Pocztowcy, samorządowcy oraz miłośnicy turystyki rowerowej z Burmistrzem Oławy Tomaszem Friszmannem na czele odwiedzili nasze miasto (15 maja 2015 r.), podczas specjalnego pocztowego rajdu rowerowego upamiętniającego rocznicę wysłania pierwszej po II wojnie światowej przesyłki pocztowej pomiędzy Brzegiem a Oławą.
Stałe połączenie pocztowe po wojnie ruszyło pomiędzy naszymi miastami w dniu 20 maja 1945 roku. W kronice zapisano, że pocztę dostarczano rowerami, dwa razy w tygodniu. Specjalni kurierzy pocztowi dostarczali przesyłki do Urzędu Pocztowego w Brzegu.
- Chcąc upamiętnić to wydarzenie postanowiliśmy razem z pocztowcami oraz miłośnikami turystyki rowerowej przyjechać do naszych przyjaciół-mieszkańców Brzegu-z workiem pocztowym zawierającym również korespondencję - mówił Tomasz Friszmann wjeżdżając wraz z grupą rowerzystów na plac manewrowy Urzędu Miasta w Brzegu. - Oława pozdrawia Brzeg! Proszę pamiętać, że Oława zawsze chętnie gości brzeżan, a nasze miasto zawsze leży po drodze. Gdziekolwiek Państwo wyruszycie w drogę, zawsze warto zatrzymać się w Oławie.
Wcześniej uczestnicy poczty rowerowej przejechali trasę od Urzędu Pocztowego w Oławie, drogą krajową nr 94, a następnie brzeskimi ulicami: Wrocławską, Partyzantów i Robotniczą. Na miejscu czekał na nich Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.
- Cieszę się, że bezpiecznie dojechaliście Państwo do naszego pięknego miasta, zabytków i zieleni. Dziękuję za świetną inicjatywę upamiętnienia poczty rowerowej, która łączy w sobie elementy tradycji, historii oraz-patrząc z dzisiejszej perspektywy-turystyki rowerowej - powiedział Burmistrz Brzegu Jerzy Wrębiak.
Burmistrz Brzegu zaprosił za pośrednictwem uczestników rajdu wszystkich Oławian do odwiedzania Brzegu. Zabytków, atrakcji turystycznych i parków miejskich. Te ostatnie mogli zobaczyć uczestnicy rajdu, ponieważ Burmistrz Brzegu poprowadził kolumnę rowerową aż do poczty głównej w Brzegu, czyli ścieżkami rowerowymi w parku centralnym i nad fosą.
Na poczcie głównej czekał na uczestników rajdu poczęstunek. Pocztowcy wręczyli przesyłkę naczelnikowi brzeskiego Urzędu Pocztowego nr 1, Januszowi Reilowi.
- W taki sposób dopełniła się historia pierwszej przesyłki pocztowej. W razie jakiejś awarii służymy pomocą - żartowali uczestnicy rajdu pocztowego.