kopczyński.

– w kategorii Zespoły Twórców i Wykonawców Burmistrz nagrodził Szkołę Tańca i Baletu Coco Dance Center oraz Chór im. św. Maksymiliana działający przy Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.

– w kategorii Instruktorzy i Animatorzy Kultury nagrodę otrzymali: siostra Anna Majewska, Joanna Koronkiewicz- Bilowicka, Anna Glińska, Ewa Kowalczak.

Po wręczeniu nagród zebrani mogli obejrzeć program kabaretowy przygotowany przez kabaret „To Tu, To Tam” działający przy Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Poniżej przedstawiamy sylwetki naszych laureatów.

Tomasz Kopczyński:

Tomasz Kopczyński to uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu, który pomimo swojego młodego wieku może już pochwalić się dużymi osiągnięciami w dziedzinie artystycznej. Jego ulubioną kategorią sztuki jest film. Samodzielnie nagrywa i montuje zarówno filmy, jak i spoty reklamowe, które otrzymują liczne wyróżnienia i cieszą się uznaniem widzów.

Wśród licznych sukcesów Tomka można wymienić:

-1. miejsce w konkursie „Poezja Zbigniewa Herberta czytana na nowo” w kategorii film

-1. miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnym i nagroda publiczności za spot o Brzegu w konkursie „Polski Szlak Taśmy Filmowej”

-2. miejsce z ogólnopolskim konkursie filmowym Fides et ratio. Bóg pośle swego anioła przed Sobą.

Szkoła Tańca i Baletu Coco Dance Center:

Szkoła Tańca i Baletu Coco Dance Center to zespół twórców i wykonawców kulturalnych, którzy funkcjonują pod przewodnictwem Państwa Angeliki i Andrzeja Rolskich. Szkoła ta swoimi działaniami rozwija i pielęgnuje kulturę w naszym mieście, organizując liczne dziecięce spektakle taneczne, a także coroczne warsztaty artystyczne goszczące wiele polskich i zagranicznych gwiazd tańca. Ich ogromne zaangażowanie można zauważyć także podczas większości akcji kulturalnych organizowanych na terenie naszego miasta.

Podopieczni Coco Dance Center to grupa dzieci i młodzieży, którzy nieustannie reprezentują nasze miasto na ogólnopolskiej scenie tanecznej, przywożąc najwyższe nagrody z prestiżowych ogólnopolskich festiwali i turniejów tańca.

Chór im. Św. Maksymiliana, Siostra Anna Majewska:

Chór im. św. Maksymiliana to amatorski czterogłosowy chór mieszany, który od 30 lat działa przy Parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Od 14 lat prowadzony jest przez siostrę Annę Majewską, natomiast założycielem oraz mecenasem chóru jest Ksiądz Prałat Bolesław Robaczek. Na przestrzeni 30 lat, do chóru należało ponad 100 osób, obecnie natomiast składa się on z 30 chórzystów, wśród których możemy znaleźć przedstawicieli różnych pokoleń i zawodów.

Od wielu lat chór integruje środowisko lokalne organizując na terenie miasta między innymi liczne koncerty.

Chór Św. Maksymiliana ma na swoim koncie pięć wydanych płyt, które rozpowszechniane są w Polsce oraz poza granicami kraju.

Przedstawiając chór nie sposób jest pominąć również zasług prowadzącej chór, czyli siostry Anny Majewskiej. To właśnie ona dzięki swoim umiejętnościom oraz ciężkiej pracy stworzyła zintegrowany zespół ludzi gotowy do wspólnego działania. Siostra Anna jest również współzałożycielką organizacji pozarządowej, jaką jest Stowarzyszenie Przyjaciół Chóru im. Św. Maksymiliana w Brzegu, dzięki swojemu zaangażowaniu umiejętnie łączy misję ewangelizacyjną z fascynacją twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury poprzez promowanie jej w środowisku lokalnym.

Chór przetrwał próbę czasu i to właśnie w tym roku obchodzimy jubileusz 30 lecia jego istnienia.

Joanna Koronkiewicz Bilowicka

Pani Joanna to osoba, która swoim wielkim zaangażowaniem oraz ciężką pracą na rzecz lokalnej społeczności, wzbogaca ofertę kulturalną naszego miasta. Pasja, która kierowana jest na pracę z dziećmi oraz młodzieżą stanowi niewątpliwie treść jej życia.

Joanna Koronkiewicz- Bilowicka to twórczyni, reżyser oraz choreograf widowisk artystycznych i musicali, które wszyscy mieszkańcy naszego miasta mogą oglądać podczas sezonów artystycznych. Jej wielką pasją jest kształcenie przyszłych kadr artystycznych, a także organizowanie różnych przedsięwzięć kulturalnych. To przykład osoby, której zaangażowanie i praca na rzecz rozwoju lokalnej działalności kulturalnej daleko wykraczają poza zakres obowiązków służbowych.

Anna Glińska

Pani Anna Glińska jest choreografką oraz absolwentką Studium Animacji Kultury we Wrocławiu. To dzięki jej działaniom corocznie ponad 100 dzieci oraz młodzieży uczestniczy w różnego rodzaju konkursach oraz festiwalach, gdzie zdobywają wiele prestiżowych nagród, np. w roku 2016 zespół Biedronki otrzymał 1 nagrodę na Festiwalu Twórczości Dziecięcej Wojska Polskiego w Kołobrzegu. Przygotowane przez Panią Annę teatry tańca, miniatury taneczne, widowiska estradowe oraz formy wokalne i teatralne na zawsze wpisują się w kalendarz imprez i uroczystości nie tylko naszego miasta.

Pani Anna Glińska dba o wszechstronny rozwój artystyczny dzieci i młodzieży oraz doskonale promuje Brzeg i Wojsko Polskie w kraju oraz poza jego granicami. Za swoje dotychczasowe osiągnięcia została wyróżniona przez Ministra Obrony Narodowej brązowym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”.

Ewa Kowalczak

Pani Ewa Kowalczak od kilkunastu lat prowadzi Niezależny Ośrodek Kultury „Herbaciarnia”, który w ramach swojej działalności regularnie prowadzi szereg działań artystycznych, które są doskonałym uzupełnieniem oferty kulturalnej naszego miasta. W Herbaciarni za sprawą Pani Ewy prowadzone są koncerty muzyczne, warsztaty artystyczne, spotkania autorskie czy też różnorodne szkolenia przeznaczone dla wszystkich mieszkańców Brzegu. Ośrodek ten również współuczestniczy w licznych przedsięwzięciach, które szeroko wykraczają poza działalność statutową, są to między innymi Miejska Gra Terenowa, Dni Księstwa Brzeskiego, czy też Festiwal Magia Tanga.

Zaangażowanie oraz pasja, którą kieruje się w życiu Pani Ewa sprawiają, że nasze miasto ma jeszcze jedną osobę, która aktywnie współtworzy kulturę w Brzegu.

 

Fot. Roman Baran, instruktor BCK

 

Nowiny na pasku