niedziela, 24 listopada 2024
herb_brzeguW związku z wieloma pytaniami dotyczącymi zasad udzielania pomocy rodzinom poszkodowanym w wyniku powodzi w 2010 r. publikujemy ważny komunikat Burmistrza Miasta Brzegu. Poniżej podziękowania burmistrza za pomoc podczas powodzi.



KOMUNIKAT

Dotyczy zasiłków celowych w wys. do 6 tys. zł udzielana osobom lub rodzinom poszkodowanym w wyniku katastrof naturalnych

Warunkiem udzielenia wsparcia finansowego jest wykazanie związku pomiędzy wystąpieniem powodzi a stratami. Oznacza to, iż wszelkie przypadki strat (np. woda w piwnicach) wynikających z podniesienia poziomu wód gruntowych jedynie w szczególnych okolicznościach można uznawać za wynik katastrofy naturalnej (powodzi).

W związku z wieloma pytaniami dotyczącymi zasad udzielania pomocy rodzinom poszkodowanym w wyniku powodzi w 2010 r. przypominam, że:

- Pomoc przysługuje osobie lub rodzinie, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (np. w budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych).

- Podstawą do określenia wielkości przyznanej pomocy jest wywiad środowiskowy przeprowadzony przez ośrodek pomocy społecznej.

- Wypłaty zasiłków celowych dla poszkodowanych rodzin dokonują ośrodki pomocy społecznej w drodze decyzji administracyjnej.

Pomoc przysługuje w formie zasiłku celowego w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej może być przyznany w szczególności na pokrycie części lub całości kosztów zakupu żywności, leków i leczenia, opału, odzieży, niezbędnych przedmiotów użytku domowego, drobnych remontów i napraw w mieszkaniu. Zasiłek celowy może być przyznany także osobie lub rodzinie, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego (art. 40 ust. 1), klęski żywiołowej lub ekologicznej (art. 40 ust. 2) niezależnie od dochodu i może nie podlegać zwrotowi. (Podstawa prawna: ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.).

Z przepisu tego wynika, że zasiłek celowy ma charakter pomocy doraźnej ukierunkowanej na konkretny cel - stratę, która musi być przez wnioskodawcę wykazana.

Z uwagi na powyższe, ocena okoliczności uzasadniających zakwalifikowanie
i przyznanie osobie lub rodzinie, które poniosły straty należy do kierownika ośrodka pomocy społecznej.

Wytyczne Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, według których powinny być przyznawane w/w zasiłki celowe:

- Pomoc jest przeznaczona dla rodzin lub osób, które poniosły straty
w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić niezbędnych potrzeb życiowych w oparciu o posiadane środki własne.

- Środki wypłacane będą w formie zasiłku celowego na podstawie art. 40 ustawy  o pomocy społecznej w związku ze zdarzeniem losowym lub klęską żywiołową.

- W przypadku, gdy w domu jednorodzinnym lub w wielopokoleniowym mieszkaniu prowadzonych jest faktycznie kilka gospodarstw domowych przez poszczególne  rodziny lub osoby, pomocą może być objęta każda z nich.

- Podstawą do określania wielkości przyznanej pomocy jest wywiad środowiskowy przeprowadzony przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Kwota zasiłku dla rodzin lub osób najbardziej poszkodowanych nie powinna przekroczyć 6.000 zł (słownie: sześć tysięcy złotych).

Przy planowaniu wysokości zasiłku należy brać pod uwagę:

1.    możliwość funkcjonowania we własnym mieszkaniu (czy może stanowić schronienie dla poszkodowanych, czy nie stwarza dodatkowego zagrożenia na skutek uszkodzeń, czy konieczne jest zapewnienie innego schronienia w okresie przejściowym);
2.    prace, które trzeba pilnie wykonać lub zakupy, jakie trzeba pilnie dokonać, by móc zaspokajać niezbędne potrzeby życiowe;
3.    rzeczywiste straty w gospodarstwie domowym (podstawowy sprzęt gospodarstwa domowego, czy są zapasy żywności i dostęp do wody pitnej);
4.    czy w poszkodowanych rodzinach dzieci będą mogły podjąć lub kontynuować naukę;
5.    czy jest możliwość zapewnienia opieki  medycznej i zakupu leków dla poszkodowanych, w tym zwłaszcza nie objętych ubezpieczeniem.

Kontakt:
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Brzegu
ul. Jabłkowa 5
tel. 77 404 55 95, 404 55 96, 416 99 93, 416 81 68

Burmistrz Miasta Brzegu
Wojciech Huczyński




Bez pomocy bliźnich sami nie dojdziemy do niczego.

Mikołaj Gogol

PODZIĘKOWANIA

W wyniku majowej powodzi poszkodowanych zostało kilkaset rodzin z terenu naszego miasta. Pragnę w imieniu własnym i wszystkich, którzy ucierpieli w zmaganiach z żywiołem, podziękować wszystkim osobom, przedsiębiorstwom i instytucjom, które wzięły czynny udział w akcji pomocowej i koordynowaniu akcji ratowniczej na terenie Brzegu.

Szczególne podziękowania pragnę przekazać Powiatowej Straży Pożarnej w Brzegu, I Brzeskiej Brygadzie Saperów, Wodnemu Ochotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu, Straży Granicznej oraz Powiatowej Komendzie Policji w Brzegu za aktywną pomoc w trakcie powodzi w Brzegu w maju 2010 r. Jednocześnie serdecznie dziękuję miejskim spółkom i jednostkom, przede wszystkim Miejskiemu Ośrodkowi Pomocy Społecznej, Dziennemu Domowi Pomocy Społecznej, Zarządowi Nieruchomości Miejskich, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji oraz Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Brzegu, pracownikom tych jednostek oraz pracownikom Urzędu Miasta w Brzegu. Również wszystkim tym, którzy pomagali w czasie majowej powodzi w Brzegu, a których nie wymieniłem w tym podziękowaniu - serdecznie dziękuję.

Słowa nie są w stanie oddać naszej wdzięczności. Będziemy jednak pamiętać o nieprzespanych nocach, pomocnej dłoni wyciągniętej do potrzebujących oraz stałej gotowości do działania ze strony tych wszystkich, którzy czuwali, by klęska jaką przyniosła ze sobą woda, nie przybrała tragiczniejszych w skutkach rezultatów.

Z wyrazami wdzięczności

Wojciech Huczyński

Nowiny na pasku