Porozumienie polityczne dotyczące paszportów covidowych jest oczekiwane do końca maja, a prace techniczne i prawne powinny zakończyć się w czerwcu.
Takie zapewnienie złożyła na konferencji prasowej w Porto, po zakończeniu nieformalnego szczytu UE, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Leyen poinformowała również, że do tej pory do krajów członkowskich trafiło 200 mln dawek szczepionek, a 160 mln osób zostało zaszczepionych co najmniej jedną dawką. Stanowi to około 25 proc. populacji UE. – Jesteśmy na dobrej drodze do osiągnięcia naszego celu, jakim jest zaszczepienie 70 proc. dorosłej populacji do lata – zapewniła przewodnicząca KE.
Przewodnicząca KE podkreśliła, że Komisja zakończyła negocjacje i zatwierdziła umowę z firmami BioNTech-Pfizer na 1,8 mld dawek ich preparatu na COVID-19.
Niezależnie od regulacji unijnych wiele państw już wprowadza przywileje dla zaszczepionych przeciwko Covid-19. Czytaj także: Global Travel Taskforce, czyli Wielka Brytania przedstawia wytyczne bezpiecznych podróży międzynarodowych>>
Co z Polską?
Zaszczepionym Polakom nie przysługują jak na razie żadne dodatkowe uprawnienia.
Na antenie Radia Kraków wiceminister ds. turystki Andrzej Gut-Mostowy powiedział niedawno, że Polska czeka „na rozwiązanie europejskie roboczo nazywane paszportem covidowym, choć lepszą nazwą jest wzajemne uznawanie szczepień i informacji, które pozwalają na podróżowanie”. „W naszym przekonaniu jest to najlepszy tryb działania, aby ogólnoeuropejskie przepisy i dokument elektroniczny pozwalał na podróżowanie” – przekonywał Gut-Mostowy.
„Ten dokument ma być gotowy 15 czerwca, dlatego liczymy, że od drugiej połowy czerwca turystyka powinna na skalę europejską bardzo się ożywić i czekamy na to” – dodał wiceminister.