poniedziałek, 25 listopada 2024

XnTk9kuTURBXy8xNDJkNDI3OS02YjVjLTRiMDctYWViMi0yMjI4YmM0YTJiOTYuanBlZ5KVAwAAzQuJzQZ kwXNA0jNAfqCoTABoTEBW połowie tego roku wszedł w życie rządowy program Profilaktyka 40 Plus skierowany do osób, które ukończyły 40. rok życia. Masz już ostatnią szansę, aby zrobić przegląd stanu swojego zdrowia – akcja trwa tylko do końca grudnia.

 

 

 

Granica wieku, od którego powinniśmy dbać o nasze zdrowie w sposób szczególny, coraz bardziej się obniża – choć z jednej strony korzystamy ze zdobyczy nowoczesnej medycyny, to z drugiej – żyjemy szybko, w pędzie, często nie dbając o siebie i odkładając swoje potrzeby zdrowotne na później. Tymczasem profilaktyka i regularne badania naszego organizmu są jak przeglądy auta – nie tylko pozwalają na utrzymanie go w dobrym stanie, ale sprawiają, że… oszczędzamy na poważniejszych naprawach.

 

Dlatego warto skorzystać z programu Profilaktyka 40 Plus i wykonać szereg badań bez skierowania lekarza, w tym – sprawdzić poziom kwasu moczowego w surowicy krwi.

 

 

Skorzystaj z programu Profilaktyka 40 Plus

 

Do końca grudnia, w ramach rządowego programu Profilaktyka 40 Plus, będzie można wykonać badania profilaktyczne w ramach bezpłatnego pakietu, w tym również badanie stężenia kwasu moczowego. Co ważne, każdy, kto skończył 40. rok życia, będzie mógł to zrobić bez skierowania, ponieważ widoczne będzie ono od razu w systemie (jest to tzw. e-skierowanie).

 

Wystarczy:

 

• wypełnić ankietę w Internetowym Koncie Pacjenta na stronie www.pacjent.gov.pl

 

lub

 

• zadzwonić na nr infolinii Domowej Opieki Medycznej (DOM) 22 735 39 53.

 

 

Dlaczego badanie poziomu kwasu moczowego jest takie ważne?

 

Stan, w którym w organizmie występuje nadmiar kwasu moczowego to hiperurykemia. Hiperurykemia jest ściśle związana z wieloma chorobami cywilizacyjnymi, m.in. chorobami serca czy cukrzycą. Jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym – w Polsce problem ten może dotyczyć nawet około 5 mln pacjentów. Mimo to, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że podwyższone stężenie kwasu moczowego może mieć poważne konsekwencje zdrowotne i może dotyczyć każdego – nawet osób młodych.

 

 

Jak walczyć z hiperurykemią?

 

Hiperurykemia przede wszystkim kojarzy się z dną moczanową, inaczej zwaną podagrą. Obecnie jednak wiadomo, że wysoki poziom kwasu moczowego może być również markerem wielu zaburzeń sercowo-naczyniowych, a dna moczanowa to tylko jedno z powikłań jego nadmiaru. Wysokie stężenie kwasu moczowego jest bezpośrednio związane z większym ryzykiem rozwoju chorób sercowo-naczyniowych, a także z niekorzystnym ich przebiegiem i gorszym rokowaniem.

 

Kluczem do walki z hiperurykemią jest regularne badanie poziomu kwasu moczowego, przynajmniej raz w roku, i dostosowanie leczenia do aktualnych wartości. Zalecenia (po wykryciu hiperurykemii) obejmą też zmianę stylu życia, w tym m.in.: utrzymanie prawidłowej masy ciała, stosowanie regularnego wysiłku fizycznego i odpowiedniej diety (niskopurynowej i niskofruktozowej). Najważniejsze jednak, by wykryć hiperurykemię jak najszybciej:

 

Pamiętaj! Regularne badanie kwasu moczowego to podstawa, a wczesne wykrycie hiperurykemii zmniejsza ryzyko powikłań.

 

Więcej informacji o hiperurykemii i profilaktyce tej choroby można uzyskać na stronie kampanii: Obniżamy Kwas Moczowy na Facebooku: www.facebook.com/obnizamykwasmoczowy. Kampania Obniżamy Kwas Moczowy to ogólnopolska akcja edukacyjna, której celem jest promocja profilaktyki, a także zwiększanie świadomości Polaków w zakresie zagrożeń zdrowotnych, wynikających z wysokiego stężenia kwasu moczowego w surowicy krwi. W każdy poniedziałek, w godzinach 17.00-19.00 na http://www.facebook.com/obnizamykwasmoczowy dostępny jest bezpłatny czat z dietetykiem.

 

 

Źródło informacji: MM Communications

 

 

Logo MediaRoom

 

 

zdrowie na pasku