Zaplanowana w 2023 roku na trzy lata, dofinansowana przez Unię Europejską, kampania promująca spożycie grzybów w 9 europejskich krajach przynosi spektakularne efekty.
Liczne krajowe inicjatywy, media lokalne i społecznościowe z Belgii, Francji, Niemczech, Węgier, Irlandii, Włoch, Holandii, Hiszpanii i Polski kierują uwagę konsumentów na niezaprzeczalne wartości, jakie przynosi spożycie i produkcja pieczarek. Kampania reklamowa europejskich pieczarek dotarła aż do 54 mln użytkowników mediów społecznościowych.
Liderem w produkcji pieczarek w Europie niezmiennie pozostaje Polska, a nasze pieczarki uważane są za jedne z najlepszych. Dlatego aż co trzecia pieczarka konsumowana przez Europejczyków pochodzi z Polski. Dostępne u nas przez cały rok grzyby pozostają ważnym składnikiem diety, zarówno ze względu na walory smakowe, odżywcze, jak i wyjątkową świeżość. Gwarantuje to całoroczna rodzima produkcja najwyższej jakości oraz krótki łańcuch dostaw.
W promocję pieczarek aktywnie zaangażowali się ambasadorzy i influencerzy, którzy dobrze znają zalety tych zdrowych i aromatycznych grzybów. Monika Mrozowska patrzy na pieczarki z ogromnym sentymentem.
„Pieczarka w polskiej kuchni jest obecna od wielu lat. Znamy ją z nieśmiertelnych zapiekanek. Żeby zjeść te najsmaczniejsze, potrafimy pojechać na drugi koniec Polski i stać w długiej kolejce, żeby skosztować tej legendarnej” - z zaangażowaniem opowiada ambasadorka.
Jak wiele kulinarnych możliwości daje pieczarka, przypomina także ekspert kampanii Grzegorz Łapanowski.
„Relatywnie mało znane są zdrowotne aspekty konsumpcji pieczarek - kojarzymy je głównie jako dodatek do mięs. Tymczasem okazuje się, że dzięki swojemu aromatowi, intensywnemu smakowi, miłej konsystencji i niewielkiej kaloryczności (zaledwie około 29 kcal na 100 g) mogą stanowić one istotny element zbilansowanej diety. Inne wrażenie dają cienko pokrojone plasterki wrzucone na sam koniec do zupy - dające lekki, orzechowy i świeży aromat, a inne grubsze plastry mocno obsmażone na rozgrzanym tłuszczu do pięknej złocistej barwy” - inspiruje smakoszy znany kucharz.
Pojawiające się licznie w mediach społecznościowych rozmaite przepisy na dania z pieczarkami utwierdzają w przekonaniu, że są one niezbędnym dodatkiem do pizzy, dań kuchni orientalnej, duszonych mięs, zup i sosów. Dobrze komponują się z kaszą, ryżem i makaronem, co chętnie wykorzystują wegetarianie. Znakomicie smakują także na surowo - jako dodatek do sałatek, kanapek, przystawek. Co jednak najbardziej zaskakujące - możesz zjeść je także na deser. Coraz chętniej dodaje się je także obok owoców leśnych do słodkich ciast, wykorzystując ich głębokie, ziemiste nuty jako ciekawe, nieoczywiste uzupełnienie palety smaków.
Smakowe i zdrowotne cechy pieczarek są nie do przecenienia, ale równie ważnym aspektem jest ich zrównoważona uprawa, wykorzystująca relatywnie niedużo wody i odnawialne źródła energii, co skutkuje niskim śladem węglowym. Produkcja tych grzybów to doskonały przykład gospodarki o obiegu zamkniętym, gdzie produkty uboczne rolnictwa są przekształcane w pełne składników odżywczych podłoże dla grzybów, a po uprawie zużyte podłoże wraca na pole, gdzie jest stosowane do poprawiania właściwości gleby.
Odkrywanie licznych zalet pieczarek to prawdziwie fascynująca przygoda, która prowadzi do jednego wniosku, że brak białych i brązowych kapeluszy w codziennej diecie jest, delikatnie mówiąc, niedopatrzeniem. Zatem warto sięgnąć po nasz narodowy skarb codziennie, a w dłuższej perspektywie można odczuć zbawienne skutki jego spożywania.
Monika Mrozowska poleca dania z pieczarkami
Makaron z pieczarkami (5 porcji)
Składniki:
Przygotowanie:
Makaron należy ugotować al dente w osolonej wodzie. W misce wymieszać śmietankę z jajkami, poszatkowanym koperkiem, wyciśniętym czosnkiem, startym na drobnej tarce parmezanem oraz odrobiną soli i pieprzu. Pieczarki umyć i każdą pokroić na 8 części, dorzucić pomidorki koktajlowe przekrojone na pół. Ugotowany makaron odcedzić, a następnie mieszać w garnku na małym ogniu przez 2 minuty ze śmietanką z dodatkami (koperek, czosnek itp.) oraz z masłem. Zdjąć z gazu i na sam koniec dodać pieczarki oraz pomidory. Posypać parmezanem do smaku.
Carpaccio z pieczarek
Składniki:
Przygotowanie:
Na talerzu ułożyć listki świeżego szpinaku. Na nich cienkie plasterki pieczarek, a następnie cienkie plastry pecorino. Posypać zieloną pietruszką, następnie płatkami chilli (trzeba uważać, bo są bardzo ostre) i na koniec polać oliwą zmieszaną z wyciśniętym ząbkiem czosnku.
Więcej o zaletach pieczarek można dowiedzieć się ze strony kampanii:
https://europeanmushrooms.eu/pl/
oraz z mediów społecznościowych:
https://www.facebook.com/europeanmushrooms
https://www.instagram.com/europeanmushrooms
https://www.tiktok.com/@europeanmushrooms
Źródło informacji: Sopexa