Od lat tradycyjna polska kuchnia przyciąga wielu turystów, stając się jedną z rozpoznawalnych atrakcji turystycznych kraju.
Podczas targów ITB w Berlinie POT promował polską kuchnię poprzez prezentacje przygotowane przez renomowane restauracje, rekomendowane przez przewodnik Michelin. Teraz przyszedł czas na zasmakowanie się w polskiej, tradycyjnej kuchni we Włoszech.
Dlatego ZOPOT w Rzymie zorganizował dla włoskich dziennikarzy cykl warsztatów kulinarnych, prowadzonych przez wybitnych naszych kucharzy.
Pierwsze z cyklu spotkanie we wnętrzach włoskiej Eataly poprowadził szef kuchni warszawskiej restauracji Pasły Tom – Sebastian Maliszewski. Podczas warsztatów na podniebieniach uczestników zagościło bogactwo polskich smaków. Podczas podróży kulinarnej do Polski Włosi poznali lokalne, sezonowe produkty oraz wyrafinowane, współczesne oblicze polskiego dziedszictwa kulinarnego.
Uczestnicy warsztatów byli zachwyceni tradycyjną polską kuchnią i różnorodnością nieznanych dotąd, poza makaronami i pizzą, smaków.
W kulinarnej podróży do Polski skosztowali między innymi: krokiet ziemniaczany z piklowanym koprem włoskim z cytryną, z kwaśną śmietaną i wędzonym węgorzem, pochodzącym z Hali Mirowskiej, pierogi z kaczką i grzybami, a także tradycyjny polski bigos. Na deser szef kuchni zaserwował gościom polskie mazurki.
Jak powiedziała Barbara Minczewska – dyrektor ZOPOTu w Rzymie „To wydarzenie jest początkiem niezwykłej i oryginalnej podróży w poszukiwaniu polskich smaków, a wraz z nimi polskiej kultury, historii i nowoczesnego oblicza niezwykle atrakcyjnego kraju, który dumnie pamięta o swojej przeszłości i odważnie patrzy w przyszłość. Warszawa jest tego doskonałym przykładem, połączeniem tradycji i nowoczesności, a kuchnia Sebastiana Maliszewskiego czerpie z tradycji rodzinnej, by rozwinąć się dzięki najświeższym światowym trendom kulinarnym. Ważnym akcentem jest dla nas możliwość podkreślenia, jak bardzo współczesna kuchnia polska czerpie z terytorium, ze świeżych produktów sezonowych, odkrywając tym samym bogactwo lokalnych smaków. Włosi są bardzo wymagającym odbiorcą, ale właśnie takie przedstawienie naszego dziedzictwa gastronomicznego trafia do ich serc. Przez żołądek, oczywiście”.
W warsztatach udział wzięła również Ambasador Polski we Włoszech Anna Maria Anders oraz Olga Kręglicka z Kręgliccy Restauracje i Catering.
Kuchnia, Polska Organizacja Turystyczna, Rzym, Włochy