Odwiedziny tego miejsca w dalekich Chinach, znalazły swój początek w Toruniu.
Wiele lat temu, dokładnie 29 sierpnia 2010 samorządowcy Torunia i Guilin, nawiązali obopólne kontakty partnerskie, podpisując dokument w Sali Królewskiej Ratusza Staromiejskiego. Włodarze zadeklarowali współpracę m.in. w zakresie nauki, edukacji, kultury i turystyki, a także działalności organizacji pozarządowych i wspierania przedsiębiorczości.
Kiedy Prezydent Torunia dowiedział się o planowanym przez Stowarzyszenie Polskich Mediów wyjeździe do Chin, poprosił o przekazanie listu skierowanego do Burmistrza Guilin. Przyjmując rolę kurierów dobrej nowiny, uczyniliśmy to z wielką radością, mając ten rejon w trasie naszego wyjazdu.
Guilin to miasto położone w północno-wschodniej części regionu autonomicznego Kuangsi w Chinach. Jest znane z pięknych krajobrazów krasowych, czystych rzek, sielskiej wsi, majestatycznych tarasów ryżowych i mniejszości etnicznych. Guilin jest jednym z najpopularniejszych celów turystycznych w Chinach i często określa się je mianem „najpiękniejszego miejsca na ziemi”.
Guilin ma bogatą historię, sięgającą czasów dynastii Qin, kiedy to założono pierwszą administrację w tym regionie. Nazwa miasta oznacza „las słodkiego osmantusa”, ponieważ w okolicy rośnie wiele tych aromatycznych drzewek, przypominających swoim zapachem dojrzałe brzoskwinie. W czasach dynastii Tang i Song Guilin rozkwitało, ale pozostawało hrabstwem. W 1944 roku miasto zostało zniszczone przez wojska japońskie, ale później zostało odbudowane.
Do głównych atrakcji Guilin należą:
Guilin to idealne miejsce dla osób, które chcą poznać urok i różnorodność Chin. Miasto oferuje wiele opcji zakwaterowania, restauracji i rozrywki dla każdego gustu i budżetu. Guilin to także doskonała baza wypadowa do zwiedzania innych atrakcyjnych miejsc w Kuangsi, takich jak Yangshuo, Longsheng czy Sanjiang.