czwartek, 19 maja 2022

marihuana scaledOsoby pełnoletnie z Malty będą mogą legalnie posiadać do 7 gramów konopi, nie obawiając się aresztowania czy konfiskaty substancji.

 

 

 

 

Malta wyprzedziła Luksemburg i stała się pierwszym państwem Unii Europejskiej, które zalegalizowało rekreacyjne używanie i uprawę marihuany oraz posiadanie konopi na własny użytek.

 

Nowe prawo dekryminalizujące konsumpcję i uprawę tej substancji zostało przyjęte przez maltański parlament. Ustawa została przyjęta 36 głosami do 27, a teraz musi zostać podpisana przez prezydenta Malty.

 

Co przewiduje nowe prawo?

 

Zgodnie z nowym prawem, dorośli obywatele Malty będą mogli legalnie nosić do 7 gramów konopi bez obawy o aresztowanie lub konfiskatę substancji. Ci, którzy zostaną złapani z większym zapasem – między 7 a 28 gramami – będą musieli stawić się przed sądem administracyjnym, a nie sądem karnym.

 

Domowa uprawa do czterech roślin konopi na gospodarstwo domowe będzie teraz również legalna. Rośliny nie mogą być jednak publicznie widoczne. Co więcej, ludzie będą mogli przechowywać w swoich domach do 50 gramów suszu bez obaw o jakiekolwiek konsekwencje.

 

Publiczne palenie marihuany pozostaje jednak zabronione, a przestępcom grozi grzywna w wysokości do 235 EUR (266 USD), a kara wzrasta do maksymalnie 500 EUR, jeśli substancja była palona przed nieletnim.

 

Handel konopiami również pozostaje mocno ograniczony, a palacze marihuany, którzy nie chcą lub nie mogą samodzielnie uprawiać marihuany, muszą dołączyć do nowych „stowarzyszeń konopnych”, aby uzyskać dostęp do narkotyku. Stowarzyszenia te, które mogą zostać założone wyłącznie jako organizacje non-profit przez osoby prywatne, będą mogły dystrybuować produkt wśród swoich członków, maksymalnie do 7 gramów dziennie i 50 gramów miesięcznie.

 

 

ttg dziennik turystyczny 240

 

 

  

Nowiny na pasku