niedziela, 05 grudnia 2021

zakrzepicaŻylna choroba zakrzepowo-zatorowa to problem, który występuje znacznie częściej niż się powszechnie uważa. Fakty są bowiem takie, że co roku rozpoznaje się w Polsce kilkadziesiąt tysięcy nowych przypadków zakrzepicy, która jeśli nie jest w porę rozpoznana i leczona, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia chorego.

 

 

 

 

 

Co zatem należy wiedzieć o tej chorobie, również w kontekście trwającej pandemii COVID-19? Odpowiedź będzie można uzyskać 13 października w Centrum Prasowym PAP podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Zakrzepicy.

 

 

W konferencji wezmą udział uznani eksperci:

 

  • prof. Zbigniew Krasiński, prezes Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, Uniwersytet Medyczny w Poznaniu,
  • prof. Piotr Pruszczyk, Warszawski Uniwersytet Medyczny,
  • prof. Tomasz Urbanek, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

 

Konferencja odbędzie się 13 października br. o godzinie 14:00 w Centrum Prasowym PAP w Warszawie, przy ulicy Brackiej 6/8. Dziennikarze, którzy nie będą mogli przybyć na miejsce spotkania, mogą śledzić jego przebieg za pośrednictwem transmisji online - na portalu Serwis Zdrowie PAP https://zdrowie.pap.pl.

 

W programie konferencji przewidziane jest omówienie następujących zagadnień:

 

  • epidemiologia zakrzepicy,
  • przyczyny oraz czynniki ryzyka rozwoju zakrzepicy,
  • objawy, diagnostyka, profilaktyka i leczenie zakrzepicy,
  • zakrzepica a COVID-19.

 

13 października obchodzony jest Światowy Dzień Zakrzepicy. Jest to także dzień urodzin Rudolfa Virchowa, twórcy pojęcia „zakrzepica”, „zatorowość” oraz „triady Virchowa”.

 

cytat 2 2W tym dniu pragniemy zwrócić szczególną uwagę na chorobę, która przez bardzo długi czas nie daje specyficznych objawów i powodów do niepokoju. Działania uświadamiające mają na celu ograniczenie liczby przedwczesnych zgonów oraz ciężkich powikłań. Co ważne, skuteczne metody zapobiegania i leczenia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej są obecnie szeroko dostępne. Dlatego tak istotne jest rozpowszechnienie i uświadomienie celowości ich stosowania” - podkreślają organizatorzy konferencji.

 

Zwracają jednocześnie uwagę na fakt, że w dobie epidemii COVID-19 temat zakrzepicy został zmarginalizowany i pojawiał się głównie w kontekście możliwych powikłań po szczepieniu przeciw COVID-19, a dużo rzadziej w kontekście możliwych powikłań po przejściu tej choroby.

 

Konferencja jest realizowana we współpracy z firmą Pfizer.

 

Logo MediaRoom

 

 

 

Dodaj komentarz

zdrowie na pasku