Choć Chios słynie przede wszystkim z mastyksu, nie jest to jedyny element „magii” na jaki można natrafić na tej wyspie.
Oprócz bogatej historii, sięgającej epoki neolitu i obejmującej w późniejszych czasach przygody z piratami saraceńskimi oraz potyczki z Turkami podczas greckiej wojny narodowowyzwoleńczej, Chios jest tradycyjnie uważane za miejsce narodzin Homera.
O ile wobec faktycznego miejsca narodzin Ojca Poezji greckiej spory toczą się od wieków, tak nie ma żadnych wątpliwości na temat tego jaka wyspa jest małą ojczyzną wybitnych greckich polityków i pisarzy, takich jak Adamantios Korais, Emmanuel Roidis i Aleksandros Mawrokordatos.
Zbudowane na wschodnim wybrzeżu wyspy, zwrócone w stronę Jonii miasto jest dowodem morskiej chwały i arystokratycznego charakteru wyspy.
Na zwiedzających czekają tu:
Zdecydowanie warto odwiedzić również:
Wpadnij do Muzeum Marynarki Wojennej i zobacz dokładne repliki żaglowców i łodzi parowych. Przejdź się malowniczymi wąskimi uliczkami dzielnicy Kaloplitis i podziwiaj rezydencje armatorów, a następnie udaj się aż do Tampákika, gdzie możesz zobaczyć majestatyczne młyny starych garbarni i pałac Ioustiniani.
Najsłynniejszym lokalnym produktem jest oczywiście mastyks.
Znany na całym świecie mastyks jest produktem objętym certyfikatem kontrolowanego oznaczenia pochodzenia, rosnącym wyłącznie na południu Chios, gdzie był uprawiany już od VIII -VII wieku naszej ery. Ten naturalny produkt jest zbierany wyłącznie ręcznie i obecnie znajduje zastosowanie w medycynie, farmacji, stomatologii i kosmetyce. Na centralnym rynku miasta Chios można kupić dżemy i słodycze na bazie mastyksu, brandy i oczywiście lokalne pyszne ouzo!
Chios, które jest częścią kompleksu wysp na północno-wschodnim Morzu Egejskim, jest obecnie domem dla 53 000 ludzi. Poznaj miejsca, w mieszkańcy toczą swoje codzienne życie: albo w średniowiecznych osadach, w których spotykają się Genua i Chios, albo w pięknych małych miasteczkach nad morzem, Będąc na wyspie, weź udział w uroczystościach religijnych, podczas których miejscowi kultywują swoje barwne tradycje np. huczny wieczór w sobotę wielkanocną w miejscowości Vrontados.
Na wyspie czeka na odkrycie wiele ciekawych miejsc:
Zaledwie 6 km od miasta Chios znajduje się tradycyjna osada Kampos, założona przez najeźdźców genueńskich w XIV wieku i obecnie znajdująca się pod ochroną Ministerstwa Kultury i Turystyki. Style Genui i Chios przeplatają się w ziemistego koloru rezydencjach dawnych lokalnych arystokratów. Nie pozwól, aby wysokie mury przeszkodziły Ci w odkrywaniu rozległych sadów pomarańczowych, alejek zadaszonych drzewami i pachnących ogrodów. Zniszczone przez masakrę w 1822 r. i trzęsienie ziemi w 1881 r., stare rezydencje z ogromnymi bramami, herbami i łukowatymi oknami zostały odnowione i zamienione w pensjonaty, budząc wspomnienia czasów ich świetności z XVII i XVIII wieku. Poczuj atmosferę minionej epoki, spacerując lub jeżdżąc na rowerze, podziwiając rezydencje i czterdzieści kościołów w osadzie.
11 km na południe od miasta Chios leży najważniejsze miejsce kultu religijnego na wyspie. Zbudowany w XI wieku Nea Moni (= Nowy Klasztor) jest jednym z najważniejszych zabytków bizantyjskich w Grecji, a także znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tu jedne z najważniejszych mozaik w basenie Morza Śródziemnego, a także muzeum.
Dalej na południe znajduje się kolejny lokalny cud, „Mystra Morza Egejskiego”, zniszczona bizantyjska wioska Anavatos. Zwróć uwagę na wyjątkową architekturę tego miejsca i przespaceruj się po pozostałościach historii Bizancjum. Następnie warto ugasić pragnienie lokalnym napitkiem w cieniu platanów w tradycyjnej wiosce Avgogyma.
W południowej, najbardziej żyznej części wyspy, w jedynym miejscu na świecie, gdzie rośnie mastyks, znajdują się 24 wioski mastyksowe. Założone w średniowieczu osady charakteryzują się wspaniałą architekturą i unikalnymi elementami dekoracyjnymi, takimi jak ksistá, rodzaj zdobionych elewacji na fasadach domów w Pyrgi, największej z wsi. Ksista to geometryczne wzory wydrapane na gipsie techniką nie mającą sobie równych na świecie. Jeśli będziesz miał szczęście, możesz przyłapać tynkarzy przy pracy!
Na południe od Pyrgi znajduje się Mestá, kolejna średniowieczna wioska, której kamienne domy tworzą istną fortecę nie do zdobycia. We wsi znajduje się tylko jedna brama, a domy są zbudowane tak blisko siebie, że według miejscowych jedynym sposobem na obejście ich dookoła jest wspinanie się po dachach. Pozwól, aby miejscowi poczęstowali Cię lokalnym winem „mestoutsiko” lub napojem z destylowanych fig i winogron „souma”.
Nikt, kto kocha morze, nie opuści Chios w poczuciu niezadowolenia. Nie chcesz oddalać się zbytnio od miasta? Plaże Ormos tou Lo (Zatoka Lo) i Tagma są do Twojej dyspozycji. Uprawiasz sporty morskie? Bella Vista i Afanis Naftis (=Nieznany Żeglarz) są idealne do windsurfingu.
Chcesz połączyć legendę z przyjemnością? Popływaj na plaży Daskalopetra, gdzie Homer miał siedzieć na kamieniu i nauczać. “Daskalopetra” oznacza dokładnie “Skała Nauczyciela”.
Materiał informacyjny Greckiej Narodowej Organizacji Turystycznej
Źródło: www.visitgreece.gr