Niemal połowa badanych Polakow spotkała się w ostatnim czasie z dezinformacją dotyczącą klimatu i polityki klimatycznej – wynika z najnowszego badania Instytutu Spraw Publicznych.
„Podatność polskiego społeczeństwa na ten rodzaj dezinformacji jest wysoka i wynika ze złożoności zagadnień związanych ze zmianą klimatu, niewystarczającego poziomu wiedzy, kompetencji medialnych oraz upolitycznienia tego tematu.” – czytamy w komentarzu ISP do raportu z badania „Dezinformacja wokół klimatu i polityki klimatycznej. Opinie Polek i Polaków”.
Jak pokazują wyniki badania ISPm zmiana klimatu jest tematem ważnym dla społeczeństwa, a świadomość klimatyczna rośnie. Dostrzegana coraz częściej jest również dezinformacja pojawiająca się wokół tego tematu.
Z badania ISP wynika, że 61% Polek i Polaków uważa dezinformację związaną z klimatem za poważny problem. 44% społeczeństwa spotkało się też w ostatnich kilku miesiącach z dezinformacją dotyczącą kwestii klimatycznych.
Jako główne źródła dezinformacji związanej z klimatem badani postrzegają polityków (45 proc.), przedstawicieli polskiego rządu (30 proc.), firmy związane z paliwami kopalnymi (27% wskazań), biznes i międzynarodowe korporacje (25% wskazań). Jednocześnie to głównie osoby zajmujące się polityką są wymieniane jako wiarygodne w mówieniu o klimacie, co wiąże się z tym, że to politycy często pełnią w mediach rolę ekspertów klimatycznych i kojarzeni są z wypowiedziami na ten temat.