piątek, 22 listopada 2024
bezpieczniZ inicjatywy brzeskiej policji oraz Urzędu Miasta w Brzegu 14 lutego br. w magistracie odbyło się spotkanie dotyczące bezpieczeństwa na terenie miasta i powiatu. Uczestniczyło w nim kilkadziesiąt osób, m.in. przedstawiciele policji, szkół, zarządców budynków, samorządów





Magistrat reprezentował wiceburmistrz Stanisław Kowalczyk, komendant Straży Miejskiej Krzysztof Szary oraz Joanna Starosta z Biura Urbanistyki i Ochrony Środowiska.

Spotkanie prowadził młodszy inspektor Sławomir Michalski, komendant powiatowy brzeskiej policji. Rozpoczęło się ono od pokazu multimedialnego przygotowanego przez policję.

Zaprezentowano m.in. założenia obecnie wdrażanego programu rządowego „Razem bezpieczniej” mającego na celu ograniczenie przestępczości i aspołecznych zachowań. Łączy on działania administracji rządowej i samorządowej oraz partnerów społecznych zainteresowanych poprawą bezpieczeństwa i porządku publicznego. Głównym założeniem tego programu jest „przekonanie obywateli do nawiązania trwałego, stałego i naturalnego partnerstwa z policją oraz innymi instytucjami ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego”.

Podczas pokazu można było zobaczyć m.in. zdjęcia tzw. „bezpiecznych przestrzeni”, czyli odpowiednio przygotowanych pod kątem bezpieczeństwa miejsc. Były to np. budynki szkolne, przy których żywopłot jest przycięty do odpowiedniej wysokości (aby z okien szkoły można było zobaczyć potencjalnego sprawcę przestępstwa, a także z ulicy zwrócić uwagę, czy coś niepokojącego nie dzieje się np. przy szkolnych oknach). Dla kontrastu pokazywano miejsca, które nie są bezpieczne, chociażby ze względu na lampy uliczne oświetlające konary drzew, a nie ulicę. Posiłkowano się przykładami z Nysy i Brzegu.

- W Nysie program ten już wdrażaliśmy, gdy jeszcze niedawno byłem tam komendantem policji – mówił młodszy inspektor Sławomir Michalski. – Teraz chcemy coś takiego zrobić na terenie powiatu brzeskiego.
Po pokazie multimedialnym wywiązała się dyskusja. Niektórzy jej uczestnicy przyznawali, że dotychczas nie zdawali sobie sprawy, jak ważna dla bezpieczeństwa obywateli może być np. zieleń przydomowa.

Dyskutowano także o pożyteczności i potrzebie dalszego rozwoju monitoringu miasta, który wprowadził Urząd Miasta w Brzegu. Wiceburmistrz Stanisław Kowalczyk i komendant Krzysztof Szary zapewnili, że sukcesywnie będą pojawiały się kolejne kamery w mieście. Zachęcali także przedstawicieli różnych instytucji, aby swoje kamery włączali do miejskiego monitoringu (po odpowiednich zabiegach technicznych jest to możliwe), co znacznie obniży koszty – zarówno dla magistratu, jak i tych instytucji i wydatnie poprawi bezpieczeństwo.

Ustalono, że różnego rodzaju sprawy związane z bezpieczeństwem zebrani (jako reprezentanci różnych instytucji) będą zgłaszali do policji na piśmie i będą one rozpatrywane. Kolejne spotkanie dotyczące bezpieczeństwa odbędzie się w kwietniu br.

Sławomir Mordka
Rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Brzegu





Nowiny na pasku