niedziela, 28 kwietnia 2024

wodna-nuta1Otwarcie Pływalni ?Wodna Nuta" w Opolu - połączenie unikalnego stylu architektonicznego z funkcjonalnością i atrakcjami dla każdego.

 

Projekt, na bazie którego powstała pływalnia od początku należał do niezwykłych. Jego autorzy postawili sobie za cel stworzenie miejsca przyjaznego i pięknego zarazem. Wyreżyserowane widoki podkreślone światłem, surowe wykończenie jak z dawnych koszarów wojennych - to tylko niektóre z zastosowanych rozwiązań składających się na unikalny charakter obiektu otwartego 2 grudnia br.  Szereg atrakcji i funkcji odpowiada na potrzeby zarówno sportowców, studentów, jak i rodzin  z dziećmi. 

Wypowiedź Rafała Malińskiego i Malwiny Łazęckiej właścicieli pracowni Studium, autorów projektu pływalni: ?Architekturę obiektu ukształtowaliśmy przy pomocy prostych, lecz wyraźnych decyzji projektowych. Z uwagi na lokalizację chcieliśmy odróżnić opolski basen od innych basenów, cechujących się skomplikowanym zestawem brył z licznymi ozdobnikami?. 

Budynek od strony kampusu uczelni ma proste ściany, podporządkowane regularnej urbanistyce dawnych koszarów wojskowych. Klarowny układ podkreśla ich surowe wykończenie ? czarny, szorstki tynk. 

Frontowa elewacja, razem z istniejącymi budynkami tworzy prostokątny plac wejściowy. Elewacja południowo ? zachodnia faluje wzdłuż cieku wodnego okalającego teren politechniki i komponuje się ciepłą okładziną cegły klinkierowej z otwartymi terenami zielonymi.

Magia wnętrza

?Aranżując wnętrze staraliśmy się wyreżyserować widoki, które kolejno dotrą do użytkownika. Na wprost wejścia, w głównym holu, zaprojektowaliśmy przeszkloną ścianę odsłaniającą halę pływalni i główny basen?- mówią autorzy projektu Rafał Maliński i Malwina Łazęcka.   

Widok podkreślony jest światłem wpadającym przez świetlik dachowy oraz ciemnym kolorem ścian i sufitów holu wejściowego. Z ciemnej, zróżnicowanej kolorystycznie przestrzeni przechodzimy do białych szatni, a następnie wychodzimy do wielobarwnej części rekreacyjnej pływalni, gdzie przez liczne okrągłe okna widzimy ogród. 

Atrakcje w środku i na zewnątrz

?Przy planowaniu funkcji staraliśmy się zaoferować jak najszerszy program odpowiadając na potrzeby zarówno zawodników, studentów, jak i rodzin.? ? kontynuują właściciele pracowni Studium.

Sportowy basen wyposażony został w ruchomy pomost umożliwiający treningi na długości olimpijskiej (50m), na ?krótkim? basenie (25m), oraz do gry w piłkę wodną, czy kajak polo. Rozbudowana część rekreacyjna, z takimi atrakcjami jak rwąca rzeka, masaże, jacuzzi będzie atrakcją dla najmłodszych. Basen solankowy, sauny suche i parowe zapewnią atrakcyjne miejsce wypoczynku i relaksu. 

Nie zabrakło też nowych miejsc dla studentów. Na piętrze znajduje się lokal gastronomiczny, który jak zakładamy na co dzień będzie pełnił funkcję uczelnianej stołówki, a podczas zawodów obsłuży kibiców. Przed wejściem zaprojektowaliśmy rozległy plac, będący nową atrakcyjną przestrzenią kampusu. Ustawione w okręgu ławki już przed otwarciem basenu były wykorzystywane do prowadzenia zajęć. 

Wyzwania dla architekta

Przy realizacji projektanci napotkali kilka wyzwań wśród których chyba najważniejszym była gładka, czarna elewacja. 

Ze względu na ciemny kolor i duży stopień pochłaniania światła należało zastosować specjalne masy zbrojące, nanoszone na elewacje po wstępnym wymieszaniu z czarnym barwnikiem. Aby osiągnąć głębię koloru nakładano kolejne warstwy, lekko je zacierając, aby nie zatracić wklęsło- wypukłej faktury. 

Tynk nakładała jedna osoba ponieważ ruch ręką, siła i fantazja nie są do podrobienia natomiast efekt musiał powtarzać się na całej długości ściany. Dzięki prawdziwemu zaangażowaniu wykonawcy osiągnęliśmy niepowtarzalne wzory i fakturę. 

Kolejne niezwykłe projekty pracowni Studium

?Projekt pływalni był impulsem do powiększenia naszej pracowni, otworzył nam drogę do kolejnych dużych tematów o charakterze publicznym. Obecnie realizujemy rozbudowę specjalistycznych laboratoriów Wydziału Elektroniki i Techniki Informacyjnych Politechniki Warszawskiej oraz budowę Centrum Przetwarzania Danych Wrocławskiej Akademii Medycznej.? ? mówi Rafał Maliński.- ?Podjęliśmy się również działań o większej skali wykonując koncepcję architektoniczno - urbanistyczną historycznego centrum Jeleniej Góry oraz koncepcję drogi wodnej łączącej Wielkie Jeziora Mazurskie z Kanałem Augustowskim. Mamy nadzieję, że zadowolenie mieszkańców Opola z zaprojektowanej przez nas pływalni pomoże nam podejmować kolejne wyzwania?. ? dodaje.

Więcej informacji o pracowni znajduje się na stronie www.studium.waw.pl

 

wodna-nuta2

wodna-nuta3

wodna-nuta4

wodna-nuta5

  

***

STUDIUM LOGOInformacje o pracowni Studium

Studium - warszawska pracownia architektury założona w 2009 roku przez Rafała Malińskiego i Malwinę Łazęcką. Zajmuje się szeroko rozumianym projektowaniem obejmującym budynki użyteczności publicznej, zespoły mieszkaniowe, domy jednorodzinne, rozbudowy i adaptacje wnętrza i przestrzeni publicznej. 

 

Nowiny na pasku