Pielgrzymi, którzy chcą udać się do grobu jednego z 12 apostołów Jezusa Chrystusa, teraz mogą rozpocząć swoją wędrówkę z Malty.
Fort St Angelo, Malta. Fot. VisitMalta
Jeden z najważniejszych szlaków pielgrzymkowych w Europie, powiększyła się o nowy punkt startowy oraz nową trasę. Camino Maltés (pełna nazwa to Camino Maltés de Santiago de Compostela) – to nowy lądowo-morski szlak pielgrzymkowy, który prowadzi z Malty do katedry w Santiago de Compostela. Licząca 3600 km długości nowa droga Św. Jakuba obejmuje Sycylię, Sardynię oraz Barcelonę.
Maltański fragment trasy Camino Maltés liczy 35 km. Rozpoczyna się on w Rabacie i Mdinie, a następnie przebiega przez liczne miejscowości z XVI i XVII wieku (np. Żejtun) oraz Fort Saint Angelo w Birgu. Kończy się on w porcie w Valletcie, skąd pielgrzymi udają się promem na Sycylię.
Droga Św. Jakuba, Malta. Fot. VisitMalta
Historia szlaku Camino Maltés sięga XII wieku
Początki szlaku Camino Maltés są związane z Zakonem Kawalerów Maltańskich, który w 1113 roku zaczął tworzyć w Jerozolimie domy gościnne (Xenodochia) dla podróżników.
Zakon Szpitalny Świętego Jakuba z Alto Pascu (założony w celu zapewnienia schronienia pielgrzymom w drodze do Santiago de Compostela) był również obecny na średniowiecznej Malcie. W 1373 roku król Fryderyk IV Aragoński (w latach 1282-1713 Malta była częścią Królestwa Aragonii) poinstruował m.in. urzędników maltańskich, aby ci udzielali pomocy włoskim członkom wspomnianego Zakonu odwiedzającym ich kraj.
Droga Św. Jakuba, Malta. Fot. VisitMalta
Na początku XVII wieku Wielki Mistrz Zakonu Maltańskiego Alof Wignacourt wydał kredencjał (paszport pielgrzyma) Don Juanowi Benegasowi z Groty Świętego Pawła w Rabacie, aby mógł on w sposób bezpieczny odwiedzać święte miejsca w Europie, w tym Świętego Jakuba w hiszpańskiej Galicji. Kilka wieków później, miejsce pochodzenia tego pielgrzyma stało się początkiem drogi Camino Maltés.
Częścią maltańskiej Drogi Świętego Jakuba jest także Fort Saint Angelo w Birgu ze względu na jego ścisłe powiązania z Zakonem Maltańskim. Zakon Świętego Jana Jerozolimskiego przeniósł się na Maltę w roku 1530 i zamieszkał w Birgu. Sam Fort Saint Angelo stał się siedzibą Wielkiego Mistrza Zakonu. Jego fortyfikacje (wzmocnione przez wspomniany Zakon) przyczyniły się do tego, że oblężenie Malty przez Imperium Osmańskie w 1565 roku zakończyło się niepowodzeniem dla Sulejmana Wspaniałego.
Historia chrześcijaństwa licząca 2000 lat
Chrześcijaństwo na Malcie sięga 60 roku po narodzeniu Chrystusa i jest związane z historią św. Pawła. W tamtym czasie płynął on jako więzień na rzymskim statku do Rzymu, gdzie miał być sądzony za głoszenie chrześcijaństwa w Jerozolimie. Statek zatonął w trakcie rejsu, a św. Paweł wylądował na Malcie. To wydarzenie jest uznawane za początek narodzin chrześcijańskiej tradycji na wyspie w śródziemnomorskim kraju.
Autor: Jerzy Niemociński / Mat. pras.