niedziela, 24 listopada 2024
W związku ze zbliżającym się happeningiem "Drogi Zaufania", który odbędzie się w Brzegu już 12 września, chcielibyśmy zachęcić Państwa do udziału w tym wydarzeniu.
Drogi Zaufania w Brzegu
Happening w służbie bezpieczeństwa
12 września w Brzegu odbędzie się happening promujący bezpieczną jazdę i zwracający uwagę na bezpieczeństwo użytkowników dróg
Dla wszystkich, którzy tego dnia zdecydują się skorzystać z zaproszenia Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, czeka sporo atrakcji. Będzie to bowiem całodniowe wydarzenie podzielone na część  drogową i część edukacyjną. Pierwsza część odbędzie się na przedmieściach Brzegu, przy drodze krajowej nr 94, obwodnica Brzegu na odcinku między ul. Księdza Makarskiego a ul. Starobrzeską. Część edukacyjna będzie się odbywać na parkingu przy Brico Marche przy ul. Partyzantów 3a.

Drogowa część happeningu  to symulacja  wypadku  samochodowego.  W jego realizację będą zaangażowanie służby policji, straży pożarnej, drogowe i środki technicznych niezbędne do usuwania skutków wypadków drogowych. Dodatkową atrakcją wydarzenia będą ćwiczenia służb ratunkowych, w tym Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Chcemy, aby zorganizowana przez nas inscenizacja zwróciła uwagę kierowców przejeżdżających pojazdów. Naturalność przedstawienia wypadku ma unaocznić użytkownikom dróg  dramatyczny wymiar każdego wypadku drogowego – mówi  Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.
Druga część wydarzenia to przedsięwzięcie realizowane w centrum Brzegu oparte na udziale jego mieszkańców w zabawach i symulacjach edukacyjnych. Przewidziane są m.in.
- pokazy i kurs udzielania pierwszej pomocy
- symulatory komputerowe, pozwalające sprawdzić znajomość przepisów drogowych
- tor przeszkód z wykorzystaniem alkogogli
- tor gokartowy
- spotkania z policjantami i psychologami transportu.
Jesteśmy przekonani, że nic tak nie przemawia do wyobraźni, jak osobiste doświadczenie niektórych ekstremalnych sytuacji, stąd m.in. pomysł na zastosowanie nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych, jak np. alkogogle, dzięki którym można przekonać się, jak niewielką ma się władzę na autem, kierując pod wpływem alkoholu – dodaje Maciejewski.
„Drogi Zaufania” to pierwszy w Polsce program z zakresu bezpieczeństwa ruchu wykorzystujący efekt synergii działań inżynieryjnych, komunikacji i przeciwdziałania skutkom wypadków. Zadaniem programu jest ochrona życia i zdrowia  użytkowników dróg krajowych. W ramach programu w czterech miejscach w Polsce odbędą się wydarzenia edukacyjne, pierwsza odsłona odbędzie się w Brzegu. Kolejne w Lubinie (18 września), Płocku (25 września) i Koninie (2 października). Ich organizatorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.
Program „Drogi zaufania" powstał by chronić życie i zdrowie użytkowników dróg krajowych. Jego celem strategicznym jest zmniejszenie do roku 2013 liczby śmiertelnych ofiar wypadków na drogach krajowych o 75 procent. W 2007 roku program pilotażowo realizowany był na drodze krajowej nr 8, najdłuższym i najniebezpieczniejszym szlaku komunikacyjnym w Polsce. W roku 2008 objął osiem kolejnych dróg krajowych (wszystkie o numerach od 1 do 9), a obecnie prowadzony jest na pozostałych 88 trasach.

Smutny bilans wakacji
773 osoby zginęły, ponad 10 tys. zostało rannych w 7628 wypadkach – to bilans tegorocznych wakacji na polskich drogach. Jak podkreślają policjanci, mimo to na drogach było nieco bezpieczniej niż przed rokiem. Policjanci zatrzymali w te wakacje 33 454 nietrzeźwych kierowców, o ponad 3,2 tys. mniej niż rok temu. Aż 41 ofiar śmiertelnych i 549 rannych w 397 wypadkach – to z kolei bilans ostatniego weekendu wakacji. Wśród ofiar najwięcej było kierowców i pasażerów aut. Statystyki te – choć oczywiście nie dają powodu do zadowolenia – pokazują wyraźnie sens, jaki mają kampanie społeczne promujące bezpieczną jazdę na polskich drogach oraz konsekwencje wsiadania do auta po kieliszku – dodaje Andrzej Maciejewski.

Rezultaty – mniej ofiar wypadków
W pierwszych miesiącach 2009 roku zdecydowanie poprawiło się bezpieczeństwo kierowców na głównych polskich drogach. Prawie o jedną trzecią spadła liczba śmiertelnych ofiar wypadków drogowych na trasach objętych realizowanym przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad programem „Drogi Zaufania”.
Na najdłuższej liczącej 721 km drodze krajowej nr 8 (Kudowa-Zdrój na granicy z Czechami – Budzisko na granicy z Litwą), która jako pierwsza została włączona do programu w 2007 roku, liczba wypadków drogowych spadła o 30 proc. – ze 137 w pierwszym kwartale 2008 roku do 95 w I kwartale 2009 roku. Liczba ofiar śmiertelnych obniżyła się o 35 procent. W pierwszych miesiącach 2008 roku zginęły na tej drodze 43 osoby, w analogicznym okresie br. 28. O 17 proc. spadła również liczba rannych – z 181 do 150.
Równie wysokie spadki GDDKiA odnotowała na pozostałych drogach krajowych objętych programem (drogi krajowe od 1 do 9). Ogółem liczba ofiar śmiertelnych spadła tu również o 35 proc. – z 187 do 121, a liczba wypadków o 20 proc. – z 863 do 684.
Realizacja programu „Drogi Zaufania” wpływa w istotny sposób na świadomość kierowców i tym samym bezpieczeństwo na wszystkich trasach w Polsce. Efektem jest obniżenie liczby zabitych z 493 w I kwartale 2008 roku do 317 w 2009 roku i liczby wypadków z 2588 do 2017.
Projekt jest do współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko.

O GDDKiA
Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad jest centralnym organem administracji rządowej właściwym w sprawach dróg krajowych. Wykonuje on zadania zarządcy dróg krajowych oraz realizuje budżet państwa w zakresie dróg krajowych. Do Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad należy m.in. gromadzenie danych i sporządzanie informacji o sieci dróg publicznych, współpraca z organami samorządu terytorialnego w zakresie rozbudowy i utrzymania infrastruktury drogowej, zarządzanie ruchem na drogach krajowych, wykonywanie zadań związanych z przygotowywaniem i koordynowaniem budowy i eksploatacji albo wyłącznie eksploatacji, autostrad płatnych.

Serdecznie pozdrawiam,

Grzegorz Wierzbicki


Osoby do kontaktu z mediami:
GDDKIA:
Rzecznik prasowy
Marcin Hadaj
tel. 600 014 125
tel. 22 375 87 93
mail: mhadaj@gddkia.gov.pl
Producent happeningu:
Ryszard Zięba
More&More Grupa Kreatywna
Tel. 792 070 207
Biuro prasowe podczas wydarzenia:
Grzegorz Wierzbicki
Tel. 668 173 265

Nowiny na pasku