Mały jubileusz Zakładu Opieki Leczniczej w Brzegu stał się okazją do zorganizowania w dniu 26 stycznia 2011 r. w Zamku Piastów Śląskich konferencji pn. „Brzeskie rozważania na temat opieki długoterminowej".
Konferencję połączoną z prezentacją firm farmaceutycznych, produkujących środki do opieki nad pacjentami przewlekle chorymi, zorganizowała kierowniczka brzeskiej placówki Beata Guzak wraz z podległymi pracownikami. W tym ciekawym spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz powiatowych, dyrektor szpitala z Oławie, ordynatorzy oddziałów Brzeskiego Centrum Medycznego w Brzegu oraz pracownicy Zakładów Opiekuńczo - Leczniczego w Brzegu i w Grodkowie. Goście wysłuchali wykładów: „Historia rozwoju Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Brzegu" mgr Beaty Guzak, „Drogi i bezdroża w opiece długoterminowej - dylematy etyczne i finansowe" dr Elżbiety Szwałkiewicz, „Żywienie dojelitowe przez stomię - doświadczenia własne" dr. Jana Kalacińskiego. Na konferencji prezentowały się m.in. firmy: Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych S.A., Nutricia Advanced Medical Nutrition, HARTMANN Polska Sp. z o.o., Ecolab Sp. z o.o., Schülke+.
Osoby zasłużone dla brzeskiego ZOL otrzymały pamiątkowe statuetki - „Zasłużony dla Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Brzegu". Byli to: Guzak Beata, Łątka Helena, Wiewiór Maria, Skóra Grażyna, Tokarczyk Zofia, Wojewoda Henryka, Dudek Teresa, Szatanik Józef, Gadecka Joanna, Wojciechowska Beata. Statuetki „10 lat Zakładu Opiekuńczo - Leczniczego w Brzegu" otrzymali: Starostwo Powiatowe w Brzegu jako organ założycielski, personel BCM na ręce Pielęgniarki Naczelnej, personel ZOL, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Pielęgniarstwa Przewlekle Chorych i Niepełnosprawnych - dr nauk o zdrowiu Elżbieta Szwałkiewicz, za całokształt współpracy przy powstawaniu, organizacji i rozbudowie ZOL-u - Alicja Cierpiał, a uczestnicy konferencji otrzymali certyfikaty. W części artystycznej wystąpili uczniowie Szkoły Muzycznej w Brzegu: Krzysztof Pietrzkiewicz i Krzysztof Kołodziejczyk.
Brzeski ZOL liczy obecnie 60 łóżek (40 dla profilu ogólnego i 20 psychiatrycznego). Działa nie tylko w oparciu o finansowanie z NFZ lecz dary m.in. z Powiatu Kusel w Niemczech oraz wielu brzeskich firm i instytucji. Zakłady Opieki Leczniczej, jak to wynika z wykładu Beaty Guzak, borykają się z różnymi problemami finansowymi, choć załogi tam zatrudnione - lekarze, pielęgniarki, terapeuci i opiekunowie chcieliby, aby tego typu placówki nie tylko zaspokajały podstawowe potrzeby życiowe pacjentów. Chodzi też o o to ażeby podopieczni cieszyli się szacunkiem, zrozumieniem otoczenia, a okres schyłku ich życia nie kojarzył się wyłącznie z umieraniem, lecz doskonaleniem duchowym, aby po prostu byli traktowani podmiotowo.
Brygida Jakubowicz