niedziela, 24 listopada 2024
powodz1Siedem dni niepokoju, wielu ludzkich tragedii, niepewności i ciężkiej pracy. Siedem dni podejmowania trudnych, czasem niepopularnych decyzji. Dziś 24 maja br. można pokusić się o pewne podsumowania, gdyż wielka fala nareszcie ustąpiła.


14 maja o godzinie 15.00 po kilkudniowych obfitych opadach deszczu Starosta Powiatu Brzeskiego Maciej Stefański w Zarządzeniu nr 4 Centrum Zarządzania Kryzysowego ogłosił stan pogotowia przeciwpowodziowego, dobę później alarm powodziowy. We wtorek 18 maja o godzinie 9.00 w Starostwie Powiatowym w Brzegu spotkały się osoby odpowiedzialne za przygotowania do powodzi. Takie spotkania Sztabu Kryzysowego od tej chwili odbywały się, co kilka godzin. Pozwoliło to monitorować sytuację a komendanci straży pożarnej, policji, wojska, WKU, straży miejskiej, przedstawicieli Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, wójtowie i burmistrzowie gmin składali raporty i analizowali zagrożenia. Określono też precyzyjnie, jakim sprzętem dysponują wszystkie jednostki.

powodz1

Atmosfera była bardzo napięta gdyż było wiadomo, że mogą ucierpieć Lipki, Szydłowice i Błota. W tym czasie w Oławie zostaje zamknięty most na Odrze, a starosta Maciej Stefański w porozumieniu z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych podejmuje 21 maja taką samą decyzję dotyczącą mostu w Brzegu. W tym dniu o godzinie 10.00 poziom wody na Odrze osiągnął maksymalną wysokość 731 cm. W Brzegu woda zalała cztery ulice: Oławską, Błonie, Grobli i Cegielnianą, Kępę Młyńską, Plac Młynów, Nadbrzeżną oraz część Garbarskiej. Rozpoczęła się ogromna walka strażaków oraz mieszkańców z żywiołem i umacnianie wałów w najbardziej zagrożonych Lipkach. Sztab kryzysowy cały czas monitorował sytuację, a do szefa sztabu Macieja Stefańskiego, co kilka minut meldowano, jaki jest stan rzeki Odry. Sytuacja zaczęła się poprawiać i woda powoli zaczęła ustępować, a wały, choć nasiąknięte, jak gąbka zatrzymały groźną Odrę, niepozwalając przedrzeć się groźnej kipieli w kierunku Pisarzowic, Kościerzyc i Lubszy. W sobotę 22 maja woda opadła już 40 cm w stosunku do kulminacyjnego momentu. W czasie tego tragicznego i długiego weekendu ewakuowano około 50 osób, które trafiły do Szkoły Podstawowej Nr 3 w Brzegu.

powodz2

Od tego momentu możemy powiedzieć, że powódź dobiega końca, jeśli nie będzie dodatkowych, zwiększonych opadów, lecz pozostał ogrom ludzkiego nieszczęścia, straconego mienia oraz upraw. Na szczęście na terenie powiatu brzeskiego obeszło się bez ofiar w ludziach. Teraz najważniejsze to pomóc tym, którzy ucierpieli w powodzi najbardziej. Możemy to zrobić wszyscy- trwa zbiórka darów w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Brzegu. Potrzebne jest nieomal wszystko (środki czystości, sucha żywność, koce, woda). Tak samo ważne, jak czynnik materialny jest czynnik psychologiczny. Powódź jest kataklizmem, który pozostawia traumę na długie lata. Dlatego tak ważne jest niepozostawianie powodzian samych sobie.
Pracownicy Starostwa Powiatowego w Brzegu postanowili zebrać dary dla powodzian w dniach 25-27 maja, które zostaną następnie przekazane do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Brzegu

Brygida Jakubowicz
Rzecznik Prasowy Starosty

Nowiny na pasku