Biografii Pana Tadeusza Bednarczuka starczyłoby na niejeden żywot. Polonista, nauczyciel i wychowawca, dziennikarz, pisarz. Dla wielu wzór cnót w podejściu do młodzieży, nestor opolskiego dziennikarstwa, wieloletni dziennikarz ?Trybuny Opolskiej, a potem współtwórca największego dziennika regionalnego ?Nowa Trybuna Opolska" - pisze Tomasz Dragan
Zawsze aktywnie uczestniczył w bieżącym życiu społeczności lokalnej, nie tylko Brzegu, ale wielu gmin, do których trafili przesiedleńcy z Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej.
Pan Tadeusz urodził się w Grabowcu koło Tarnopola. Jak sam podkreślał, przez kilkadziesiąt lat ?spłacał dług wdzięczności" ziemi Ojców, propagując tradycję, kulturę, a nade wszytko przypominając współczesną, nie tak odległą przecież historię dawnych Kresów. Jako uczestnik wielkich wydarzeń współczesnej historii Europy, w swej twórczości pisarskiej odwoływał się do wydarzeń autobiograficznych, ukazując życie człowieka w biegu wielkiego koła historii z okupacją sowiecką, niemiecką, terrorem banderowców czy exodusem Polaków z ziemi Ojców i ?zdobywaniu" Ziem Zachodnich w tle.
Tadeusz Bednarczuk zawsze był wzorem dla swoich wychowanków. Tych z Grodkowa, Polanowic, Olesna czy ze Żłobizny. Przez kilka lat był dyrektorem Zespołu Szkół Rolniczych w Żłobiźnie. Zawsze dostrzegał walory ziemi, na której dane mu było zamieszkać i ludzi, którzy ją we władanie posiedli. Tak było w Oleśnie, gdzie miał styczność z rdzennymi mieszkańcami ziemi oleskiej, z ich historią i kulturą. Tak było w Brzegu, gdzie tym razem miał styczność z ludźmi ?ze wschodu". To kontakty z nimi i własne doświadczenia zaowocowały publikacjami ?Był taki czas" (2000), ?Szumi pamięci wiatr" (2003), ?Tarnopolskie rachunki krzywd" (2010). Jako wieloletni dziennikarz, swoim doświadczeniem potrafił z wielkim oddaniem dzielić się z kolejnymi pokoleniami zafascynowanymi sztuką dziennikarską. Prowadził warsztaty i zajęcia dziennikarskie w wielu szkołach, zawsze chętnie odpowiadając na zaproszenia dzieci oraz młodzieży.
- Z wielkim bólem przyjąłem wiadomość o śmierci Tadeusza. To ogromna strata dla całej społeczności naszego miasta - mówi Wojciech Huczyński, Burmistrz Brzegu. - Tadeusz był człowiekiem wyjątkowym, emanującym ciepłem osobistym, z duszą społecznika i osoby zaangażowanej w rozwój Brzegu i tradycji naszego miasta oraz środowisk związanych z Kresami. Będzie nam go brakować...
Redaktor Bogusław Mrukot, sekretarz redakcji NTO i wydawca: - Tadziu był ?człowiekiem łatą". Można się było do niego przyczepić i zyskać prawdziwego przyjaciela, mentora, osobę bogatą w życiowe doświadczenia. A przy tym tryskał typowo wschodniackim humorem, radością życia i umiejętnością pokonywania słabości.
Tadeusz Wincewicz, prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Namysłowskiej, wydawca i redaktor: - Wiadomość o śmierci Tadeusza jest dla mnie prawdziwym szokiem. Przecież planowaliśmy wydanie wspólnej publikacji, on kończył pracę, ja przygotowania do jej wydania. Jestem w głębokim smutku...
Tadeusz Bednarczuk był człowiekiem żyjącym dla drugiego człowieka. Zaangażowany był w rozwój Towarzystwa Przyjaciół Dzieci i Związku Nauczycielstwa Polskiego. Działał w Instytucie Śląskim, Stowarzyszeniu Dziennikarzy RP oraz Klubie Publicystów Oświatowych. Wyrazem uznania dla Tadeusza Bednarczuka były wyróżnienia i nagrody m.in. Złota Odznaka Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Zasłużonego Działacza Kultury czy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Współtwórca i współzałożyciel
?Gazety Brzeskiej". Redaktor ?Magazynu Brzeskiego", ?Panoramy Powiatu Brzeskiego" i ?Panoramy Powiatu", gdzie poza obowiązkami zastępcy redaktora naczelnego pełnił rolę mentora. Jak sam kiedyś powiedział: ?- Moje losy obrazują dolę całego mojego pokolenia, pokolenia, któremu dzieciństwo zabrała wojna, a młode charaktery chciała kształtować obca ideologia. Niejednokrotnie nie można jej było się przeciwstawić i trzeba było ulec".
Tadeusz Bednarczuk żył 81 lat. Pasjonat dokumentowania - biografista, który za swój osobisty sukces zawsze uważał pisarstwo. W 2010 roku otrzymał wyróżnienie nadawane w imieniu Brzeżan ?Złote Kotwice" w kategorii: Człowiek.
Uroczystości pogrzebowe Pana Tadeusza Bednarczuka rozpoczną się w sobotę o godz. 12.30 na cmentarzu komunalnym przy ul. Starobrzeskiej w Brzegu.
Tadeusz Bednarczuk - dorobek pisarski Książki ?Jakub Kania - Moje wspomnienia" - Instytut Śląski - Opole 1968
?Olescy Powstańcy" - Opole - Olesno 1968 - Instytut Śląski
?Był taki czas" - wyd. ?Gazeta Brzeska" - Brzeg 2000 r.
?Szumi pamięci wiatr" - wyd. Magazyn Brzeski - Brzeg - Wrocław - 2003 r.
?Polski król z matecznika" - Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu - 2005 r.
?Kuba Wojtasek" - wyd. ?Panorama Powiatu Brzeskiego" - Brzeg -2006 r.
?Nasze Olesno" z Łucją Bednarczuk - wyd. Panorama Powiatu Brzeskiego - Brzeg - Olesno - 2006 r.
?Brzeżanie"- z Pawłem Pawlitą - wyd. Panorama Powiatu Brzeskiego - 2008 r.
?Ksiądz prałat Kazimierz Makarski" - wyd. Panorama Powiatu Brzeskiego - Brzeg 2008 r.
?Gmina Lubsza Ich ojczyzną" - wyd. Panorama Powiatu Brzeskiego - Brzeg - Lubsza -2009
?Tarnopolskie rachunki krzywd" - wyd. Panorama Powiatu Brzeskiego - Brzeg - 2009 r.
?Kresy. Czas zagłady i wygnania" - wyd. Towarzystwo Rozwoju Ziemi Brzeskiej - Brzeg 2011