poniedziałek, 25 listopada 2024

ortopediaNa brzeskim Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej przeprowadzane są operacje związane z wszelkiego rodzaju uszkodzeniami narządu ruchu, a także zabiegi ortopedyczne.

 

Wśród pacjentów dominują osoby starsze. Kadra lekarska najczęściej musi radzić sobie ze złamaniami kości kończyny górnej, złamaniami bliższego końca kości udowej, a także złamaniami dalszej nasady kości udowej i złamaniami podudzia. Oddział zajmuje się również pacjentami z mniej skomplikowanymi złamaniami miednicy (osoby z poważniejszymi przypadkami trafiają do ośrodków o wyższej referencyjności, np. do Wojewódzkiego Centrum Medycznego w Opolu).
Przy oddziale działa ponadto poszpitalna Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. Pacjenci trafiają do niej, by kontynuować leczenie. To właśnie tam usuwa się szwy, zmienia się opatrunki gipsowe i wykonuje wiele innych procedur. Poradnią dowodzi doktor Elżbieta Sobol-Popiel, ale każdy z lekarzy kontynuuje tam część swoich prac rozpoczętych w oddziale. Korzystanie z poradni jest bezpłatne i stanowi kontynuację leczenia. Warto wspomnieć, że istnieje także możliwość kierowania pacjentów do leczenia rehabilitacyjnego w Opolskim Centrum Rehabilitacji w Korfantowie.
W Brzeskim Centrum Medycznym, na oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej pracuje trzech specjalistów: dr Andrzej Nimsz, dr Andrzej Rosiński i dr Damian Czajka, a także dwóch rezydentów: Dominik Staniewski i Paweł Janczak oraz mgr reh. Grzegorz Siciak. Wspomaga ich ponad dwadzieścia pielęgniarek, na czele z pielęgniarką oddziałową Elżbietą Baś.

 

ortopedia


- Mamy naprawdę wspaniałą kadrę, zaczynając od najniższego szczebla, poprzez personel pielęgniarski i rehabilitanta, a na lekarzach kończąc ? mówi Andrzej Nimsz, Ordynator Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej. To kapitalny zespół dobrze wykształconych ludzi, którzy są świetnie zorganizowani i potrafią ze sobą współpracować. Niestety, jest nas za mało. Na oddziale pracuje tylko trzech specjalistów i dwóch rezydentów. Patrząc na to jak wysoki mamy kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia uważam, że powinniśmy mieć jeszcze dwóch, a najlepiej trzech lekarzy. Przydałyby się również podwyżki, chodzi szczególnie o personel niższego i średniego szczebla, ale z tym problemem zmagają się chyba wszystkie placówki w kraju.

Na Oddziale Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej przeprowadzanych jest ponad tysiąc operacji rocznie. Z wykonywanych zabiegów wymienić należy artroskopię, endoprotezoplastykę oraz operacje związane z urazami.

- Endoprotezoplastyka stawu biodrowego to zabieg, którym zdecydowanie możemy się pochwalić ? mówi Andrzej Nimsz. Zoperowaliśmy bardzo dużo osób i mamy dobre wyniki. Chcielibyśmy całkowicie wyeliminować kolejki, ale to się kłóci z wymogami NFZ, który tych kolejek wręcz od nas wymaga. Osobiście jest mi to bardzo trudno zrozumieć.


Oddział korzysta z bloku operacyjnego posiadającego trzy sale operacyjne. Według obowiązujących obecnie standardów, jedna z nich powinna być przeznaczona tylko do zabiegów operacyjnych planowanych. Nowy blok operacyjny, który powstanie wkrótce przy Brzeskim Centrum Medycznym, powinien spełniać wspomniane wytyczne.

 

Krystian Ławreniuk

 

Nowiny na pasku