piątek, 12 sierpnia 2022
kurt1s.jpgŚwiatowej sławy dyrygent urodzony w Brzegu, Honorowy Obywatel tego miasta, świętował swoje 79 urodziny właśnie tutaj. Rodzina i bliscy Kurta Masura przygotowali dla niego koncert, który 18 lipca br. odbył się w brzeskim kościele Św. Mikołaja.    Wzięła w nim udział m.in. rodzina Jubilata – orkiestrą kameralną Wratislavia dyrygował jego syn Ken David Masur, a na scenie pojawili się m.in. Jego żona i dzieci. Program koncertu (w którym znalazły się m.in. utwory Bacha i Mozarta był do końca nieznany przez Maestro. Taki scenariusz wydarzeń opracowała Jego rodzina, aby było to dla Kurta Masura urodzinową niespodzianką.

    Podczas koncertu Kurt Masur wyraźnie wzruszony dziękował zgromadzonym za liczne przybycie. Wspominał też krótko swoje dzieciństwo spędzone w Brzegu. – W tym kościele zostałem ochrzczony, tutaj byłem bierzmowany – mówił. – Przychodziłem tutaj też w
wolnych chwilach i podziwiałem kościelne organy. To właśnie ich dźwięk i muzyka słuchana przeze mnie w tym kościele ukształtowały moją wyobraźnię muzyczną.

    Podczas koncertu na odrestaurowanym przez syna Jubilata Michaela Masura fortepianie Bechstein z 1909 roku grała m.in. synowa Kurta Masura Melinda Lee – Masur. Instrument ten został sprowadzony do Brzegu specjalnie na ten koncert. I w Brzegu już zostanie. Kurt Masur przekazał go bowiem brzeskiej szkole muzycznej w prezencie. Za ten piękny dar dziękowała po koncercie Grażyna Kotecka – dyrektor szkoły.

    Po koncercie Kurt Masur wraz z rodziną przeszedł do miejskiego ratusza, gdzie miał miejsce uroczysty obiad wydany przez Jego rodzinę. Chwilę wcześniej Maestro spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej, podczas której m.in. opowiadał o kolejnych  szczegółach swojego dzieciństwa spędzonego w Brzegu. Okazuje się, że Kurt Masur uczył się pływać w Parku Wolności na dzisiejszej „Kwadratówce”, a w piłkę nożną grał (stał na bramce) w pobliżu siedziby dzisiejszego II Liceum Ogólnokształcącego.

 

{moscomment}

Komentarze   

 
# Agnieszka 2007-03-06 17:08
Ja tez sie wychowalam w Brzegu i chociaz wiele lat mieszkam poza nim moje serce i mysli sa zawsze tam.Moim marzeniem jest tam wrocic bo nie ma piekniejszego miejsca niz Brzeg.
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Roberto 2007-03-06 17:19
A gdzie obecnie mieszkasz Agnieszko, że przyjazd do Brzegu to niespełnione marzenie ?
Pozdrowienia. Robert
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Agnieszka 2007-03-25 21:07
W Lubszy
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# BARTEK pppp 2007-09-16 00:31
MIeszkam w brzegu wyśle ci widokówke hehe
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 
 
# Rafał 2011-05-15 02:14
Mieszkam od trzech tygodni w Brzegu, a Agnieszka już tu nie mieszka. :sad:
Odpowiedz | Odpowiedz z cytatem | Cytować
 

Dodaj komentarz

Nowiny na pasku