Trzy informacje o bieżących inwestycjach i dalszych planach remontowych
1.
Wojsko remontuje Klub Garnizonowy. Miasto zapewniło współpracę przy realizacji inwestycji.
Remont Klubu trwa od kilku tygodni. Przy budynku ustawiono rusztowania, a prace – jak wynika z informacji przekazanych przez wojsko – obejmują gruntowne odnowienie budynku, wraz z elewacją, oknami itd.
Od początku w sprawie tej inwestycji współpracę prowadzi Gmina Brzeg, deklarując pomoc w pracach zewnętrznych. Chodzi o współpracę np. przy rewitalizacji otoczenia zabytkowego budynku (zieleń, ogrodzenie). Jeszcze w grudniu ubiegłego roku Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak porozumiał się w tej sprawie z wojskiem. Dlatego też armia rozszerzyła zakres prac i poza budynkiem prowadzi także remont ogrodzenia oraz otoczenia. Efekty już widać, a dodatkowo trwa przebudowa chodnika biegnącego wzdłuż Klubu.
- W tej sprawie jestem w stałym kontakcie zarówno z dowództwem brzeskiej jednostki jak i z bezpośrednimi przełożonymi zajmującymi się remontami. Muszę potwierdzić duże zaangażowanie wojska w inwestycję, a także współpracę w odnawianie zabytków na terenie naszego miasta, za co serdecznie dziękuję. Zwłaszcza, iż remont Klubu Wojskowego wpisuje się w prowadzoną rewitalizację dawnej miejskiej fosy na terenie Parku Centralnego – podsumowuje Burmistrz Wrębiak.
2.
Ulica Małujowicka zmienia wygląd. Są efekty wspólnej inwestycji samorządowej.
Prace drogowe trwają na ciągu komunikacyjnym ulic Wyszyńskiego i Małujowickiej. Szczególnie na tej ostatniej najlepiej widać efekty prac. Jest nowa jezdnia i chodniki. Niebawem będzie montowane oświetlenie.
Inwestycja jest współfinansowana przez Gminę Brzeg, Powiat Brzeski i Gminę Skarbimierz (całość prac to ponad 4,7 mln zł). Na terenie gminy Skarbimierz prace będą wykonywane na odcinku jezdni prowadzącej przez Zielęcice i Małujowice.
- Po przebudowie, ulica Małujowicka zyskała nową jakość. Pierwsze efekty prac bardzo cieszą, szczególnie, że poprawi się w tym miejscu bezpieczeństwo pieszych – mówi Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak, który wizytował stan robót. – Chodnik wyposażony jest w barierę, a na dodatek na całym ciągu będzie montowane nowe oświetlenie, co wpłynie na bezpieczeństwo po zmroku. Szczególnie mam tu na myśli mieszkańców powstającego w pobliżu osiedla oraz działkowiczów.
Burmistrz przypomina, że prace trwają także na kolejnej wspólnej inwestycji Gminy Brzeg i Powiatu Brzeskiego - części chodnika przy ul. Piastowskiej. To kontynuacja robót, które były w minionym roku.
3.
Jest szansa, że niszczejący od ponad 20 lat zabytkowy może stać się własnością Gminy Brzeg. Burmistrz Brzegu dostał od radnych miejskich zgodę na podjęcie działań w tej sprawie.
Chodzi o nabycie pałacyku od prywatnych właścicieli. Zgodę na takie rozwiązanie dała Rada Miejska podejmując stosowną uchwałę na ostatniej sesji (23 września 2016 r.). Zezwala ona Burmistrzowi Jerzemu Wrębiakowi na podjęcie rokowań w sprawie zakupu pałacyku i tym samym negocjowania ceny budynku.
- Sprawa nie jest przesądzona – podkreśla Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak – ponieważ obiekt jest własnością prywatną. Uchwała podjęta przez radnych daje mi możliwość działania w tej sprawie. Wydaje się, że nadrzędnym celem jest podjęcie próby uratowania jednego z najpiękniejszych zabytkowych obiektów w mieście przez dalszą dewastacją. Taka też była moja argumentacja, kiedy zaproponowałem radnym podjęcie uchwały. Wszyscy obawiamy się o dalsze losy budynku, który poprzez postępującą dewastację może podzielić losy innego obiektu - pałacyku przy ulicy Chrobrego. Być może uda się temu zapobiec, właśnie poprzez nabycie budynku na majątek gminy, a następnie podjęcie działań zabezpieczających. Z pewnością koszty będą znaczne. Uważam jednak, iż jest to odpowiedni moment na podjęcie skutecznego działania.
Zdaniem Burmistrza, bardzo ważnym jest ochrona dziedzictwa i dóbr kultury.
- Dając przykład w działaniu mam nadzieję, że uda się ochronić ten budynek przed całkowitym zniszczeniem. Obiekt posiada piękną i bogatą historię - dodaje Jerzy Wrębiak.