18 kwietnia policjanci, strażacy i ratownicy medyczni z powiatu brzeskiego odbyli ćwiczenia, mające na celu przygotowanie służb do działań ratowniczych podczas katastrofy lądowej oraz ewakuacji ludzi z budynku użyteczności publicznej. Ćwiczenia, które poprzedziła konferencja, przygotowane zostały przez Wojskową Komendę Uzupełnień i Starostwo Powiatowe w Brzegu.
Pierwsza część ćwiczeń odbyła się na dawnej płycie lotniska, w miejscowości Skarbimierz-Osiedle. Scenariusz zakładał, że przy wjeździe na autostradę, w miejscu pobierania opłat, doszło do wypadku drogowego. Kierowca autobusu, przewożącego trzydziestu młodych pasażerów (w te role wcielili się uczniowie klas mundurowych z II Liceum Ogólnokształcącego w Brzegu), stracił przytomność na skutek nagłego zatrzymania krążenia. Autobus uderzył w samochód osobowy, wpychając go jednocześnie pod stojącą przed nim ciężarówkę. Kierowca osobówki został tym samym uwięziony w swoim pojeździe. Na miejsce skierowane zostają jednostki straży pożarnej, policji i ratownictwa medycznego, które zabezpieczają teren, przeprowadzają akcję ratunkową i transportują najbardziej poszkodowane osoby do szpitali.
Druga część ćwiczeń odbywała się już w Brzeskim Centrum Medycznym, gdzie przewiezieni zostali poszkodowani z wypadku, który miał miejsce na autostradzie. W wyniku obrażeń jedna osoba umiera na stole operacyjnym. Obecny w szpitalu ojciec zmarłego dziecka wpada w szał i uzbrojony w nóż terroryzuje szpital, grożąc personelowi śmiercią. Dyrektor BCM podejmuje decyzję o ewakuacji zagrożonego oddziału. Na miejsce wezwani zostają strażacy, którzy za pomocą wozu strażackiego ewakuują pacjentów z jednego z balkonów, znajdujących się na trzecim piętrze szpitala. Agresywny mężczyzna, który w tym samym czasie próbuje przeszkodzić w ewakuacji dzieci zostaje obezwładniony przez policjantów.
?Działania, takie jak te czwartkowe mają za zadanie wypracowanie odpowiednich procedur i schematów zachowań, które mogą zostać użyte podczas zagrożenia ? podkreślał obecny na ćwiczeniach Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański. To również test współpracy, jaka niezbędna jest pomiędzy poszczególnymi służbami. Mam nadzieję, że na terenie naszego powiatu nigdy nie będziemy mieli do czynienia z taką sytuacją, ale trzeba być dobrze przygotowanym, bo życie pisze, niestety, również takie dramatyczne scenariusze, jak ten, który przygotowaliśmy na potrzeby dzisiejszych ćwiczeń".
Przed rozpoczęciem ćwiczeń, na Sali Stropowej brzeskiego ratusza, przedstawiciele Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, GDDKiA w Opolu, Brzeskiego Centrum Medycznego, Powiatowego Urzędu Pracy, Wojskowej Komendy Uzupełnień, Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej, Powiatowej Komendy Policji i Kompani NSR debatowali nad wykorzystaniem poszczególnych jednostek podczas sytuacji kryzysowej. Poruszono, między innymi, takie tematy, jak: zagrożenia w ruchu lądowym w powiecie brzeskim, możliwość hospitalizacji ofiar katastrofy w ruchu lądowym, służba NSR a sytuacja kryzysowa oraz prowadzenie akcji ratunkowej w sytuacji kryzysowej.
Tytuł pochodzi od redkacji, w oryginale: Sprawdzian powiatowych służb ratowniczych