poniedziałek, 20 maja 2024

dzien-flagi1Dzień Flagi i rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.  W trakcie pięciodniowych Dni Księstwa Brzeskiego nie zabrakło czasu na uroczystości o wymiarze patriotycznym.

Jedną z nich był, zorganizowany przez 1. Brzeski Pułk Saperów, Miasto Brzeg i Powiat Brzeski, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Święto te obchodzone jest od 2004 roku. To właśnie 2 maja 1945 roku polscy żołnierze zdobywający stolicę hitlerowskich Niemiec umieścili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa oraz na Reichstagu. 2 maja, to również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.
Mimo niesprzyjającej aury Brzeżanie chętnie obejrzeli pokaz musztry oraz wysłuchali koncertu patriotycznych utworów Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych.
Jak co roku, na Zamku Piastów Śląskich, dumnie powiewała biało-czerwona flaga. Dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów, w asyście Starosty Powiatu Brzeskiego Macieja Stefańskiego, odebrał meldunek o gotowości kompanii do wciągnięcia flagi państwowej na maszt.
W święcie uczestniczył Burmistrz Brzegu Wojciech Huczyński (na zdjęciu pierwszy od lewej), dowódca 1. Brzeskiego Pułku Saperów płk Jan Pajestka, komendanci pozostałych służb mundurowych oraz reprezentanci organizacji społecznych i kombatanckich. Na Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przybyło też wielu młodych mieszkańców Brzegu i okolic. Każde z dzieci otrzymało z rąk ?krakowianek" z Klubu Wojskowego w Brzegu biało-czerwone flagietki, młodzież miała też okazję zapoznać się z historią i symboliką polskiej flagi i hymnu, zaprezentowaną przez mjr Błażeja Lenarta.

  

dzien-flagi2


Następnego dnia odbyły się uroczystości z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja,. Zapoczątkowała je msza święta, odprawiona w kościele pw. Św. Mikołaja, w której uczestniczyły władze samorządowe powiatu i miasta oraz poczty sztandarowe wielu organizacji kombatanckich i społecznych.
Po nabożeństwie, uczestnicy uroczystości przenieśli się na pl. Polonii Amerykańskiej, na którym odbył się apel poległych, podczas którego przywołano, między innymi, twórców pierwszej europejskiej konstytucji: Stanisława Augusta Poniatowskiego, Hugona Kołłątaja, Ignacego Potockiego, Stanisława Staszica i Stanisława Małachowskiego.
Uroczystość była też okazją do awansowania na stopień kapitana poruczników: Ryszarda Pachowskiego oraz Romana Domańskiego.
Deszcz i zachmurzone niebo odstraszyły wielu mieszkańców Brzegu, ale na pl. Polonii Amerykańskiej i tak pojawiła się spora grupa osób, dla których dzień 3 maja, to co roku powód do świętowania. Część uczestników uroczystości ruszyła spod Brzeskiego Centrum Kultury na koncert Orkiestry Symfonicznej Księcia Jerzego II Piasta, pod batutą Marka Kudry, aby kontynuować obchody 222 rocznicy uchwalenia konstytucji.
Konstytucja 3 Maja, uchwalona w 1791 roku, zniosła wolną elekcję oraz prawo liberum veto, ograniczyła rolę senatu oraz odrębność Korony i wielkiego Księstwa Litewskiego, uznała chłopów jako obywateli, pozbawiając przy tym szlachty prawa najwyższej zwierzchności nad poddanymi, a także wprowadziła gwarancję tolerancji religijnej, dziedziczność tronu i trójpodział władzy. Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją.

Brygida Jakubowicz, Krystian Ławreniuk

 

Nowiny na pasku