Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaleca unikania podróży, które nie są konieczne do Królestwa Hiszpanii, a w szczególności do Wspólnoty Madrytu, Wspólnoty Autonomicznej Katalonii, Aragonii, La Rioja, Kraju Basków i Nawarry z uwagi na utrzymującą się na wysokim poziomie liczbę zakażeń COVID-19 w tych regionach.
We wszystkich wskazanych wyżej regionach obowiązkowe jest noszenie maseczek ochronnych w przestrzeni publicznej, w tym również na wolnym powietrzu.
Ministerstwo apeluje o stosowanie się do zaleceń władz regionalnych poszczególnych wspólnot autonomicznych. Ograniczenia dotyczą m.in. zgromadzeń (w niektórych wspólnotach do 10 osób), dopuszczalnej liczby osób przebywających jednocześnie na basenach, plażach i w restauracjach, godzin działania lokali gastronomicznych, restrykcji w transporcie publicznym i handlu, etc. Informacje są aktualizowane na bieżąco i znajdują się na stronach internetowych poszczególnych rządów regionalnych.
Od środy rano w Barcelonie na północnym wschodzie Hiszpanii obowiązuje zakaz, w myśl którego barcelończycy nie mogą oferować turystom noclegów w swoich mieszkaniach. Nowe przepisy zostały zatwierdzone na początku sierpnia przez rząd autonomiczny Katalonii.
Nowy dekret regionalnych władz spotkał się z protestami wielu osób utrzymujących się z wynajmu mieszkań dla turystów, ale poparły go m.in. władze Barcelony. Spodziewały się one jednak, że nowe regulacje będą jeszcze bardziej restrykcyjne, m.in. zobowiązując autonomiczny gabinet do regularnych kontroli przestrzegania nowego prawa.
Według obowiązujących od środy przepisów zakaz ten będzie obowiązywał do sierpnia 2021 r. Później rząd Katalonii ma podjąć dalsze decyzje.
Zgodnie z nowym prawem przez najbliższy rok zostaną również zakazane na terenie Barcelony prace budowlane służące adaptowaniu obiektów mieszkalnych na lokale noclegowe dla turystów.
Od 1 lipca wszyscy podróżni przybywający do Hiszpanii drogą powietrzną lub morską muszą poddać się kontroli zdrowotnej, która może obejmować mierzenie temperatury, sprawdzanie dokumentów oraz ocenę ogólną (wizualną) stanu zdrowia.
Mierzenie temperatury będzie się odbywało w sposób rutynowy, poprzez kamery termowizyjne lub termometry bezkontaktowe. Za gorączkę będzie uznawana temperatura 37,5 °C oraz wyższa.
źródło: MSZ / onet
foto: Shutterstock