Powiat brzeski świętował 94. rocznicę odzyskania niepodległości. Podczas tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości każdy mieszkaniec powiatu brzeskiego z pewnością mógł znaleźć coś interesującego dla siebie.
Miłośnicy aktywnego spędzania wolnego czasu mieli szansę wystartować w trzeciej edycji Brzeskiego Biegu Niepodległości. Fani motoryzacji mogli podziwiać wystawę motocykli, a osoby wolące bardziej klasyczne sposoby świętowania Dnia Niepodległości mogły uczestniczyć w uroczystej mszy świętej odprawionej w intencji Ojczyzny. Od 8 listopada, w Galerii Sztuki Współczesnej, można też było podziwiać wystawę kolekcjonerską dotyczącą Tadeusza Kościuszki. Główne uroczystości upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości miały jednak miejsce na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich.
?Witam wszystkich w ten radosny dzień. 95 lat temu, 11 listopada, po 123 latach niewoli odrodziła się Polska" - tymi słowami, podkreślającymi rangę piątkowych uroczystości, Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański rozpoczął swoje przemówienie poprzedzające Apel Poległych. Wspomniał w nim również o tym, iż ?Polska odrodziła się jako Państwo silne i liczące się na arenie międzynarodowej. Stało się tak dzięki temu, że mieliśmy wielkich i mądrych przywódców. Nie brakowało przecież wówczas problemów gospodarczych i społecznych. Ówcześni przywódcy polityczni byli jednak w stanie się porozumieć w imię nadrzędnych interesów. Józef Piłsudski i Roman Dmowski mieli zupełnie inne poglądy, a jednak potrafili wznieść się ponad różnice w imię wyższej idei ? interesu Kraju. Dziś, podczas Narodowego Święta Niepodległości, to powinna być dla nas, współczesnych ? pogrążonych w waśniach i niezgodzie ? wielka lekcja miłości Ojczyzny".
W tym roku Apel Poległych odbył się dopiero o godzinie 17.00 na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich. W ciemnościach rozświetlanych blaskiem pochodni oddano hołd Polakom, którzy walczyli o wolność Ojczyzny. O oprawę artystyczną zadbali artyści z Klubu Wojskowego, pod opieką Jany Koronkiewicz, a o podniosły charakter uroczystości żołnierze 1. Brzeskiego Pułku Saperów. Tegoroczną oryginalną oprawę święta widać była nawet podczas salwy honorowej, która oddana została z broni maszynowej ulokowanej na krużgankach ?Śląskiego Wawelu".
Wcześniej w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego odprawiona została msza święta w intencji odrodzonej Ojczyzny. Po nabożeństwie delegacje władz powiatu i miasta, organizacji kombatanckich i społecznych oraz stowarzyszeń złożyły wieńce pod tablicą upamiętniającą walczących o wolną Polskę.
Po raz pierwszy uroczyście Dzień Niepodległości obchodziła również Gmina Skarbimierz. Gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele środowisk kombatanckich: (prezesi organizacji) Jan Majewski, Benedykt Jędrzejczyk, Józef Duda, samorządowcy: Brygida Jakubowicz (Pełnomocnik Starosty ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych), służby mundurowe i przedstawiciele społeczeństwa Gminy Skarbimierz, przywitał las brzozowych krzyży. Ten niesamowity widok stanowił piękną scenografię do Apelu Pamięci przygotowanego przez 1. Brzeski Pułk Saperów oraz występu chóru parafialnego z kościoła p.w. Stanisława Biskupa Męczennika w Skarbimierzu.
Bardzo wzniosły, patriotyczny charakter, miała również msza święta koncelebrowana przez pięciu księży, na czele z ks. Stanisławem Grzechynką, której kulminacyjnym momentem było kazanie nowego ks. Kapelana Parafii Wojskowej w Brzegu por. Władysława Włodarczyka. Cytowani przez niego - Piotr Skarga, marszałek Józef Piłsudski, Adam Mickiewicz czy Cyprian Kamil Norwid, to nie tylko autorzy słów z przeszłości, lecz także twórcy ponadczasowych prawd aktualnych po dziś dzień. Kazanie to z pewnością pozostanie w sercach i umysłach wiernych przez długi czas.
Do historii nawiązał też w swoim przemówieniu Wójt Gminy Skarbimierz Andrzej Pulit. Duchowa uczta to nie wszystko. Drugą część uroczystości kombatanci, ich rodziny i wszyscy wierni spędzili na świeżym powietrzu, przy doskonałej grochówce.
11 listopada kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wypełnił się do ostatniego miejsca. Przybyły do niego delegacje władz samorządowych, służb mundurowych i wielu mieszkańców powiatu.
Las brzozowych krzyży, który stanął przed kościołem pw. Św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Skarbimierzu, był tłem wydarzeń kulturalno-patriotycznych przygotowanych z okazji Dnia Niepodległości.
Na rocznicowych obchodach, jak zwykle, nie zabrakło pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich i społecznych działających na terenie powiatu oraz harcerzy i młodzieży szkolnej.
O artystyczną stronę obchodów Narodowego Dnia Niepodległości zadbali w Brzegu artyści z Klubu Wojskowego, których przygotowała jego kierowniczka - Jana Koronkiewicz.
Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański przemawia podczas Narodowego Święta Niepodległości
Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański i Przewodniczący Rady Powiatu Brzeskiego Henryk Mazurkiewicz składają kwiaty pod tablicą upamiętniającą walczących o wolną Polskę.
Tuż przed Apelem Pamięci, na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich, pojawił się sam Marszałek Józef Piłsudski, ubrany w charakterystyczny szary mundur.
W Skarbimierzu - Osiedle spotkali się kombatanci i mieszkańcy powiatu brzeskiego. O wspaniałą oprawę uroczystości zadbali między innymi żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów.
Żołnierze z 1. Brzeskiego Pułku Saperów im. Tadeusza Kościuszki byli obecni podczas każdej części uroczystości przygotowanych z okazji 95 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.