W mroźny, styczniowy wieczór 24.I.2014 roku w auli Państwowej Szkoły Muzycznej zebrało się grono ludzi, w różnym wieku by wrócić wspomnieniami do historii naszego narodu, tej sprzed 150 lat.
W ramach Wieczorów Piastowskich dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i absolwenci Szkoły przygotowali wzruszający wieczór, przypominając zryw niepodległościowy Polaków ? powstanie styczniowe, które wybuchło w 1863 roku. Dyrektor Grażyna Kotecka powitała przybyłych gości oddając głos mgr Wiktorowi Krzewickiemu ? historykowi, który w bardzo przystępny, a jednocześnie w ciekawy sposób, przybliżył nam wydarzenia te sprzed ponad 150 lat, skupiając uwagę na osobie Romualda Traugutta, ostatnim dyktatorze powstania styczniowego 1863 ? 64. Popłynęła wartka opowieść o wstąpieniu do armii rosyjskiej. Na własną prośbę Traugutt został zdymisjonowany i stoczył wiele potyczek. W lipcu 1863 roku przybył do Warszawy i nawiązał kontakt z Wydziałem Wojskowym Rządu Narodowego. Odbył misję do Paryża w celu zorientowania się w sytuacji międzynarodowej i możliwości uzyskania pomocy z zewnątrz. Jako zwolennik bezkompromisowej walki z zaborcą został aresztowany i w 1864 roku stracony na stokach Cytadeli Warszawskiej. Piękna, ale smutna historia naszego narodu, nie pierwsza i nie ostatnia.
Po prelekcji do głosu doszli: uczniowie, absolwenci i nauczyciele Szkoły Muzycznej. Rozpoczął się program artystyczny o treści zaangażowanej, dostosowanej do charakteru wieczoru. Tradycyjnie konferansjerem była uczennica Walentyna Romanowicz. Jako pierwszy wystąpił Dominik Budzyński, wykonując piękną pieśń pt. ?W krwawym polu srebrne ptasze" do słów Wincentego Pola z muzyką Alfreda Bojarskiego. Młodemu soliście towarzyszył fortepian, za którym zasiadł nauczyciel Piotr Iwasyszyn i skrzypce, na których z uczuciem grała Ewa Kolińska ? nauczycielka szkoły. Następnie brawurowo wybrzmiał ?Marsz, marsz Polonia" w wykonaniu Krzysztofa Kołodziejczyka i przy akompaniamencie dyrektor Grażyny Koteckiej. Usłyszeliśmy kolędę ?W żłobie leży" w wykonaniu Anastazji Soja przy współudziale gitary, na której grał Dominik Matuszczak, nauczyciel szkoły. Potem był ?Chorał" Kornela Ujejskiego w wykonaniu Kamili Kadłubowskiej ? śpiew, przy akompaniamencie fortepianu, przejmująca pieśń ?A gdy na wojenkę" w wykonaniu Dominika Budzyńskiego z akompaniamentem fletu i gitary, przepiękna ?Czarna sukienka" do słów Konstantego Gałczyńskiego i muzyki Zbigniewa Preisnera w wykonaniu Moniki Rosińskiej przy akompaniamencie skrzypiec i fortepianu, ?Sadźmy róże" do słów Seweryna Goszczyńskiego w wykonaniu Aleksandra Skowronka przy akompaniamencie gitary. Na zakończenie Krzysztof Kołodziejczyk zaśpiewał śliczną pieśń do słów Adama Asnyka i muzyki Zbigniewa Preisnera pt. ?Miejcie nadzieję", przy akompaniamencie skrzypiec i fortepianu.
Mamy wielką nadzieję na dalsze tak wspaniałe wieczory przy blasku świec, kiedy serce każdego Polaka bije żywiej i jesteśmy dumni, że przynależymy do tego bohaterskiego Narodu.
Zofia Mogilnicka