piątek, 26 kwietnia 2024

GraylingZ okazji obchodzonego 28 lipca Światowego Dnia WZW w 12 miastach Polski będzie można skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV. Akcję pod hasłem „Zbadaj się! Bądź świadomy!” realizuje Fundacja „Gwiazda Nadziei”.

 

Badanie będzie można wykonać w Gdańsku, Bydgoszczy, Białymstoku, Warszawie, Poznaniu, Kielcach, Opolu, Katowicach, Gliwicach, Tychach, Dąbrowie Górniczej i Rzeszowie, w wybranych punktach pobrań Diagnostyka, bez uprzedniej rejestracji. Co roku w wyniku działania HBV i HCV umiera 1,5 miliona osób. Wobec faktu, że już co 12 osoba na świecie zakażona jest jednym z tych wirusów, Światowa Organizacja Zdrowia uznała wirusowe zapalenie wątroby typu B i C za jedno z największych zagrożeń epidemiologicznych XXI wieku. Ustanowiony w 2010 roku Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby ma na celu podniesienie świadomości zdrowotnej społeczeństw i zwrócenie uwagi na problemy, wynikające z rosnącej liczby zakażonych.

Obchodzony 28 lipca Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby to dobra okazja, aby pomyśleć o swoim zdrowiu i zrobić prosty test z krwi, aby przekonać się, że jesteśmy zdrowi. To również doskonały moment, aby edukować całe społeczeństwo na temat wirusowego zapalenia wątroby typu B i C oraz konieczności prowadzenia profilaktycznych badań – mówi Barbara Pepke, Prezes Fundacji „Gwiazda Nadziei”, działającej na rzecz osób z chorobami wątroby. Większość zakażonych nie wie, że ma HCV. Test anty-HCV nie tylko zwiększa nasze możliwości wyleczenia ewentualnego wirusowego zapalanie wątroby typu C, zwłaszcza wobec faktu zwiększenia w Polsce dostępu do nowych bezinterferonowych terapii, ale przede wszystkim oznacza, że nie będziemy nieświadomie zakażać wirusem innych. Cieszy mnie fakt, że na nowej liście refundacyjnej znalazła się jedna nowoczesna metoda leczenia, jednak dostęp do wszystkich terapii bezinterferonowych zapewniłby znacznie większą konkurencyjność i lepsze wydatkowanie funduszy –  podkreśla Barbara Pepke.

gwiazda nadziei logo

Jako członek World Hepatitis Alliance (WHA) oraz European Liver Patients Associations – międzynarodowych organizacji pozarządowych, zrzeszających pacjentów z zapaleniami wątroby typu B i C na całym świecie, Fundacja „Gwiazda Nadziei” jest od kilku lat organizatorem Światowego Dnia WZW w Polsce. Wraz z partnerami Koalicji Hepatologicznej zajmuje się poszerzaniem wiedzy
na temat HBV i HCV, które mogą prowadzić do marskości i raka wątroby. Szacuje się, że Polsce ponad 230 000 osób jest zakażonych HCV. Jednak dotychczas jedynie 30 000 spośród nich zostało zdiagnozowanych. Szczególną uwagę w ramach działań przywiązuje się do edukacji na temat dróg zakażenia wirusem i wyjaśniania, jakie codzienne sytuacje mogą stanowić potencjalne źródło przeniesienia wirusa na inną osobę. Do zakażenia może dojść bardzo łatwo, ponieważ wystarczy kontakt z niewielką ilością krwi, jaki może mieć miejsce w codziennych sytuacjach, jak używanie nieodpowiednio wysterylizowanych przyrządów higienicznych typu cążki, maszynka do golenia czy szczoteczka do zębów. Inne potencjalnie niebezpieczne sytuacje możemy spotkać chociażby
w gabinetach kosmetycznych podczas poddawania się drobnym zabiegom kosmetycznym, jak  tatuaż, manicure czy przekłuwanie uszu.

Fundacja „Gwiazda Nadziei” przypomina o tym, jak ważna jest profilaktyka, umożliwiając co roku przeprowadzenie bezpłatnych badań pod kątem występowania w krwi wirusa, powodującego zapalenie wątroby. W tym roku, w ramach akcji testów anty-HCV, badania można wykonać  w 12 miastach Polski.

Badania realizowane są w punktach pobrań Diagnostyka. Liczba badań jest ograniczona.

28 lipca każdy będzie mógł skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV

OPOLE, ul. Wodociągowa 4 - całodobowo, ul. Reymonta 8 - w godz. 9.00 - 19.00

___________________________________________________________________________
O Fundacji „Gwiazda Nadziei”:

Fundacja „Gwiazda Nadziei” powstała w 2007 r. w Katowicach. Posiada status organizacji pożytku publicznego. Jej celem jest działalność w zakresie ochrony zdrowia polegająca na promocji zdrowia, profilaktyki zdrowotnej, ratowaniu ludzkiego życia, w szczególności osób z chorobami wątroby
i działaniu na rzecz poprawy stanu ich zdrowia. Fundacja jest organizatorem: akcji edukacyjnych skierowanych do młodzieży, kampanii społecznych na temat zagrożeń jakie niosą zakażenia wirusami HCV i HBV, akcji bezpłatnych badań oraz szkoleń dla nauczycieli i lekarzy pierwszego kontaktu. Fundacja gromadzi fundusze ze zbiórek pieniężnych i 1% podatku na finansowanie leczenia swoim podopiecznym.

Dodatkowych informacji udziela: 

Karina Józef
Fundacja „Gwiazda Nadziei”
tel.: +48 609 719 122

e-mail: fundacja@gwiazdanadziei.pl

 

zdrowie na pasku