CePT: nowa jakość w medycynie – interdyscyplinarne rozwiązywanie problemów „od probówki do łóżka pacjenta”
Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii (CePT) jest największym przedsięwzięciem biomedycznym i biotechnologicznym w Europie Środkowo-Wschodniej i jednocześnie największą inwestycją w naukę w Polsce. Konferencja prasowa pt. „CePT - miejsce, gdzie powstaje medycyna przyszłości, od probówki do łóżka pacjenta” służyła poznaniu tego prężnego ośrodka naukowego, składającego się ze ściśle współpracujących ze sobą centrów badawczych, w których prowadzone są interdyscyplinarne badania dotyczące najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, w szczególności: chorób nowotworowych, neurologicznych, układu krążenia oraz schorzeń związanych z procesem starzenia.
„Integralną częścią koncepcji projektu CePT jest także transfer technologii, którego celem jest jak najszybsze wprowadzenie osiągnięć z zakresu badań przedklinicznych do medycyny praktycznej” - wyjaśniał prof. Piotr Pruszczyk, prorektor ds. nauki i transferu technologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. „Opiera się on na współpracy z przemysłem, zarówno z dużymi firmami z sektora biotechnologicznego, jak również z małymi i średnimi innowacyjnymi przedsiębiorstwami działającymi w obszarze diagnostyki, telemedycyny i nanotechnologii” - dodał.
Dziesięć instytucji naukowych tworzących od 2015 r. konsorcjum CePT należy do awangardy jednostek naukowych i naukowo-dydaktycznych w Polsce i jest w dużej mierze odpowiedzialne za kształtowanie obrazu i roli całej polskiej nauki, zarówno w wymiarze krajowym, jak i międzynarodowym.
„CePT to potężna organizacja łącząca zasoby technologicznie i intelektualne. W swoich działaniach dbamy o trzech interesariuszy - naukowców, przemysł i społeczeństwo” - wyliczał prof. Jacek Jaworski, zastępca dyrektora ds. naukowych Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie.
Program badawczy CePT jest wyrazem holistycznego podejścia, które umożliwi walkę z chorobami cywilizacyjnymi na kilku płaszczyznach jednocześnie.
„CePT pozwala na połącznie doświadczeń i wymianę wiedzy pomiędzy jednostkami. To przyspiesza i ułatwia znalezienie rozwiązania” - zapewniała dr hab. Róża Kucharczyk, zastępca dyrektora ds. ogólnych Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN.
CePT koncentruje się na poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań, które w przyszłości mogą znaleźć zastosowanie w leczeniu największych chorób cywilizacyjnych. Prace badawcze prowadzone są m.in. w obszarze fizykochemii i nanotechnologii biomateriałów, nanomedycyny, inżynierii biomedycznej, biotechnologii molekularnej, genomiki, neurobiologii, biochemii, fizjologii, patofizjologii, farmakologii, farmakodynamiki, farmakogenomiki i farmakognozji. Badania realizowane są na trzech poziomach: badania podstawowe, badania dotyczące nowych metod diagnostycznych i nowych podejść terapeutycznych.
„Opracowaliśmy biomateriał, >>nanoproszek<<, który może uzupełniać ubytki w kościach. Nasz materiał czeka na badania kliniczne” - informował prof. Witold Łojkowski z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN.
Prof. Tadeusz Burczyński, dyrektor Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN, zwrócił uwagę na znaczenie i przydatność tzw. sztucznej inteligencji, czyli algorytmów w medycynie. Tego typu innowacje znajdują zastosowanie w diagnostyce chorób cywilizacyjnych i nowotworów.
„W medycynie przeważają metody eksperymentalne, a my opracowujemy modele matematyczne, opisujące zachowanie narządów czy człowieka. Na ich podstawie możliwe jest opracowanie symulacji i wyciąganie wniosków związanych z medycyną” - przekonywał prof. Tadeusz Burczyński.
W Instytucie Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN powstał symulator hybrydowy.
„Cyfrowy model - wirtualny pacjent i fizyczny układ, który oddaje działania na modelu. Dzięki temu firma chcąc przetestować np. zastawkę serca może, zamontować ją do układu fizycznego i sprawdzać, zmieniając warunki w środowisku cyfrowym” - informowała prof. Dorota Pijanowska, zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Biocybernetyki i Inżynierii Biomedycznej im. Macieja Nałęcza PAN.
Jeszcze inne pola współdziałania w ramach CePT wskazał dr hab. Krzysztof Kilian, zastępca dyrektora ds. organizacji badań, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego.
„Uniwersytet zaangażował się w CePT w obszarze technologii informacyjnych tworząc modele predykcyjne w zarządzaniu służbą zdrowia. Ponadto pracujemy nad wykorzystaniem promieniowania w diagnostyce oraz nad badaniem struktur i składów substancji” - informował dr hab. Krzysztof Kilian.
Prof. Tadeusz Pałko z Politechniki Warszawskiej poinformował, że w działania CePT jest zaangażowanych osiem wydziałów politechniki, nastawionych na trzy dyscypliny: inżynierię biomedyczną, fizykę i chemię.
„Projekty prowadzone przez CePT mają ogromne znaczenie społeczne, gdyż dotyczą nowotworów, chorób rzadkich, cywilizacyjnych, medycyn regeneracyjnej. A potrzeba nam jak najwięcej dobrych projektów i jak najszybszej translacji ich do klinik” - twierdziła prof. Leonora Bużańska, dyrektor Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej PAN.
W celu zintegrowania środowiska i wymiany doświadczeń Centrum Badań Przedklinicznych i Technologii ósmego marca 2024 roku w Centrum Dydaktycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego organizuje konferencję "CePT - platformą rozwoju innowacyjnej biomedycyny 2024". To wydarzenie ma na celu przedstawienie ewolucji biomedycyny w okresie 2021-2027, zaprezentowanie wyników pracy czołowych polskich instytucji oraz integrację i promowanie współpracy pomiędzy naukowcami, przedsiębiorcami, a także przedstawicielami sektora publicznego w dziedzinie biomedycyny.
Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć prezentacje najnowszych osiągnięć w obszarze biomedycyny, poznać planowane kierunki działania, zostać aktywnymi słuchaczami panelu dyskusyjnego oraz obejrzeć eksponaty kluczowych instytucji w strefie wystawienniczej. Jest to doskonała możliwość do rozmowy przy kawie ze znanymi uczonymi i nawiązanie nowych relacji networkingowych.
Naukowcy CePT mogą tworzyć nową jakość w medycynie i rozwiązywać problemy wielokrotnie bardziej złożone niż dotychczas i przekraczać bariery, które ograniczały do tej pory możliwości badawcze poszczególnych wydziałów, uczelni i instytutów. Fizycy, chemicy, biolodzy, informatycy, fizjolodzy, farmakolodzy, inżynierowie biomedyczni i klinicyści pracują nad rozwiązaniem problemów medycyny.
„Potrzebujemy zrozumienia, że to, co wykuwa się w czeluściach laboratoriów ma przełożenie na stan zdrowia ludzi. Liczymy na współpracę pomiędzy naukowcami i sferami gospodarczymi. Ponadto, aby iść do przodu musi być zapewnione odpowiednie finasowanie. Pamiętajmy, że to co się teraz dzieje w CePT, zaowocuje za kilka lub kilkanaście lat” - zapowiadał prof. Piotr Pruszczyk.
Źródło informacji: PAP MediaRoom